2018-08-22 - Kreativec v Japonsku X.

V Kyotu jsem loni obdivovala mističky se semínky, z nichž má vyklíčit strom. Už tehdy mě fascinoval způsob platby založený na plné důvěře v nakupujícího, který umístí peníze do pokladničky… Letos jsem si tam šla pro jednu mističku cíleně.

Stromek měl vyklíčit asi během dvou týdnů, ale musím bohužel zkonstatovat, že se tak nestalo. A jelikož je konec srpna, tak už asi ani nestane…

Tenhle samoobslužný stánek se nachází u jižního konce slavné stezky Tetsugaku-no-Michi (Philosopher’s Path, Stezka filozofie). Ta je ve své severnější části lemovaná obchůdky s různými ručně vyráběnými předměty. Tentokrát mě zaujaly například tyt (asi) perokresby).

Jestli mě něco na Japonsku fasinuje, tak skutečnost, že nejrůznější předměty na tvoření lze koupit i v obyčejných suvenýrech. Které, mimochodem, samy o sobě většinou nejsou nijak kýčovité. Tedy tak, jak to známe třeba z evropských destinací.

Stojí za to do obchůdků zajít, jsou v nich přímo poklady! Třeba v jednom nevýrazném u chrámu Ginkaku-ji mají obrovské množství origami papírů, různé základy přání, zápisníky, psací potřeby…