2015-10-04 - Německo, Alpiner Grat

Datum: 4. 10. 2015
Země: Německo
Město: Lückendorf
Místo/název: Alpiner Grat
GPS parkoviště: 50.831708, 14.741748
GPS nástupu: cca 50.834343, 14.751296
Typ: Via Ferrata/Klettersteig
Obtížnost: C/D

Parkování je možné na malém lesním parkovišti nebo na parkovišti v zatáčce kousíček od českých hranic. Z parkoviště je potřeba k ferratě dojít horní lesní cestou. Je to maximálně 1 kilometr a potřeba nikam neuhýbat, dokud se po pravé straně neobjeví mýtina. Tam už je šipka směřující k nástupu na ferratu, k níž se dá dostat po vyšlapané pěšince.

Pod skálou se nachází informační tabule. Všude možně se píše, že je zde kvůli hnízdění vzácných ptáků povoleno lezení v podstatě jen přes zimu, snad od září nějak do konce zimy, ale na ceduli o tom není ani zmínka. Pod skálou je i lavička a malý plácek pro přípravu na výstup.

Výstup začíná několika kramlemi mířícími přímo vzhůru, lano začíná až nad nimi. Vtip je v tom, že kramle jsou pěkně daleko od sebe a já s mými 170 cm jsem měla co dělat, abych se dostala nahoru, protože k další kramli jsem prostě nedosáhla a ve snaze lézt to nějak jinak mi bránily právě ty kramle. Nástup je značený obtížností C a vypadá to, že je to takový úvodní filtr, který nepustí dál ty, kteří by se mohli zaseknout někde výš.

Po úvodním úseku uhýbá lano doprava a po mírném traverzu zamíří přímo vzhůru ve třech po sobě jdoucích poměrně výživných úsecích značených C, C/D a C. To místo obtížností sahající až k D jsem ale nějak neobjevila, maximálně je tam něco, co se trochu přibližuje k mírnému převisu, ale nepřišlo mi, že by v tom výlezu bylo něco atypického. Pro méně silné nebo zkušené to může být obtížné hlavně kvůli délce.

Následuje odpočinkové místo, z nějž je dokonce možné ferratu opustit, nicméně v tomto místě jsme přibližně v půlce a to nejtěžší už je za námi, tak k tomu nevidím důvod. Ale je odtud pěkný výhled. Po odpočinku míří lano znovu přímo vzhůru ve dvou úsecích značených C a pak trochu traverzem až ke knize, od níž je výhled ještě hezčí. Pak už se leze jen po několika "béčkových" úsecích k vyhlídce, u níž ferrata končí.

Od konce ferraty je potřeba vyšlapanou pěšinkou obejít skálu a absolvovat jeden nezajištěný sestup z takového většího kamene, který ale trochu klouže. Pro návštěvu vyhlídky je potřeba zahnout vlevo, pro návrat na parkoviště nebo k začátku ferraty vpravo.