Brazílie - Corcovado

Corcovado, což v portugalštině znamená Hrbáč, je vrchol tyčící se na západě brazilského města Rio de Janeiro. Hora je tvořena velkým žulovým 710 metrů vysokým skalním útvarem, který je nejvyšší v Brazílii. Svahy pokrývá národní park Parque Nacional da Tijuca.

Roku 1859 předložil kněz Pedro Maria Boss brazilské princezně Isabele návrh na výstavbu sochy na její počest na vrcholu Corcovada. V roce 1884 byla otevřena ozubnicová železnice zpřístupňující vrchol. Roku 1889 se Brazílie stala republikou, čímž se vymanila z vlivu církve a myšlenka výstavby sochy byla zavržena.

Na počátku 20. let 20. století se při příležitosti blížícího se stého výročí nezávislosti Brazílie objevily nové návrhy na výstavbu sochy na vrcholu Corcovada. Během akce nazvané Semana do Monumento, tedy Týden monumentu, se katolický kruh pokusil získat podpisy a finanční dary na podporu výstavby. Arcidiecéze v Riu sochu objednala v roce 1921. V roce 1922 byl položen základní kámen budoucí sochy. O rok později byl vybrán návrh brazilského inženýra Heitora da Silvy Costy a francouzského inženýra Alberta Caquota. Roku 1926 byla zahájena výstavba sochy, kterou zhotovil francouzský sochař s polskými kořeny Maximilien Paul Landowský, obličej Krista vytvořil rumunský sochař Gheorghe Leonida. V roce 1931 byla vysvěcena a 12. října 1931 slavnostně odhalena. V roce 1980 proběhla rekonstrukce železnice. Roku 1990 proběhly restaurátorské práce. Na počátku 90. let 20. století navštívil sochu papež Jan Pavel II., který sochu znovu vysvětil. Až do roku 1994 byla zdejší socha Krista nejvyšší sochou Ježíše na světě.

Roku 2003 byly podél schodů vedoucích od konečné stanice železnice k soše postaveny eskalátory a výtahy. V říjnu 2006 byla při příležitosti 75. výročí dokončení sochy arcibiskupem Eusebiem Oscarem Scheidem vysvěcena kaple pojmenovaná podle brazilské patronky Nossa Senhora da Conceição Aparecida. Dne 7. července 2007 byla socha zařazena na seznam Sedmi nových divů světa, 10. února 2008 byla za bouřky zasažena bleskem. Došlo k poškození hlavy a prstů. Socha byla roku 2010 rozsáhle zrekonstruována, došlo k opravě vnitřní konstrukce, povrchu sochy, i obnově hromosvodů, nicméně 17. ledna 2014 jí blesk znovu zasáhnul a mírně poškodil.

Corcovado je dostupné po silnici nebo 3,8 kilometru dlouhou ozubnicovou železnicí Estrada de Ferro Corcovado, která je nejstarší elektrifikovanou tratí v Brazílii. Trať obsluhují tři vlaky, které jezdí každých 20 minut, a cesta vzhůru trvá přibližně 20 minut. Hodinová přepravní kapacita železnice je pouhých 540 osob a často se na ní stojí mnohahodinové fronty. Roční návštěvnost Corcovada je více než 300.000 lidí.

Na vrcholu Corcovado se tyčí socha Christo Redentor, tedy Krista Spasitele. Od konce silnice a železnice k ní vede 223 schodů a souběžná soustava eskalátorů a výtahů. Základ sochy je železobetonový, povrch pak z mastku, který je trvanlivý, ale přitom se s ním snadno pracuje. Socha je postavena ve stylu art deco, její hmotnost je asi 1.145 tun, výška 39,6 metrů, bez podstavce pak 30,3 metru. Rozpětí Kristových rukou je 28 metrů. V podstavci se nachází malá kaple zasvěcená brazilské patronce Nossa Senhora da Conceição Aparecida, krátce jen Nossa Senhora Aparecida. Kaple slouží po pořádání svateb a křtin.

Z vrcholu je výhled na celé Rio de Janeiro. K vidění je jezero Lagoa Rodrigo de Freitas, vrchol Pão de Açúcar, tedy Cukrová homole, slavné pláže Copacabana a Ipanema nebo fotbalový stadion Maracanã.

Další fotky