2018-05-29 - Sketching VI.

O šesté, ale vlastně i sedmé, lekci jsem už předem věděla, že to bude vrchol mé tragikomedie. Šestá totiž byla ve znamení kresby postavy.

A já, ačkoli ty teoretické znalosti o základních proporcích už jsem měla někdy na základní škole, nikdy jsem nedokázala nakreslit nic, co by se alespoň trochu podobalo postavě nějakého normálního, nezmutovaného člověka.

Na úvod lekce jsme si tedy zopakovali teorii, informace o proporcích postavy, anatomii a přešli k praxi.


1. úkol

Podle návodu jsme se nejprve pokusili nakreslit spíš takového panáka, který ale už měl mít ty správné proporce. A od tohoto úvodního nákresu jsme se postupně přesunuli k prvnímu nákresu postavy.


A pak už jsme měli kreslit podle reality. První modelkou nám byla sama lektorka. A ne, tak maličkou hlavičku a tak mohutná stehna fakt nemá :-).


Dalšími modely pak byli tři účastníci kurzu. Tak trochu „dobrovolníci z donucení“, protože si mysleli, že se postupně vystřídáme všichni. Já tak nějak tušila, že asi spíš ne, protože asi tak u 5. kresby bych zahodila tužku :-).Nicméně tohle vidím jako dosavadní největší propadák kurzu. Ti lidi platí za to, aby se naučili kreslit a ne za to, aby tam ostatním účastníkům stáli modelem…

2. úkol

Pak už naštěstí lektorka usoudila, že nás trápila dost dlouho a rozdala nám různé předlohy. Měli jsme si vybrat fotku a skicu, přičemž první myšlenkou bylo, že budeme kreslit to, co je na fotce, ale stylem, kterým je kreslená ta skica. Skicu jsem si sice vybrala, ale nakonec jí vůbec nepoužila. A jako fotkovou předlohu jsem vzala chlapíka s deštníkem s vírou, že se budu moct věnovat tomu deštníku a ne postavě :-)


Zvolila jsem opět akvarel, takže jsem zase začala tím, že jsem si skicu předkreslila. A zase jsem byla „donucena“ jí kreslit dost do detailu včetně záhybů na rukávu. Přijde mi to zvláštní, u akvarelu bych prostě jen načrtla základní obrysy, ledabyle vybarvila akvarelovými barvami a až po zaschnutí dopracovala linerem.

Nakonec mám jako předkreslený obrázek určený pro další zpracování vlastně ve větší fázi rozpracovanosti, než jsem dříve mívala čistokrevné kresby tužkou…A protože jsem se s tím tedy tolik patlala, akvarelovou paletu jsem dostala do ruky asi půl hodiny před koncem lekce… Takže jsem to celé vybarvila, vzala jsem to tradičně podle svého, protože i kdybych to uměla, tak nechci dělat věrnou kopii originálu/předlohy. Než barvy zaschly, tak jsem po sobě uklidila místo a na závěr to celé obtáhla linerem.


Poslední skica nakonec dopadla docela dobře, ale postavy tedy opravdu kreslit nebudu… Vlastně mým cílem je jen nějaká rychlá skica několika tahy, ve výsledku pak spíš jen takového stínu, než takhle do detailu rozpracované postavy.