2021-05-14 - Nepopulární názor

Před nějakou dobou jsem narazila na „tweet“, který vyzýval ostatní, ať napíší svůj nepopulární názor. Tehdy jsem se docela se zájmem začetla. I názory, se kterými nesouhlasím, totiž považuji za přínosné. Dávají mi možnost se nad tématem zamyslet a svůj vlastní názor si ujasnit. Jen škoda, že Twitter délkou příspěvků nedává možnost myšlenku víc rozvést, uvést argumenty, důvody. Občas by mě zajímalo, jak k tomu dotyčný došel…

Sama jsem si pak uložila několik příspěvků, se kterými jsem souhlasila. Ne nezbytně bezvýhradně a bez vysvětlení, ale tu hlavní myšlenku sdílím. A pomohlo mi to udělat si jasno v tom, proč vlastně ten názor mám.

A tak jdu s kůží na trh. Níže uvádím ty originální příspěvky a k nim pak své vlastní myšlenky, doplnění, vysvětlení. Přistupujte k tomu prosím tak, jako já – že i když máte jiný názor, může to být fajn možnost zjistit, co ostatní lidi vede k tomu, že mají názor jiný. Může vám to pomoct si vlastní názor utvořit, pokud žádný nemáte, nebo jen upřesnit, pokud už jste nad tím někdy přemýšleli.

Pohlaví

Začneme trochu zostra. Někdo k tomu napsal, že je to přece jasné: „mám vagínu jsem holka, mám penis jsem kluk“. Reálně to sice úplně pravda není, genetická odchylka, kdy jedinec má orgány nebo znaky obou pohlaví skutečně existuje. Intersexualita je nicméně vzácná a tito lidé by podle mého sami měli mít možnost se rozhodnout, co a jak chtějí o sobě uvádět. Osobně to vnímám tak, že by měla zůstat jen dvě pohlaví s tím, že by ale nebylo nutné pohlaví uvádět. Je to takové „vlk se nažral, ale koza zůstala celá“.

Mimochodem – celé to ale není o transsexuálech a tedy o tom, zda se člověk ve svém těle cítí dobře, protože tito lidé se s jedním ze dvou pohlaví identifikují.

Sex

Kdyby nemohl, tak by spolu třeba nebyli nebo nemohli být mnozí senioři. Podle mého je tohle jedna z věcí, kterou každý z nás vnímá jinak a podstatné je, aby se v daném vztahu sešli ti, kteří to vnímají stejně. Naopak si myslím, že kdo to má nastavené jinak, tak prostě ostatní jen těžko pochopí, takže je to jedna z věcí, nad kterou se těžko dá nějak diskutovat.

Rodina

Pokud to tak někdo má, zřejmě k tomu bude mít dost vážný důvod. Většina těch lidí o svých důvodech nemluví, proč by taky měli, když do toho nikomu nic není. Okolí je pak ale o to snáz odsoudí, aniž by si dokázalo představit, co všechno mohou mít ti lidé za sebou. Vezměte třeba jen týrané děti nebo ženy…

Děti I.

Těžko říct, kolik je to let, co tvrdím, že děti nechci. A už je to víc než 10 let, co jsem své „důvody“ sepsala do článku na web. Dneska některé věci vidím maličko jinak a tedy bych to i jinak napsala, ale ta základní myšlenka zůstává stále stejná. Ačkoli budu mít za chvíli na krku čtvrtý křížek, po dítěti netoužím a jen rozum mi říká, že bych ho mít měla. To mi přijde dost málo…

Děti II.

S tímhle bezvýhradně souhlasím a vlastně přemýšlím, co k tomu dodat :-). Na dětech, natož čerstvě narozených, mi nic roztomilého nepřijde. Přijde mi, že dítě musí připadat roztomilé jen jeho vlastním rodičům, dejme tomu prarodičům, a všichni ostatní se přetvařují, jinak si neumím vysvětlit, proč se všichni nad dětmi rozplývají :-).

Restaurace s dětmi

Rozhodně. Lidi se tam jdou najíst, většinou rádoby kultivovaně. Prohodit u toho pár slov… Nikoho nezajímá žvatlání nebo řev od vedlejšího stolu, přes které není slyšet vlastního slova.

Daně

Nad zdaněním právnických osob jsem nikdy nepřemýšlela a mám o tom tak málo informací, že bez mučení přiznávám – nevím. Ale co se týká zdanění fyzických osob, zaměstnanců a jejich daně z příjmu, tam mám jasno a sdílím zmiňovaný názor, proč by měl být penalizován ten úspěšnější. Pokud je to dané pevným procentem z příjmu, tak ten „bohatší“ tak jako tak odvede víc.

Trest smrti

Tady přemýšlím, jak své myšlenky vhodně formulovat, protože mě samozřejmě napadá i spousta problémů a případná chybovost…

Obecně si myslím, že tresty máme příliš nízké, za znásilnění je často jen podmínka, přitom té (většinou) holce to kolikrát zničí celý život. Takže si myslím, že by se tresty měly zpřísnit a z logiky věci by tedy nejvyšším trestem nemělo být doživotí, ale trest smrti za ty nejzávažnější zločiny typu úkladná vražda. Věřím, že už dneska máme prostředky, jak prokázat vinu pachatele a stejně tak předpokládám, že bez stoprocentních důkazů by nikdy nemohl být trest smrti udělen.

Komunismus

Zažila jsem Československo před rokem 1989. A byla jsem v Číně a hlavně několik týdnů v Tibetu. Výsledky komunistické „péče“ jsem tam viděla na vlastní oči. Těch nevyvratitelných důkazů, ať už různých svědectví nebo aspoň fotografií, existuje dost.

Stejně tak souhlasím s tím, že dělení na pravici a levici je hloupost. Dneska už se ty podstatné rozdíly dost stírají a některé strany, které jsou dnes k levici přiřazovány (nebo z toho aspoň „obviňovány“), jako například Piráti, mají ve svém programu tolik pravicových bodů, že levicoví ani být nemohou.

Volební právo

Ohledně důchodců je to poměrně jednoduché – jednají na základě svých „historických“ zkušeností a nezohledňují, že situace se za dlouhé desítky let úplně změnila. Rozhodují o budoucnosti lidí v produktivním věku, mezi které už sami nepatří. Přitom na lidi v produktivním věku jsou dopady výsledků voleb větší, důchodce zajímá jen výše důchodu. Mají vlastně volební právo „za zásluhy“, což mi přijde trochu málo…

Dává mi docela smysl, že by k volbám byl připuštěn jen ten, kdo by dokázal projít nějakým testem z politologie a ekonomie, ačkoli si to samozřejmě neumím představit v reálu. Vnímám to i jako určitou formu rasismu, kdy by vlastně byli diskriminováni ti s nižším IQ, u kterých si umím představit, že celý ten systém fakt nechápou. Na druhou stranu stejně jako důchodci jsou to ti, které si lze koupit za koblihu, takhle by přece předvolební kampaň vypadat neměla… :-/

Zodpovědnost jednotlivce

Systém z nás udělal nemyslící blbce. Typickou ukázkou jsou přechody pro chodce, které jsou po celé Praze postupně předělávány tak, aby byl uprostřed ostrůvek. Týká se to hlavně čtyřproudých silnic, ale občas i těch dvouproudých. Jako děti jsme uměly přejít přes frekventovanou silnici, a to tehdy neexistovala ani žádná přednost chodů na přechodu.

Řidičský průkaz

Řidičský průkaz vnímám občas trochu jako průkaz zbrojní. Auto prostě smrtelná „zbraň“ je, respektive může být, pokud ho řídí někdo nekompetentní. Popisovanými testy by určitě měla být zakončena autoškola. Umět se rozjet, zastavit, zatočit a zaparkovat je docela málo. Stejně tak by ale mělo existovat pravidelné přezkoušení, například každých 10 let.

IQ

Trochu to souvisí s výše uvedeným tématem volebního práva. Dnešní doba dala internet do rukou v podstatě všem. Bohužel, většina z těch lidí není schopna pochopit psaný text a když už ho pochopí, tak si naprosto neumí ověřit zdroje, což je prostě základ. Pak vznikají všechny ty hoaxy, hromadně přeposílané hovadiny a víra lidí v rozprašování COVIDu… Co dodat…

Očkování proti COVID-19

S tím výše zmíněným IQ trochu souvisí i zdravotní stav a tedy aktuální otázka očkování proti COVIDu. Souhlasím s tím, že se nejprve měli očkovat zaměstnanci kritické infrastruktury, především zdravotnický personál. Další na řadu ale měli jít chronicky nemocní, dejme tomu, že i bez ohledu na věk, teoreticky tedy i důchodci, ale především to měli být všichni ekonomicky aktivní. Tak se mohl život vrátit do normálu mnohem dřív. Takhle máme očkovanou rizikovou skupinu seniorů, kteří jsou ale opravdu většinou hlavně zavření doma…

Rok 2020

S COVIDem souvisí i vnímání roku 2020, který asi řada lidí vyhodnotila jako nejhorší rok, jaký kdy zažili. Myslím si, že je to o vnitřním nastavení jednotlivce, o jeho vnímání, jeho přístupu a postojích. Spousta lidí si neuměla svůj pracovní den zorganizovat, většinou z důvodu nedostatku času, někteří ale naopak nevěděli, co s volným časem, když jsou víc doma. Nechápu to. U mě se s příchodem koronaviru v podstatě nic nezměnilo a rok 2020 dokonce vyhodnocuji jako jeden z nejlepších, jaké jsem kdy zažila.

Odpad

Třídit odpad z domácnosti se lidi už tak nějak naučili, ačkoli já osobně si myslím, že by se mělo jít spíš cestou minimalizace odpadu, než jeho recyklace. V oblasti průmyslu a obchodu se to ale vlastně pořád neřeší. To si objednáte ekodrogerii, která je v plastových nádobách, to celé pro účely přepravy zabalené v nějakém igelitu, vysypané něčím měkkým, aby se to nepobilo a zabalené v krabici, v lepším případě nějaké, ve které e-shop předtím zboží obdržel. Na průmyslové úrovni je to extra masakr…

Alkohol

Normální je nepít. Tečka.

Sama jsem v podstatě totální abstinent. Výjimky dělám pouze v zahraničí v rámci ochutnávání, a to se bavíme o množství velikosti náprstku :-). Můj poslední alkohol byla 28. října ochutnávka vína a likéru na ostrově Moorea.

Alkohol způsobuje tolik problémů, že by na něj mělo být pohlíženo jako na jed a tedy adekvátní by k tomu měla být i jeho cena.

Velikonoce

Velikonoce by byly krásný svátek plný tradic a zvyklostí. Jenže já je nesnášela už jako dítě. Nutili mě chodit na koledu s místními dětmi, které jsem neznala. Při koledě zase nikdo z domorodců neznal mě, takže jsem musela neustále vysvětlovat, kdo jsem. Bylo to trapné a nedůstojné. Z povzdálí sleduji, že se za ty desítky let nic moc nezměnilo a co s tím svátkem udělal čas i dnešní doba. Já dnes Velikonoce neslavím a vnímám je spíš jako pomyslnou oslavu příchodu jara, tedy spíš pohansky, než křesťansky. Ostatně křesťané jsou podle mého názoru ti jediní, kdo mají „právo“ Velikonoce slavit a je s podivem, s jakou vervou se do velikonočních oslav žene ateistická Česká republika. To mě, mimochodem, udivuje i u svátků vánočních, které sice tak nějak slavíme, ale z mého pohledu hlavně kvůli atmosféře, která s nimi souvisí. V tomhle jsem trochu nejednotná…

Fotbal

Ačkoli jsem po dědovi, respektive babičce, podědila jednu hodnotnou akcii Sparty, nemám k tomu vlastně co dodat. Fotbalu jako takovému vůbec nerozumím, považuji ho za nudný a tu problematiku financí radši nebudu vůbec „nakousávat“.

Psi I.

Další, pod co se můžu podepsat a k čemu nemám moc co doplnit. Pes nepatří do města, do bytu. Nepatří do parků, kde znečišťuje a ničí vše, co mu přijde do cesty. A nepatří tam ani na vodítku, protože to většinou nemá žádný podstatný vliv na jeho chování. Pes patří k domu, na zahradu. Ideálně po souhlasu sousedů. Na vlastním pozemku ať pak majiteli klidně dělá nepořádek.

Psi II.

Úzce to souvisí s předchozím komentářem. Ačkoli nic jako „bojové plemeno“ neexistuje, je dost patrné, že spousta majitelů svého psa nezvládá. Často opravdu proto, že si zvolili plemeno pro ně naprosto nevhodné. Částečně ale pak i proto, že mají psa jako ťuťuňuňu mazlíčka, kterému přece nebudou něco přikazovat nebo zakazovat a pes si pak dělá, co se mu zachce.

Maso

Od psů se pak trochu oslím můstkem dostáváme k otázce konzumace masa. Já už jsem toho na cestách snědla spoustu – antilopu, jaka, morče, žirafu, různý hmyz. Na psa a kočku nedošlo, ale kdyby byla příležitost, tak se tomu nebráním. Ono ale tak nějak platí, že masožravci nejedí masožravce. Člověk sice vlastně masožravec není, ale sám sebe tak asi vnímá, takže z logiky věci pak sám masožravce nejí.

Mix

Tady nesouhlasím se vším, respektive o některých bodech nic nevím, tak bych se radši nevyjadřovala. Ale přinejmenším u toho předposledního souhlasím bezvýhradně. Zmiňovaní „kuřáci a vyžraní špekouni“ si sami a dobrovolně způsobují zdravotní problémy, jejichž léčba se pak financuje z veřejného pojištění a logicky tedy na tuto léčbu přispívají i ostatní. Ale mělo by to být i obráceně – ti, kteří se stravují zdravě, nepijí alkohol, nekouří a sportují, by měli mít podstatné slevy.

Z výše uvedeného výčtu bych si ještě dovolila souhlasit s šikanováním IAD ve městech. Ačkoli to na jednu stranu chápu, na druhou s tím úplně nesouhlasím. Třeba ty úpravy přechodů, které jsem zmiňovala v části „Zodpovědnost jednotlivce“ nutně vedou ke vzniku trychtýře a tedy k menší propustnosti silnic. Taková místa by se uměle vytvářet neměla. Stejně tak není důvod, aby se pod domy nenacházely garáže, kde by bylo možné pohodlně zaparkovat.

A poslední – MMA není sport. Vnímám to jen jako rvačku bez pravidel s pevně daným časem začátku.

Další

Těch nepopulárních názorů bych pak sama dokázala vymyslet víc. Například:

  • Angličtina by měla být úřední jazyk – je to světový jazyk, kterým se domluvíte po celém světě – vyzkoušeno za vás. Opravdu, v různých zemích Afriky (kolonie, logicky), v Indii (…), v Japonsku, Thajsku, omezeně v zemích Jižní Ameriky… Ve zmíněném Japonsku je neskutečné množství cedulí dvojjazyčně. Proč by to nemohlo být u nás? Proč by cizinci neměli mít možnost si vyřídit své záležitosti i v jiném jazyce, než je čeština?
  • Eutanazie – rozhodně ano. Člověk by měl mít právo rozhodovat o svém životě. Nechtěla bych se dostat do situace, kdy já nebo někdo z mých blízkých má vážnou nemoc v terminálním stádiu a jen dvě možnosti – buď trpět nebo spáchat sebevraždu…

Závěr