Barborka

Chata Ovčárna nebo Švýcárna mají poměrně dlouhou historii, protože vznikly jako pastevecké salaše. Historie chaty Barborky je spojena až s rozvojem turistiky v Jeseníkách ve 2. polovině 19. století. Její počátky jsou spojeny s činností Moravsko-slezského sudetského horského spolku, který se zpočátku zabýval pouze stavbou a značením cest a s tím související výstavbou skrýší. Později začaly vznikat turistické chaty, většinou přestavěné právě ze zmiňovaných salaší. Konec 19. století přinesl pokusy o výstavbu rozhledny na Pradědu a také stavbu chýše, která byla předchůdkyní Barborky. Tato chýše byla postavena roku 1883 téměř až na samém vrcholu Pradědu a celá její stavba podléhala přísným nařízením. Plocha stavby nesměla překročit 16 metrů čtverečních, na střechu směly být použity pouze drny a okna chýše musela být obrácena panskému lesu, aby bylo již z dálky vidět, zda v ní někdo pobývá. Uvnitř směla být pouze dřevěná lavice. Od začátku lovů na podzim až do jarních měsíců nesměla být používána a majitelé panství měli právo ji kdykoli zbourat. Protože se v drsných podmínkách podobné stavby neosvědčily, ani tato chýše dlouho nevydržela.
Když byla zahájena stavba kamenné rozhledny na Pradědu, byly na místě chýše postaveny salaše pro koně, které sloužily k dopravě materiálu. Již za války stály v místě současné Barborky, o mnoho níže než dřívější chýše, přístřešky a stáje. Barborka však byla postavena až roku 1942. Jednalo se o přízemní budovu s několika pokoji a dvěma noclehárnami. Sloužila pro důstojníky německé armády, pod které patřil i zajatecký pracovní tábor nacházející se v místě dnešní Kurzovní chaty. Po válce se chata dostala do majetku Vysokoškolského sportu v Brně. Prvním nájemcem se stal Václav Myšák, který sem s manželkou přišel roku 1946. Byl zkušeným horolezcem, lyžařem i záchranářem a proto zde v květnu 1948 založil jesenickou pobočku Horské záchranné služby Krkonoše. Ta sice zahrnovala pouze dobrovolníky z řad horalů, ale když roku 1950 spadlo u Vysoké Hole dopravní letadlo, zachránili mnoha cestujícím život. Po této události založil Václav Myšák Záchrannou horskou službu Jeseníky a stal se jejím náčelníkem. Roku 1950 prošla Barborka, tehdy již v majetku družstva Vzlet, velkou přestavbou, protože již nepostačovala tehdejšímu turistickému ruchu. Při rekonstrukci, která proběhla za provozu, byla chata zvýšena o patro, na půdě vznikly podkrovní pokoje, k průčelí byla přistavěna veranda a k zadní části chaty byly přistavěny skladovací prostory. Brzy poté Václav Myšák opustil místo chataře a začal se věnovat práci v Horské službě. Na jeho místo nastoupil v roce 1954 pan Malina, který si přinesl zkušenosti z chataření v Tatrách i na blízké Švýcárně. Od roku 1956 byla chata v majetku Českého svazu tělesné výchovy. Za působení pana Maliny Barborka třikrát vyhořela. Nejprve požár postihl saunu, poté konírnu a nakonec také verandu. Malina zde vydržel až do začátku 60. let a pak ho nahradil Václav Tolda. V těch dobách byla postavena asfaltová silnice na Praděd, jejíž součástí se stala také odbočka k Barborce. Roku 1966 byla zahájena největší přestavba chaty, při které byla Barborka zvětšena o dvoupatrovou část za dosavadním vchodem do chaty. Byla také rozšířena veranda, protože bylo nutné zvětšit prostor restaurace. V roce 1969 se na Barborku vrátil pan Malina a až za jeho působení, roku 1973, byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce. Malina opustil Barborku v době její největší slávy, až roku 1979. V těch dobách totiž byla Ovčárna využívána armádou a roku 1980 byla stržena blízká Kurzovní chata. Barborka se tak na dlouhé roky stala největším turistickým střediskem v blízkosti Pradědu. Na místě Kurzovní chaty byl postaven Sporthotel Kurzovní, díky němuž vznikl vodovod v trase Praděd – Barborka – Sporthotel. V 90. letech získala Barborka parkoviště, čističku vody a septik. Kapacita chaty byla 100 lůžek v pokojích a 12 lůžek ve dvou noclehárnách. Pro stravování je možno využít až 140 míst k sezení.
Chata Barborka leží na jižním úbočí Pra-dědu ve výšce 1.325 metrů. V její bezprostřední blízkosti Barborky se nachází Praděd a také pramen Bílé Opavy. Turista absolvující namáhavý výstup z Karlovy Studánku vystoupí právě u Barborky.