2016-07-22 - Rakousko, Echernwand Klettersteig

Datum: 22. 7. 2016
Země: Rakousko
Město: Hallstatt
Místo/název: Echernwand
GPS parkoviště: 47.555116, 13.645284
Typ: Via Ferrata/Klettersteig
Obtížnost: D nebo C/D - dle zvolené trasy

Parkování (placené) je přímo u dolní stanice lanovky na Salzberg. Nástup k ferratě je rychlý - od dolní stanice lanovky kousíček po silnici do kopce, v kopci odbočuje doleva malá pěšinka se směrovkou. Pěšina je hodně úzká a ráno byla dost kluzká. Je potřeba pozorně sledovat stromy, na jednom z nich je směrovka doprava k nástupu - při koukání pod nohy jsme jí přehlídli a museli se kus vracet.

Via ferrata začíná 8 metrů vysokým žebříkem. Pak pokračuje mírně vzhůru lesem, spíše po pěšině než po skále až k prvnímu trochu těžšímu místu pod panoramatickým žebříkem. Čistě technicky je žebřík značený jako hodně jednoduchý, nicméně tipla bych, že lidé bojující se strachem z výšek se tu mohou až zaseknout. Především v horní části žebříku, kde je nutné z konce žebříku udělat krok zpátky na skálu. Ze žebříku je ale naprosto famózní výhled a je to oblíbené fotogenické místo :-).

Následuje mírnější oddychová část a za ní to nejtěžší, co zdejší skála nabízí - dva za sebou jdoucí úseky C, dva úseky C/D, jeden D-úsek a na závěr další „céčko“. Ta nejtěžší část se dá obejít zprava po soustavě žebříků s obtížností B/C a nad obtížným úsekem se obě trasy opět spojí. Ačkoli „objízdná trasa“ byla pravděpodobně vybudována až dodatečně, protože v topografických mapkách není vyznačena, některé žebříky už nejsou v ideálním stavu, jednomu dokonce chybí celá příčka.

Nad spojením obou tras je zase mírná část umožnující oddych před závěrečnou pasáží - žebříkem, na nějž navazuje poslední C/D úsek. Pak už je lano vedeno vzhůru a následně traverzem k horní stanici lanovky. Co je neuvěřitelné - v lese není lano vedeno kolem stromů, ale skrz ně... :-(

U horní stanice lanovky se nacházejí solný svět s přístupnými štolami i vyhlídkou na Hallstatt. Dolů je možné sjet lanovkou nebo sejít po serpentinové cestě lemované naučnými tabulemi.

Ferrata sice není vhodná pro začátečníky, ale také není až tak obtížná - hlavně díky mírným pasážím, které střídají ty obtížné. Osobně považuji za největší komplikaci jihovýchodní orientaci skály, kde bylo i při polojasnu už v 9 hodin dopoledne pekelné horko.