2016-07-22 - Rakousko, Postalmklamm Klettersteig

Datum: 22. 7. 2016
Země: Rakousko
Město: Strobl - Weißenbach
Místo/název: Postalmklamm
GPS parkoviště: 47.662541, 13.459278
Typ: Via Ferrata/Klettersteig
Obtížnost: F, D nebo C/D - dle zvolené trasy

Autem se lze k ferratě dostat po placené silnici z městečka Strobl/Weißenbach směrem na Postalm. Po cca 4 kilometrech je umístěna mýtná brána, kde je potřeba uhradit poplatek - v době naší návštěvy šlo o 5 EUR na osobu. Od mýtné brány je pak potřeba pokračovat ještě další cca 4 km až do třetí serpentýny, 2. pravotočivé. Zde se nachází parkoviště i s cedulí informující o ferratě. Jistící pomůcky doporučuji obléci na parkovišti, přímo u nástupu na ferratu je docela málo místa.

K nástupu na ferratu je třeba sestoupit lesem po značené pěšině. Ta je místy trochu úzká, kluzká a občas se trochu ztrácí v terénu, tak je třeba dávat pozor na správný směr.

Ferrata začíná dlouhým lanovým mostem Seufzerbrücke, u kterého se mohou tvořit zácpy. V době našeho příchodu zde byly dvě dvojice a žena z té první na něj vyrážela zrovna když jsme přišli a dostala se jen na 2. příčku, pak zatroubila k ústupu. Díky tomu jsme ale obě dvojice předešli a celou ferratu pak měli jen a jen pro sebe.

Za lanovým mostem následuje lehká traverzovitá část, která lezce zavede do soutěsky říčky Rußbach. Přímo do ní pak vede další lanový most Hangelbrücke se zavěšenými lany na přidržování. Od něj je pak třeba sestoupit do „Černé díry“ (Schwarzes Loch) do neužšího místa soutěsky k přeskoku Gratsprung. To je místo, kde je na jedné straně skály jedna kramle, na druhé straně skály druhá kramle a mezi oběma stěnami je natažené pouze jistící lano. Dlouhánům stačí dlouhý krok, těm menším asi skok, ale protože kramle na „odrazové“ straně je skloněná dolů a byla mokrá, zvolila jsem přeručkování. Tipla bych, že Gratsprung je další místo, kde se někdo může zaseknout.

Následuje maličko těžší traverz stěnou nejprve vzhůru a pak zas dolů k dalšímu lanovému mostu, který je podobný tomu prvnímu, jen mu chybí lano na přidržování. Hned za mostem následuje obtížnější výlez ze soutěsky. Až z tohoto místa jsme viděli jednu dvojici, jak zrovna překonává Gratsprung, ta druhá to asi otočila už na začátku. V topo-mapce jsou dále značeny úseky C, C, C/D a B, které tam opravdu jsou, ale ne přímo za sebou, mezi nimi je lanem zajištěná pěšina, a chůze je jen místy přerušená přelezem skály.

Tento první úsek ferraty spíše připomíná lanový park. Obtížnost zvyšuje všudepřítomné mokro. V soutěsce je sice v letním dni příjemně, ale s mokrem je dobré počítat a vzít si i oblečení, které se může zašpinit. Kromě mokra komplikují prostup soutěskou i některé kramle a kolíky které už jsou používáním ohnuté dolů, nějaké dokonce chybí úplně.

První úsek ferraty končí u přítoku říčky Rußbach, na němž je řada jezírek, v nichž se dá koupat. Nejznámější je Große Badewanne a Kleine Badewanne, kde je ale prý často hodně plno a je lepší využít některé jezírko až nad kaskádami. My byli široko daleko sami, tak jsem si zaplavala v té velké :-).

K druhému úseku ferraty je třeba dojít - po značkách stále vzhůru lesem. Značení je četné, nicméně nepřesné, chybí šipky, takže občas se zdá, že cesta vede rovně, ale přitom je třeba někam zahnout. Ztratit se ale nedá, když po několika metrech chybí značení, stačí se vrátit k tomu předchozímu a najít další.

Druhá část ferraty je obtížnější - ta hlavní je značená obtížností D a skála vypadá děsivě, protože hned od nástupu jsou úseky C/D, D, C/D a znovu D. Více vpravo je pak alternativní nástup obtížnosti F, který už snad ani není děsivý jako spíše vtipný :-). Celou skálu s tímto druhým úsekem lze obejít zleva lesem. Nad skálou lze pokračovat podél potoka až ke kratičkému 3. úseku, což je v podstatě jen lanový most, nebo se po různých pěšinách zkusit trefit na značenou sestupovou trasu zpátky na parkoviště.