2018-09-13 - Kreativec v Norsku I.

Že jsou seveřani architektonickými mistry co do používání přírodních materiálů nebo kombinování materiálů zdánlivě neslučitelných, to asi není novinka. A že dánsko-norské hygge není jen fáma, ale v těchto lokalitách opravdová a nefalšovaná realita, to asi taky nebude velké překvapení…

O architektuře vám tu psát nebudu. Jednak jí nerozumím, takže jí považuji za něco hodnoceného čistě subjektivně, druhak jste si některé architektonické skvosty Osla mohli prohlédnout v mé fotogalerii.

A to hygge, to berou fakt vážně. Kavárny vypadají mnohem malebněji, než u nás, a obchodů s různými bytovými doplňky mají násobně víc, než my. Takže jsou ty obchody opravdu všude, i v centru. Jako byste jeden šoupli do pražské Pařížské. A jsou plné zdánlivých zbytečností – polštářků, dek, krabiček, různých nádob, sklenic, hrnečků, košíků…

A teď si představte, že byste v té Pařížské vedle obchodu s bytovými doplňky našli velký obchod plný věcí na tvoření – od papírů a psacích potřeb přes korálky, látky, vlny až po modelování. Jmenuje se Panduro Hobby a najdete ho v Oslu v ulici Karl Johans gate. Zvenku je trošičku nenápadný a vede do něj červený koberec, což by mohlo zájemce odradit, ale uvnitř…

Hned proti vstupu se nacházejí vyladěné sady kancelářských potřeb – poznámkové bločky, samolepicí štítky, tužky… Vše vždy ve stejném odstínu.

Psací potřeby pokračují i vpravo od vstupu – Pilot i úžasný Faber-Castell. A menší zákoutí určené pro bullet journal nebo deníky s prvními samolepkami a samolepícími páskami. Nejen tradičními papírovými, ale třeba i úžasnými korkovými!

Když se ponoříte do obchodu jen nepatrně hlouběji, dostanete se k centrálnímu regálu, který je plný zápisníků a k nim opět spousta různých dekorací i psacích potřeb.

U boční zdi spousta různých provázků a stuh. Včetně kroucených provázků nebo už hotových mašlí. A protože je to očividně sekce „vše pro balení dárků“, tak jsou tu i krásné sady hotových visaček v různých barvách.

Z druhé strany toho centrálního regálu jsou různé věci ve slevě. Mišmaš všeho možného – samolepky, samolepící pásky včetně textilních, propisoty, dekorace, barvy… Bohužel ceny po slevě srovnatelné s cenami u nás, takže při představě, že to ještě den a půl tahám všechno na zádech mě ani tohle nezlákalo.

A hned vedle psací potřeby, zápisníky a knihy pro lettering, ale i „omalovánky pro dospělé“. Výběr nijak obsáhlý, ale pokud prostě „potřebujete“ psát, tak vše potřebné najdete.

Zatímco přízemí je opravdu malé a obsahuje hlavně věci víceméně „denní spotřeby“, takže je to spíš takové papírnictví, horní patro už je pro opravdové kreativce. Uvítá vás dřevěnými polotovary, ale třeba i rámy nebo samolepícími tapetami a páskami zvanými „duct tape“. Do vystaveného shadow boxu jsem se vyloženě zamilovala. I cenu bych v krajní nouzi přežila. Ale do batohu bych ho nenarvala :-).

Regál hned naproti je pak zaměřen spíše na dětské tvoření, takže jsem se mu obloukem vyhnula :-).

Zatímco přízemí je maličké, horní patro prostupuje snad skrz několik sousedních domů, je členité s různými vyvýšenými místy, schody, zákoutími. A plné materiálu na tvoření. Pojďte na malou exkurzi především do papírového světa, nechám tu pár fotek bez komentáře, protože ho ani nepotřebují…

Scrapbookové papíry. Naštěstí nic dechberoucího nebo až moc překvapivého, co bych prostě za každou cenu potřebovala, takže jsem jim je tam s čistým svědomím nechala. Však, zase, třicítkové sady se mi nevejdou do batohu :-).

Jeden celkový pohled z nejzastrčenější části obchodu a pak už je čas prozkoumat oddělení textilu – látky, stuhy, barvy na textil, vlny… Stuhy třeba s norským vzorem. Designové látky nařezané na malé kousky aniž byste byli nuceni kupovat je na metráž. Samozřejmě pokud cíleně nechcete – výběr zajímavých vzorů je docela velký.

Jedna keramicko-skleněná vsuvka a přesouváme se k těm vlnám. Je libo třeba hotovou sadu na uháčkování jednorožce?

Prošmejděno a (naštěstí) nenakoupeno. Jeden „kontrolní“ pohled zpátky a po schodišti dekorovaném různými obrázky zase ven do normálního světa :-).