Peru/Bolívie - Titicaca

Titicaca je jezero nacházející se v Jižní Americe v centrálních Andách na náhorní plošině Altiplano. Jezerem prochází hranice mezi Peru a Bolívií.

Název jezera pochází zřejmě od indiánského kmene Aymarů a skládá se ze slov „titi“, což znamená kočka, a „kak“, což jsou skály. Domorodci věří, že tvar jezera znázorňuje ležící kočku nebo pumu.

Na místě dnešního jezera se v dávných dobách nacházelo jezero Ballivián. Když vyschlo, zbylo po něm jezero Titicaca.

Titicaca je sopečného původu a leží v nadmořské výšce 3.812 metrů nad mořem. Má rozlohu 8.562 kilometrů čtverečních, pobřeží je dlouhé 1.125 kilometrů. Jezero na délku měří 204 kilometrů, na šířku v nejširším místě 65 kilometrů. Má průměrnou hloubku 107 metrů, ale maximální hloubka je 283 metrů, možná ještě více. Teplota vody uprostřed jezera je stálá a dosahuje 11 – 12 °C, teplota u břehů značně kolísá a některé pobřeží části dokonce zamrzají.

Je to největší jezero Jižní Ameriky, největší vysokohorské jezero a také nejvýše položené jezero s pravidelnou komerční lodní dopravou.

Největší a nejvýznamnější město na břehu jezera je Puno, které slouží i jako přístav.

Na jezeře je velké množství ostrovů. Na některých z nich se nacházejí pozůstatky incké kultury. Nejznámějším ostrovem je Isla del Sol, který je uctíván jako místo, kde se narodilo Slunce. Z dalších ostrovů jmenujme například Suasi, Soto, Ticonata (Tikunata), Amantaní, Taquile, Isla de la Luna, Suriqui a další.

Na jezeře se nachází také Islas Flotantes de Los Uros, což jsou plovoucí rákosové ostrovy indiánského kmene Uros. Jsou zhotoveny z rákosu Totora, který se botanicky nazývá Skřípinec. Ostrovů je více než 40 a nacházejí se v peruánské části jezera jen několik kilometrů od břehu a od města Puno.

Další fotky