2018-09-27 - Velmi osobní kniha o zdraví

PharmDr. Margit Slimáková je nepochybně jedna z nejvýznamnějších a pravděpodobně mediálně nejznámější výživová poradkyně. Na kontě má řadu prohlášení, která mnozí považují za kontroverzní, ve skutečnosti ale jediný, komu její výroky mohou „ležet v žaludku“ jsou ti závislí na potravinářském průmyslu.

Na rozdíl od řady jiných alternativněji smýšlejících má Margit oporu ve svém vzdělání. Její vzdělání je klíčové pro to, aby mohla svou práci dělat tak dobře, a velmi výrazně jí to odlišuje od různých léčitelů a dalších „alternativců“. Sama si je toho znalostního základu dobře vědoma a studiu se tedy rozhodně nevěnovala jen ve věku, kdy je to pro většinu z nás obvyklé, ale vzdělání si doplňovala i později. Kromě zdravotní školy a studia farmacie má za sebou i řadu kurzů, další univerzitní studium i mnoho let praxe.

Na jaře letošního roku Margit vydala svou první knihu. Je to „Velmi osobní kniha o zdraví“ a její název dokonale vystihuje její obsah. A nebudu „chodit kolem horké kaše“ – je to rozhodně ta nejlepší česká kniha na toto téma!

Kniha je rozdělena do několika kapitol, z nichž ta nejobsáhlejší se týká jídla. Ale ačkoli je autorka primárně „specialistka na zdravotní prevenci a výživu“, jak o sobě sama říká, v knize se věnuje i sportu, zdraví a kráse, ale i prostředí, ve kterém žijeme, včetně toho pracovního.

Snad i díky svému vzdělání pracuje autorka moc pěkně s různými zdroji, čtenářům často předkládá odkazy na různé studie, které její tvrzení podporují, ale i takové, které mu odporují. Čtenář dostává prostor udělat si vlastní názor. Autorka je sice často na sociálních sítích „obviňována“ z jisté zaujatosti a útoků proti některým firmám figurujícím v potravinářském průmyslu, ale nijak extrémní názory rozhodně nezastává. Spíš naopak.

Každému pochybovači bych ale doporučila si přečíst její knihu. Ta totiž podle mého vůbec není útočná nebo nějak výrazně kritizující, ale naopak umírněná a plná různých doporučení. Sama autorka v knize často opakuje, že převzetí navrženého doporučení za své je na každém z nás a že ani ona sama není dokonalá a řadu věcí prostě nedělá úplně „správně“.

Jako příklad uvedu Margitin přístup k vegetariánství. Ač sama vegetariánka, na otázku, zda vegetariánství doporučuje, odpovídá jasné „ne“ s dovětkem, že „z výživového hlediska je možné být perfektně zdravý i na stravě s dostatkem kvalitního masa, mléka a vajec“. A naopak doporučuje kvalitní potraviny, pohyb nebo kvalitní spánek. Prostě – pokud jste v permanentním stresu, samotné vegetariánství vás nespasí. Díky za takový názor…

V hlavní části o jídle jsou podrobně popsány všechny možné způsoby stravování včetně výhod a nevýhod každého přístupu. Jaké jsou výživové omyly a jak moc prospěšné je veganství nebo redukční dieta? To všechno se dozvíte, ale vnucovat vám nikdo nic nebude!

Kdo ještě pochybuje, toho upozorním třeba na to, že autorka čtenáře seznámí se svou „kávovou dietou“. Zjistila totiž, že si kávu často dává místo jídla, například v situaci, kdy nemá k dispozici vyhovující jídlo. A tento svůj prohřešek uvádí právě proto, aby čtenářům ukázala, jak už jsem výše psala, že nikdo není dokonalý.

Kapitola o nápojích už tak obsáhlá není, ale informací na téma „co pít“ obsahuje spoustu. Pochopitelně se ale hlavně dozvíte, co nepít. Jak jsou nám užitečné čaje, káva, čerstvé šťávy, slazené limonády nebo alkohol?

Úvodní kapitoly zabývající se jídlem a nápoji zabírají podstatnou část knihy. Její zbylá část je pak věnována ostatním tématům. Každé z nich by vydalo na ne jednu kapitolu nebo knihu, ale celý regál knih, autorka přesto dokázala i na omezeném prostoru popsat to klíčové. Dozvíte se třeba jak si zorganizovat práci, nenechat se zavalit povinnostmi a jak se vyrovnat se stresem. V jedné kapitole se autorka věnuje i zdraví a na toto téma předkládá řešení. I k této oblasti má s ohledem na vzdělání hodně blízko a má tedy čtenářům co předat.

Dozvíte se třeba jaký vliv na děti má přirozený pohyb a že některé nebezpečné aktivity, které řada z nás v dětství provozovala a dnes jsou skoro tabu, jsou dětem vyloženě prospěšné.

Mimochodem, taková vsuvka – jestli jsem výše zmiňovala, že autorka moc pěkně pracuje se zdroji, tak o to milejší překvapení čeká zaujatého čtenáře na konci každé kapitoly v podobě seznamu řady dalších zdrojů. Škoda je snad jen to, že jde výhradně o zdroje internetové, které mají často „jepičí život“ a tedy některé budou možná už teď, jen několik měsíců od vydání knihy, nedohledatelné.

V dalších kapitolách knihy se dozvíte třeba něco málo o životním prostředí. Docela nečekané pro mě bylo třeba téma květin a ekologické náročnosti jejich pěstování. Takže dostanete i doporučení, jak získat květiny „jinou“ cestou. Samozřejmě vyjma toho, že je natrháte na louce nebo své vlastní zahradě :-).

Součástí knihy je i to, co vyplňuje většinu našeho času – práce. Dozvíte se, jak si práci zorganizovat, nenechat se zavalit povinnostmi a jak se vyrovnat se stresem. Přístup Margit Slimákové je docela odlišný třeba od přístupu Tomáše Hajzlera, jehož knížku „Peníze, nebo život“ jsem v nedávné době četla. Margitin přístup je mi bližší, protože k tématu nepřistupuje tak černobíle.

V posledních kapitolách knihy se autorka věnuje i zdraví. Jestli v předchozích kapitolách jsem s ní skoro až bezvýhradně souhlasila, u kapitol „Prevence“, „Terapie“ a „Krása“ už to tak jednoznačné není. Ano, má pravdu, a na toto téma předkládá řešení. I k této oblasti má s ohledem na své vzdělání hodně blízko a má tedy čtenářům co předat.

Bohužel třeba kapitola „Co může pomoci spontánnímu vyléčení rakoviny“ je pro mě nepřekonatelným problémem. Věřím, že životosprávou a přístupem lze léčbu podstatně ovlivnit, ale určitě nevěřím na to, že existuje něco jako „spontánní vyléčení rakoviny“. A nebude tomu věřit nikdo, kdo má za sebou bolestnou zkušenost, která se dotkla někoho z jeho blízkých, který něčemu takovému uvěřil a místo do rukou lékařů se svěřil do péče léčitelů...

Čemu ale naopak věřím, je problematika farmaceutického průmyslu. Zdá se být dost podobná průmyslu potravinářskému. V obou případech je na prvním místě zisk a snaha udělat ze zákazníků „závisláky“. Příliš pochyb není ani v oblasti antikoncepce, kdy už dávno víme, že ta hormonální je prostě špatně. Bohužel – třeba pro mě je to prostě pohodlné a udělat na tomto poli jakoukoli změnu se mi prostě vůbec nechce. Časem, možná, doufejme...

Kromě samotného obsahu knihy je pro mě důležitá i vazba, papír nebo ilustrace. Knížka vypadá krásně. Se zvolenou vazbou moc spokojená nejsem. Tvrdé desky poškození knihy nezabrání – s omačkanými rohy mi dorazila už z knihkupectví – a jestli je vazba tak pevná, jak vypadá, se ukáže až časem.

Jinak je ale kniha z mého pohledu povedená. Papír je „příjemný do ruky“, což může někomu přijít zvláštní, ale oceňuji, že je papír dost kvalitní, ale zároveň naštěstí nikdo neměl potřebu použít například papír křídový.

A naprosto famózní jsou ilustrace. Překrásné! Navíc žádné suché tabulky a grafy, i když já tabulky a grafy tuze ráda, v knize ty jsou graficky krásně zpracované.

Jestli jsem výše kritizovala kapitolu o spontánním vyléčení rakoviny, „musím“ vypíchnout i téma očkování. I zde mi autorka přijde nečekaně kategorická, což je trochu v rozporu s předchozími kapitolami, kde předložila fakta, zhodnotila je, popsala svůj přístup k věci a dál víceméně nechala na čtenáři, ať si to přebere. Možná to ale vidím zkresleně, protože počet zápisů v mém očkovacím průkazu kvůli cestování znatelně převyšuje obvyklý republikový průměr. Zrovna včera jsem byla na 2. dávce očkování proti vzteklině…

Osobně mám třeba problém i s kapitolou týkající se menstruace, protože podle autorky je v podstatě jedinou přijatelnou variantou menstruační kalíšek. I zde mi chybí to kritické porovnání různých možností a ponechání prostoru pro vlastní volbu. A i zde připouštím, že jde o mé osobní „zaujetí“, protože představa používání kalíšku mi je tak trochu „odporná“.

I když v některých oblastech s autorkou přímo nesouhlasím (vlastně jsem ale ty „problémové“ kapitoly všechny vypíchla) a kapitoly mi tedy mezi sebou přijdou vzájemně trochu nevyvážené, knihu rozhodně doporučuji. A znovu opakuji – je to rozhodně ta nejlepší česká kniha na toto téma!

Pokud vás totiž kniha přímo nepřesvědčí dělat ve svém životě věci jinak, minimálně vás donutí přemýšlet. Třeba nad tím, jestli vás ty (nejen výživové) prohřešky, které jsou součástí vašeho života, dělají šťastnějšími. A možná zjistíte, že krůček po krůčku je můžete ze svého života eliminovat.