Peru - Andahuaylillas

Andahuaylillas, někdy uváděné i jako Andahuailillas, je malé městečko ležící v Peru, asi 40 kilometrů jihovýchodně od města Cusco, v provincii Quispicanchis. V minulosti se městečko jmenovalo Antawaylla, což lze přeložit jako Měděné pole, později bylo přejmenováno na Andahuaylas. Nicméně tento název již mělo jiné město v provincii Apurimac, jméno tedy bylo změněno na současné Andahuaylillas.

Město leží na břehu řeky Vilcanota, která je známá spíše jako posvátná řeka Urubamba, v nadmořské výšce asi 3.200 metrů nad mořem a je obklopeno vysokými horami.

Na zbytcích původních inckých budov a zřejmě i základech jiné arabsko-křesťanské stavby pocházející snad až ze 13. století zde roku 1570 jezuité zahájili výstavbu kostela San Pedro de Andahuaylillas. Stavba byla dokončena v roce 1606.

Centrum městečka tvoří hlavní náměstí Pla-za de Armas. Kostel San Pedro de Andahuaylillas je postaven na menším návrší na jihovýchodním konci náměstí. Na prostranství před kostelem se nacházejí tři kříže, které představují Svatou Trojici – Otce, Syna a Ducha Svatého.

Kostel je postaven v obvyklém stylu typickém pro kostely v menších městech, má věž se zvonem a velmi jednoduchou fasádu. Kostel byl postaven ve dvou fázích, z tohoto důvodu má kostel dvě kazatelny. Ta od vchodu vzdálenější a starší část je směsicí arabského a křesťanského stylu. U vstupu se nachází křtitelnice, která má nápisy v pěti různých jazycích. Z hlavní lodě jsou přístupné také boční kaple a oltáře.

V barokním interiéru se nachází dřevěné, vyřezávané a pozlacené oltáře, zlatem zdobené nástěnné malby a bohatě zdobené stropy. Většina interiérové výzdoby pochází od Escuela Cusqueña, což je škola v Cuscu. Nástěnné malby představující cestu ke slávě a cestu do pekla a olejomalbu archanděla San Miguela zhotovil zřejmě Luis Riańo (Luis de Reańo). Obraz Virgen de la Asunción, tedy Nanebevzetí Panny Marie, zhotovil španělský malíř Esteban Murillo. Hlavní oltář je z cedrového dřeva zdobený zlatem a stříbrem, sochou Virgen del Rosario nebo zrcadly, která mají za úkol odrážet světlo svíček. Po straně se nachází sakristie. V interiéru najdeme i různé stříbrné předměty, plátna či majestátní klavír. Pro svou interiérovou výzdobu, její množství a kvalitu, je kostel přezdíván Sixtinská kaple Ameriky a je považován za jednu z nejcennějších staveb koloniálního umění.

V dnešních dobách je toto malé městečko právě díky zdejšímu kostelu poměrně významným turistickým cílem.

Další fotky