Cvilín

Na jihovýchodě Krnova se nachází kopec, který byl osídlen již v mladší době kamenné. Kopec má dva vrcholy. Jeho vzdálenější vrchol, takzvaný Zadní kopec, je pokryt zříceninami hradu Šelenburk, nazývaného také Cvilín. Na takzvaném Předním kopci se tyčí barokní poutní kostel sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie a v jeho blízkosti stojí kamenná rozhledna.
S nápadem postavit rozhlednu na vrchu Cvilín přišel starosta Johann Kornel. Poté zde byla v letech 1902 – 1903 postavena rozhledna z kamene a cihel. Podle projektu Ernsta Latzela ji nechala postavit krnovská větev Moravsko-slezského sudetského horského spolku. Válcová rozhledna s cimbuřím byla vysoká 26 metru a ve výšce 25 metrů k ní přiléhala úzká boční věžička. Ta kryla východ schodiště a jednomu člověku umožňovala zcela kruhový výhled z výšky 31 metrů. Dne 11. června 1903 rozhledna slavnostně otevřena veřejnosti. Na počet daru od knížete Liechtensteina byla pojmenována Liechtensteinova rozhledna. 31. července 1903 byla rozhledna předána městu. Na jaře roku 1945 si z rozhledny německé vojsko udělalo pozorovatelnu. Rudá armáda poté rozhlednu ostřelovala. Po válce byla rozhledna upravována. Přilehlá věžička nebyla udržována a proto byla poměrně nestabilní. Během oprav byla proto sejmuta. Obnoven nebyl také malý balkon v polovině výšky. V 60. letech se z rozhledny stal pouze nosič antén televizního vysílače a přístup na rozhlednu byl veřejnosti omezen. Antény byly z rozhledny sejmuty teprve při poslední rekonstrukci. V současnosti je rozhledna vysoká 29,1 metru. Z rozhledny je výhled na Hrubý Jeseník, Zlatohorskou vrchovinu, na město Krnov, do Polska i na Opavské nížiny.
V blízkosti současné rozhledny se již za vlády Přemysla Otakara II. nacházela soška Sedmibolestné Panny Marie. V 1. polovině 13. století se do zdejší historie zapsal řád minoritů. Roku 1684 zde byla P. Kornelem Ottweilerem zřízena dřevěná kaple sv. Kříže a Bolestné Panny Marie. V letech 1722 – 1727 zde byl Bedřichem Kubínem postaven barokní poutní kostel. Již roku 1786 císař Josef II. nařídil jeho zboření. Kostel však koupili bohatí měšťané a roku 1795 ho opět otevřeli. Velkou ránu mu zasadil požár roku 1865 a také konec 2. světové války. Přesto byl obnoven, ale roku 1950 byl zrušen. Až po roce 1989 se kostel dočkal rozsáhlé opravy a byl vrácen minoritům.