Král a šašek

V jednom království žije král a jeho dvorní šašek. Král však šaška nenávidí a šašek nenávidí krále. Tak se jednoho dne dne rozhodnou, že se otráví.

V celém království existuje 12 flakónků jedu. Všechny flakóny jsou zamčeny v komnatě v zámku. Jedy jsou očíslovány čísly od 1 do 12 a se vzrůstajícím číslem roste i síla jedu. Ten, kdo jed vypije, zemře. Každý silnější jed však neutralizuje všechny slabší - jed číslo 12 neutralizuje všechny jedy, jed číslo 11 všechny kromě jedu číslo 12 atd.

Král jde do komnaty a vezme si jedy číslo 2, 4, 6, 8, 10 a 12. Pak jde do komnaty šašek a vezme si zbylé jedy. Oba se sejdou v trůním sále, kde každý naplní jeden pohár a podá druhému. Každý svůj pohár okamžitě vypije a pak naplní pohár podruhé, ale pro sebe - a v naději, že se zachrání, ho vypije.

Jak to šašek udělal, že se dožil druhého dne, ale král zemřel?

Nápověda

Oba chtějí přežít. Pokud přežijí, chtějí s co největší pravděpodobností otrávit toho druhého. Šašek je v nevýhodě, protože král má nejsilnější jed. Jed však má stejnou barvu, jako čistá voda...

Odpověď

Král si nechá jed číslo 12, aby s ním neutralizoval jakýkoliv jed, který mu šašek podá. Šaškovi tedy nalije do poháru druhý nejsilněšjí jed, který má, tedy jed číslo 10. Jelikož šašek to předpokládá, musí si nechat jed číslo 11, aby králův jed číslo 10 neutralizoval. V tom případě přežije. Šašek také ví, že král po vypití jeho poháru vypije jed číslo 12, proto dá králi do poháru obyčejnou vodu – král vypije vodu a vzápětí se sám otráví jedem číslo 12.