Peru - Islas Flotantes de Los Uros

Islas Flotantes de Los Uros, tedy Plovoucí ostrovy kmene Uros jsou rákosové ostrovy nacházející se v Peru na hladině jezera Titicaca v nadmořské výšce asi 3.810 metrů nad mořem.

Ostrovy si vybudovali indiáni kmene Uros, kteří se chtěli vymanit z vlivu Inků a Collů, kteří ovládali oblast, a před nebezpečím uprchli z pevniny na jezero. Výhodou ostrovů bylo, že v případě nebezpečí bylo možné ostrovy přesunout.

Nejbližší pevnina je od nich vzdálena asi 2 kilometry, přístav v městečku Puno pak asi 5 kilometrů.

Celkově se zde nachází něco přes 40 ostrovů, různé zdroje uvádějí 41, 42 nebo 44, průvodce při výletu ovšem zmiňoval dokonce číslo 87. Na každém ostrovu žije asi 5 – 8 rodin, na velkých až 10, na malých třeba jen jedna.

Ostrovy jsou vyrobeny ze zdejšího rákosu Totora, který se botanicky nazývá Skřípinec. Aby ostrovy nekontrolovatelně nepluly po hladině jezera, jsou ke dnu ukotveny pomocí lan. Jezero je zde mělké, dolní část ostrova se nachází asi metr nad dnem jezera. Ostrov je asi 2 metry vysoký, dolní polovinu tvoří důmyslná konstrukce vyplněná kořeny a hlínou, horní pak vysušený rákos. Rákos odspodu uhnívá, takže je potřeba ho shora pravidelně doplňovat, kotvící lano je potřeba vyměňovat asi 4× ročně. Přesto má každý ostrov životnost asi 80 – 100 let.

Každý ostrov je přibližně kruhový a má průměr okolo 30 metrů. V jeho centrální části se nachází kruhová lavice z rákosí, kolem které jsou postaveny příbytky. Ostrovy mají i své kuchyně, některé ostrovy mají jezírka na chov ryb. Na jednom z ostrovů je škola.

Rákos se využívá i na stavbu strážních věží, příbytků, jejich vybavení a také člunů. Lze ho i konzumovat. Obyvatelé se však převážně živí rybolovem a turismem, protože v posledních letech se ostrovy stávají velkou turistickou atrakcí. Turisty vozí na svých rákosových lodích nebo jim pro dávají ručně vyráběné předměty.

Další fotky