Peru - Puno

Puno je město ležící na jihovýchodě Peru v regionu Puno a ve stejnojmenné provincii, jejíž je hlavním městem. Leží v nadmořské výšce 3.825 metrů nad mořem na náhorní plošině Altiplano na břehu jezera Titicaca, na jeho západním konci. Z ostatních stran ho obklopují hory, na jejichž svazích jsou chudinské části města. Puno má asi 150.000 obyvatel.

Puno bylo založeno 4. listopadu 1668 peruánským místokrálem Pedrem Antoniem Fernándezem de Castro. Bylo pojmenováno San Juan Bautista de Puno a stalo se hlavním městem provincie Paucarcolla. Později byl na počest španělského krále Karla II. název města změněn na San Carlos de Puno.

V roce 1757 byla postavena katedrála a z koloniálního období pochází také několik kostelů.

Roku 1856 byla v Punu založena Universidad Nacional del Altiplano, zkráceně UNA. V roce 1876 byl přestavěn kostel Iglesia San Juan Bautista a získal jednoduchou fasádu ve francouzském stylu.

Roku 1930 vyhořela katedrála a při požáru byla zničena velká část interiéru, pohromu přečkalo pouze několik děl Cusqueñi, což je škola v Cuscu, a italských děl.

Dnes je Puno významným dopravním a obchodním uzlem, centrem vzdělání a zaměstnanosti, ale i významným turistickým cílem.

Centrum města tvoří hlavní náměstí Plaza de Armas, na kterém stojí katedrála Basílica San Carlos Borromeo. Byla postavena roku 1757 v barokním stylu. Zdobenou fasádu zhotovil Simón de Asto. Interiér je jednoduchý s velkým mramorovým oltářem. Katedrála je sídlem místní římskokatolické diecéze.

V Punu najdeme několik kostelů pocházejících z koloniálního období, například Iglesia San Antonio, Iglesia San Juan nebo Iglesia La Merced. Architektonicky mezi nimi vyniká Iglesia San Juan Bautista, známý také pod názvem Santuario de la Candelaria, který má jednoduchou fasádu ve francouzském stylu a v interiéru tři gotické oltáře.

Ve městě se nachází několik muzeí, například městské muzeum Dreyer u hlavního náměstí, lodní muzeum Yavari, muzeum Totora, paleontologické muzeum a další menší, stejně jako obrazová galerie Galindo.

Nedaleko hlavního náměstí stojí na skalním ostrohu socha Cerro Huajsapata. Na vrcholku nad městem se na konci ulice Ilave nachází kovová socha kondora. Nachází se na Mirador El Condor v nadmořské výšce 4.016 metrů nad mořem. K soše vede asi 700 schodů. Od sochy je krásný výhled na město i jezero Titicaca. Další vyhlídka je možná z Mirador Puma Uta.

Puno je výchozím bodem k výletům za největší atrakcí, kterou najdeme na jezeře Titicaca. Jde o 41 plovoucích a trvale obydlených ostrovů Islas Flotantes de Los Uros, které jsou vytvořeny z rákosu.

Další fotky