Peru - Águas Calientes

Águas Calientes je městečko ležící v Peru, vzdušnou čarou asi 70 kilometrů severozápadně od města Cuzco. Rozprostírá se v hlubokém sevřeném údolí na úpatí hory Machu Picchu na břehu řeky Vilcanota, která je známá spíše jako posvátná řeka Urubamba, a menších říček, které stékají z okolních hor a do Urubamby se zde vlévají. Águas Calientes leží v nadmořské výšce 2.040 metrů nad mořem a má asi 1.600 obyvatel.

Název Águas Calientes lze přeložit jako Horká voda nebo Horké prameny, městečku se však také často říká Machu Picchu Pueblo či Machupicchu Pueblo, tedy Město Machu Picchu, případně jen Machupicchu. Tento název je odvozen z kečuánského Machu Pikchu, což lze přeložit jako Starý vrchol.

V roce 1901 se na místě dnešního městečka usadilo několik farmářských rodin, které zde vytvořily osadu. Významným milníkem v historii městečka bylo objevení města Machu Picchu 24. července 1911. Zájem o něj byl tak velký, že na konci 20. let 20. století proběhla výstavba železnice a osada se stala provizorním táborem pro zaměstnance. Podle kečuánského slova „makina“, což znamená stroj či vlak, se osadě začalo říkat Makinachayuq. Železnice byla dokončena roku 1931 a úpatí hory se slavným inckým městem se stalo dostupné každému.

Během dalších desítek let zde byla vybudována turistická základna pro výlety na Machu Picchu, především bylo postaveno mnoho hotelů a restaurací. Zřízeny byly i lázně s horkými prameny, které daly městu jeho dnešní název. Městečko se 1. října 1941 stalo sídlem okresu Machu Picchu. V letech 1958 až 1965 proběhla na řece Urubambě výstavba vodní elektrárny. Ta byla v letech 1981 – 1985 rozšířena, ale vlivem sesuvu půdy 28. února 1998 byla poškozena a 13. července 2001 byla vyřazena z provozu.

Águas Calientes je dodnes dostupné pouze vlakem. Tvoří zázemí pro jednodenní návštěvy 6 kilometrů vzdáleného komplexu Machu Picchu. Najdeme zde hotely, restaurace, obchody, velkou krytou tržnici, lázně nebo fotbalové hřiště. Podél řeky Urubamby se táhne dlouhá ulice Av. Imperio de los Incas, podél hlavního přítoku Urubamby pak Avenida Hermanos Ayar a s ní souběžná ulice Ave Pachacutec, která spojuje hlavní náměstí s lázněmi. V západním cípu města najdeme hlavní náměstí Plaza Manco Capac někdy nazývané Plaza de Armas. Zde se nachází kostelík a socha devátého Inky Pachacuti Yupanqui jinak zvaného také Pachakutiq Yupanki nebo Pachacutec.

Další fotky