Brazílie - Pão de Açúcar

Pão de Açúcar, česky Cukrová homole nebo Cukrová hora, je skalní útvar tyčící se nad brazilským městem Rio de Janeiro. Hora se nachází na jihovýchodě města na poloostrově vybíhajícím do Atlantického oceánu, respektive do jeho přístavu Guanabara. Cukrová homole je 396 metrů vysoký žulový monolit s rulou a křemenem. Spolu s vrcholem Corcovado je Pão de Açúcar hlavní dominantou města.

Své jméno, které je odvozeno od tradičního tvaru rafinované homole cukru, hora dostala od Portugalců v 16. století, v době vzkvétajícího obchodu s cukrovou třtinou.

Roku 1817 údajně Angličan Enriet Carstiers uskutečnil první horolezecký výstup na vrchol Pão de Açúcar. Výstup byl proveden východní stěnou obrácenou k zálivu.

Roku 1907 přišel brazilský inženýr Augusto Ferreira Ramos s nápadem zpřístupnit horu vzduchem. V roce 1910 založil společnost, která započala téhož roku s výstavbou. Zhotovením technologie bylo pověřeno Německo, ale výstavbu provedli Brazilci, kteří museli všechny díly vytáhnout vzhůru pomocí ocelových lan nebo s nimi nahoru vylézt. První úsek lanovky byl uveden do provozu 27. října 1912 a stal se první lanovkou v Brazílii. Dne 18. ledna 1913 byl uveden do provozu i druhý úsek na vrchol Pão de Açúcar. Hodinová přepravní kapacita lanovky byla 115 osob. Lanovka měla dřevěné kabinky, které sloužily až do roku 1972, kdy byla lanovka přestavěna a díky novým kabinám s kapacitou 75 osob přepravní kapacita vzrostla na 1.360 cestujících za hodinu.

Roku 2008 proběhla další renovace lanovky, která byla otevřena roku 2009.

Dolní stanice lanovky se nachází ve čtvrti Urca na úpatí hory Morro da Babilônia, odkud vede první 600 metrů dlouhý úsek na 220 metrů vysoký vrchol Morro da Urca. Maximální přepravní rychlost na prvním úseku je 6 metrů za sekundu. Druhý úsek z Morro da Urca pokračuje přímo na Pão de Açúcar. Tento úsek je dlouhý 850 metrů a maximální rychlost je 10 metrů za sekundu. Oba úseky lanovky, které se portugalsky říká bondinho, méně často pak teleférico, jsou dohromady dlouhé 1.450 metrů. Každá kabina pojme 65 cestujících. Od uvedení do provozu roku 1912 již lanovka přepravila téměř 40 milionů cestujících.

Přístup na vrchol je možný i po úzkých stezkách. Dobrodruhům se nabízí i mnoho horolezeckých tras, které vedou na Morro da Babilônia, Morro da Urca i samotnou Pão de Açúcar. Nachází se zde asi 270 lezeckých cest a jde tak o jednu z největších městských lezeckých oblastí na světě.

Pão de Açúcar nabízí panoramatický výhled v podstatě do všech stran. Otevírá se odtud pohled na jih k Atlantskému oceánu s mnoha ostrůvky, na východ na protější břeh zálivu i na sever a západ, kde se rozprostírá Rio de Janeiro. Z Pão de Açúcar je vidět centrum města, vrchol Corcovado se sochou Christo Redentor, tedy Krista Spasitele, i na zdejší slavné pláže.

Další fotky