Bolívie - La Paz

La Paz, celým jménem Nuestra Señora de La Paz, je administrativní hlavní město Bolívie, sídlo bolívijské vlády a hlavní město departmentu La Paz. Ačkoli oficiálním hlavním městem Bolívie je Sucre, La Paz je považováno za významnější.

Nachází se na náhorní plošině Altiplano v západní části země nedaleko peruánských hranic. Leží na řece Coqueyapu a rozprostírá se na dně i svazích hlubokého údolí, jakési mísy vyhloubené v Altiplanu a, ačkoli leží v průměrné nadmořské výšce 3.640 metrů nad mořem, reálně je jeho nejníže položené místo ve výšce asi 3.200 metrů a nejvýše položené místo až na Altiplanu ve výšce asi 4.100 metrů nad mořem. Kvůli nadmořské výšce se městu často říká Tibet Ameriky, je považováno za nejvyšší hlavní město světa, byť pouze administrativní. Zaujímá rozlohu 180 kilometrů čtverečních a má asi 900.000 obyvatel, čímž je třetím nejlidnatějším městem Bolívie. Celá metropolitní oblast tvořená městem La Paz, El Alto a Viacha má asi 2,5 milionu obyvatel.

Na místě dnešního města se ještě na počátku 16. století nacházela indiánská osada Laja. Na pokyn španělského krále Karla V. španělský kolonista Alons de Mendoza založil 20. října 1548 na místě osady město, které pojmenovali Nuestra Señora de La Paz. Název znamená Naše Paní Míru a připomínal obnovení míru po skončení povstání některých dobyvatelů proti prvnímu peruánskému místokráli. Ještě v témže roce byla zahájena výstavba kostela Sv. Františka. Z důvodu lepších klimatických podmínek bylo město pomalu přemísťováno do níže položených částí do údolí Chuquiago Marka. V roce 1549 byl Juan Gutierrez Paniagua pověřen navržením městského plánu, při kterém bylo určeno umístění hlavního náměstí, dnešního Plaza Murillo, které bylo zřízeno roku 1558 a nazváno Plaza Mayor. Později bylo přejmenováno na Plaza de Armas nebo Plaza de los Españoles.

Šest měsíců během roku 1781 bylo La Paz obléháno skupinou Aymarů vedenou Tupacem Katarim. Zničili mnoho kostelů i vládních budov. Roku 1784 byl kostel sv. Františka přestavěn.

Dne 16. července 1809 prohlásil Pedro Domingo Murillo, že musí být rozsvícena lampa, kterou nikdo nebude schopen zhasnout. Tím vypuklo povstání, které je označováno za počátek osvobození od španělského vlivu. V noci byl Murillo na náměstí oběšen. Počátkem 19. století indiáni město znovu po dobu dvou měsíců obléhali. Roku 1825 bylo po vítězství republikánů nad španělskou armádou v bitvě u Ayacucha město přejmenováno na La Paz de Ayacucho, což znamená Ayacuchský mír. V roce 1835 byla postavena metropolitní katedrála. Roku 1898 bylo město určeno jako sídlo vlády a Sucre zůstalo historickým a právním hlavním městem.

Roku 1902 bylo na památku nezávislosti hlavní náměstí pojmenováno Plaza 16 de Julio. Ve 40. letech 20. století byly do La Paz přemístěny sochy z naleziště Tiwanaku.

Centrum města tvoří náměstí Plaza Murillo, na kterém najdeme metropolitní katedrálu, palác vlády Palacio Quemado a budovu parlamentu.

Nedaleko Plaza Murillo se přímo u hlavní silnice procházející městem nachází Plaza Mayor, na němž stojí Iglesia de San Francisco, tedy kostel sv. Františka.

Často navštěvovaná je také ulička Calla Jaén, což je koloniální ulička s dochovanými původními domy. Jen asi 500 metrů od ní po ulici Avenue Armentia se nachází Bus Terminal, tedy centrální autobusové nádraží, které navrhl autor pařížské Eiffelovy věže Gustave Eiffel.

Uprostřed náměstí Plaza de Estadio se nachází sochy, které sem byly přemístěny z naleziště Tiwanaku, španělsky Tiahuanaco. Vedle tohoto náměstí se nachází nejvýše položený stadion certifikovaný pro olympiádu, který se ovšem téměř nevyužívá, protože sportovcům z níže položených oblastí způsobuje nadmořská výška zdravotní problémy. V tomto směru bylo dokonce vydáno nařízení, které bylo po nátlaku bolívijských úřadů zrušeno, ale stadion je nadále využíván minimálně.

Ve městě najdeme spoustu tržišť, včetně takzvaného černého či čarodějnického zvaného Mercado de las Brujas.

Jihovýchodně od města se nachází nejvýše položené golfové hřiště světa a také Valle de la Luna, tedy Měsíční údolí. Jde o oblast, kde eroze způsobila zvětrávání měkčích hornin, a zachovány zůstaly pevné horniny, které dnes vypadají jako vysoké věže. Minerály přítomné v horninách navíc způsobují rozdílné zabavení skalních útvarů, kromě obvyklé hnědé a béžové je k vidění i červená nebo fialová.

Na náhorní plošině nad městem leží El Alto, které je považováno za součást La Paz. Nachází se zde mezinárodní letiště. Leží v nadmořské výšce 4.061 metrů a je nejvýše položeným mezinárodním letištěm na světě.

Město je obklopeno vysokými horami, mezi nimiž vyniká s výškou 6.438 metrů nad mořem Illimani, která je vidět z mnoha částí města. Z dalších významných vrcholků jmenujme například Cerro Mururata (5.871 m. n. m.), Mik’aya (5.342 m. n. m.), Chacaltaya (5.395 m. n. m.) nebo Huayna Potosi (6.088 m. n. m.). Chacaltaya je přístupná z La Paz například autem.

Další fotky