2018-09-26 - Art Journal

Co to vlastně je Art Journal? Slovo „art“ znamená umění, slovo „journal“ pak časopis, ale i deník. Pro dnešní využití je podle mého poměrně trefný překlad „umělecký deník“. Název ale zřejmě pochází z „The Art Journal“, což byl časopis, který v letech 1839 – 1912 vycházel v Londýně.

Zpravidla jde o sešit, starý diář nebo vyřazenou knihu. Rozhodně výhodou jsou stránky vyšší gramáže, čemuž můžeme pomoci slepením třeba dvou tří sousedních stránek. Pokud je navíc přetřeme gessem, nebude hrozit ani prosáknutí.

Art Journal primárně slouží ke zkoušení různých technik a materiálů dříve, než budou použity na nějaký „oficiální“ projekt. Koupili jste si nový šeps nebo barvy? Art Journal je prostě ideální místo, kde je poprvé vyzkoušet.

Někdo, jako třeba já, ale může mít Art Journal právě jako ten „oficiální“ projekt. Klasické scrapbookové stránky dělám občas skoro až clean & simple, protože se mi to k mým fotkám hodí a líbí nejvíc. Ale moc se mi líbí mixed media, někdy i vintage, jen k těm fotkám mi to prostě nepasuje. Art Journal je pro mě možnost si ty techniky užít a vyzkoušet aniž bych k tomu nutně potřebovala hledat fotku.

Někdo ale má Art Journal opravdu jako deník, menší projekty je klidně možné dělat na denní bázi. Případně si lze vést Art Journal i jako album, používat různé „designovější“ fotky a zpracovávat je trochu nevázanějším způsobem, než do klasického scrapbookového nebo Project Life alba.

Existují ale i Art Journaly skoro až „skicákové“ a plné vlastnoručních kreseb. I mně se Art Journal a skicák svým využitím občas skoro překrývají, hlavně od doby, kdy jsem začala používat akvarel.

Výhodou je, že pro tvoření Art Journalu neexistují žádná pravidla. Můžete použít jakoukoli techniku, materiál, pomůcky, od barev a sprejů až po šablony a texturovací pasty. Na dekorování také využijte cokoli – klasické scrapbookové ozdoby (kytičky, výseky, kovové ozdoby), různé galanterní přebytky (korálky, knoflíky, stuhy, krajky), ale i třeba výstřižky z časopisů. Je to možnost udělat něco naprosto bláznivého, klidně i bezmyšlenkovitě, vzít to jako relax, u kterého není potřeba přemýšlet o tom, jaký bude výsledek. Dobře ale poslouží třeba i k zobrazení aktuální nálady, ať už je to radost nebo vztek.