2018-05-01 - Sketching II.

Před lekcí jsme si všichni dohledali potřebné tužky a linery, abychom se pak nezdržovali, ale hlavní náplní druhé lekce byly fixy, takže jsme tužku a liner potřebovali jen sporadicky.

1. úkol

Na začátku lekce jsme si každý vzal dvě balení fix a začali jsme hodinu tím, že jsme si vyrobili vzorníky. Trvalo nám to skoro půl hodiny, což mi tedy přišlo docela dost na to, abychom se jen dozvěděli pravý odstín každé fixy.

2. úkol

Ještě tak půlka z nás dodělávala vzorník, když lektorka těm, co už měli hotovo, ukázala, jakým způsobem pomocí fix stínovat, vrstvit a míchat barvy. Jelikož jsem ještě neměla hotovo, ukázku jsem bohužel neviděla. Naštěstí jsme opět měli před sebou papír s nějakými ukázkami, ze kterého se dala většina drobných úkolů docela dobře pochopit.

Začali jsme tím, že jsme udělali černo-bílý a poté barevný přechod. A pak jsme to celé vyzkoušeli v praxi – já na válci a na kouli.


3. úkol

Předchozí úkoly jsem splnila poměrně rychle, takže jsem dohnala časovou ztrátu a výklad o základní perspektivě, jejímž výsledkem byla tvarovaná a různě stínovaná šipka, jsem stihla.

Šipku jsem nakreslit zvládla, byť předloze úplně neodpovídala, stejně tak se mi víceméně podařilo jí podle předlohy i vybarvit.
4. úkol

Na závěr jsme si vybrali předlohu, kterou jsme měli co nejvěrohodněji napodobit. Vybrala jsem si lahev s olivovým olejem a olivovou větvičkou, což nebyl úplně jednoduchý motiv právě kvůli té skleněné lahvi.


Začala jsem tím, že jsem si vytvořila paletu barev, které se mi hodily na zvolený obrázek. Některé barvy mi tam úplně neseděly, tak jsem je nakonec skoro nepoužila. A stejně tak jsem zkusila některé barvy trochu míchat, abych dostala požadovaný odstín.


Na papír jsem si pak předkreslila základní tvary tužkou a naznačila, kde budou nejsvětlejší části kresby, které nechám bílé, a kde naopak nejtmavší.


A pak už jsem se pustila do vybarvování. Začala jsem nejsvětlejší fixou a postupně přecházela k tmavším a tmavším a taky trochu vrstvila. Požadovaných odstínů se mi úplně dosáhnout nepodařilo, ale on taky celý ten originální obrázek byl takový do žluta, tak je otázka, jak moc jsem se měla té předlohy držet – docela brzy jsem to věrné napodobování vzdala :).


Když už jsem usoudila, že lepší to nebude, zakončila jsem obrázek tím, že jsem kontury obtáhla linerem.


Shrnutí 2. lekce

Z druhé hodiny tak nadšená, jako jsem byla z té první, nejsem. Je to dané jednak tím, že jsme, dle mého názoru, strávili hodně času úvodním vytvářením vzorníku, místo abychom se věnovali samotné kresbě. Jakkoli chápu jeho význam, myslím, že by to šlo udělat i nějak jinak… Už jen proto, že pro zvolený obrázek jsem si pak vytvářela vlastně druhý vzorník jen těch barev, které jsem chtěla použít.

Navíc každému pochopitelně každá část trvá jinak dlouho, vlivem toho ale ne všichni dostali úvodní výklad o stínování, prolínání a vrstvení barev. Byť na požádání by nám to asi lektorka ukázala ještě jednou.

Podle informace k této lekci jsme měli obrázky nakreslit 2-3. Zřejmě vlivem úvodního zdržení při tvorbě vzorníku jsme ale zvládli jen jeden obrázek a někteří ani to ne a skončili s vybarvováním přibližně v polovině.

Osobně mě ale průběh druhé lekce nijak extra netrápí, protože jsem sice moc ráda, že jsem si mohla profi fixy vyzkoušet, ale taky je mi jasné, že si vlastní nikdy pořizovat nebudu – už jen proto, že ven, do terénu bych něco takového pochopitelně netahala.