2018-09-19 - Kreativec v Norsku II.

Mezi zdánlivě zbytečné aktivity, kterými se někdo zabývá, je vyhodnocování štěstí. Každý rok je sestaven žebříček „nejšťastnějších zemí“. Norsko se každoročně umisťuje na předních příčkách - v letošním roce bylo druhé za Dánskem, loni dokonce první. Možná to bude i proto, že Norové prostě nežijí jen prací, ale hodně dbají na pohodu, hezkou atmosféru, mají rádi hezké věci.

Na zajímavé věcí z oblasti kreativity, tvoření, bytového designu a dalších příbuzných oborů pak člověk v Oslu naráží úplně všude. Třeba při toulání se uličkami jsem objevila obchod s designovými tapetami. Stačilo se ale zadívat a zjistila jsem, že ono to není jen o těch tapetách. Zakoupené tapety vám totiž zabalí do hezké krabičky, takové obdoby tubusu. A samozřejmě je možné si v obchodě pořídit třeba i tematické knihy. Na zed bych si většinu toho nedala, ale na koukání je to krása!

Nedělní dopoledne jsme strávili v Norsk Folkemuseum, Norském lidovém muzeu. Je to klasický skanzen, ale obrovský a moc krásně udělaný. Víc než ty klasické české skanzeny mi připomněl loni navštívený islandský. Klasicky mě tam zaulala lidová řemesla, třeba různé vyšívané dekorace. A co mě opravdu nadchlo, bylo dětské dřevěné chrasstítko, očividně vyřezané z jednoho kusu.

Díky rozlehlosti skanzenu jsou v něm i menší tematické expozice. Zaujala mě například ta, která se týkala malování a dekorování pokojů - ukázka pigmentů, zpracování barev i různých pomůcek. Pamatujete třeba na staré gumové válečky?

Nadšená jsem byla i v muzejním obchodě se suvenýry, kde měli různé tradiční věci - od marmelád a pečených čajů, přes pomůcky na pečení (včetně těch krásných embosovaných válečků) až po různé stylové zápisníky.

Večer jsme odlétali do Prahy, ale užila jsem si i potulování po letišti. Jsem zvyklá v letištních knihkupectvích potkávat hlavně značku Moleskine, ale na osloském letišti měli i další značky a také různé zápisníky, například zajímavý travel journal, nebo motivační knížky.

Poslední zajímavostí je aktuální minivýstava na mezinárodním terminálu. Jsou zde vystaveny dva obrazy norského malíře Edvarda Muncha. Prvním obrazem je olejomalba anglicky nazvaná „Head by Head“ z roku 1905, druhou pak litografie „Separation II“ z roku 1896.