2018-02-27 - Kniha Česká zima

Nemám děti. A ať se to někomu líbí nebo ne, vyloženě je ani nemám v plánu. Co ale mám (ráda) jsou dětské knížky. A protože moje záliba v knihách je obecně dost silná a obdobný význam v mém životě hraje záliba v zimě a zimních sportech, nemohla jsem si nepořídit dětskou knížku „Česká zima“.

Byla vydána v letošním roce při příležitosti konání zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu.

Kniha seznamuje malé čtenáře nejen s historií zimních sportů, které zasáhly do české historie, ale především jim představuje české úspěchy a významné sportovce. Dozvíme se tak třeba o tom, že rychlobruslařka Martina Sáblíková je nejúspěšnějším českým sportovcem všech dob nebo že Ester Ledecká je doslova zjevení… Teď několik dní po olympiádě už víme, že ještě o něco větší, než se v knížce píše :-).

Autoři nevynechali ani významné události, jako byl například „turnaj století“, od jehož zlatého završení před několika dny uplynulo 20 let – mám samozřejmě na mysli zimní olympijské hry 1998 konané v japonském Naganu.

Snad jen škoda, že knížka není zpracována trochu víc jako kronika a že ta „legendární jízda“ za zlatou olympijskou medailí není v knížce podrobněji rozepsána – třeba jen formou tabulky s dílčími zápasy. Místo by na to v knize bylo.

Statistikám se přitom kniha nevyhýbá, na konci každé kapitoly, která pojednává o konkrétním sportu, je souhrn všech medailí. Bohužel, autoři nepomysleli na to, že se vlastně chystají vydat knihu, která bude jen několik týdnů po svém vydání značně neaktuální. Za to jsme my fanoušci samozřejmě rádi, čtenář knížky ale asi už méně…

Z událostí není v knize popsáno jen slavné „zlaté Nagano“, ale autoři nevynechali ani slavnou Jizerskou padesátku, která se poprvé jela už roku 1968. Bohužel už se nedozvíte, proč má závod podtitulek „Memoriál Expedice Peru 70“ – je to proto, že roku 1970 se závodu zúčastnilo všech 14 členů expedice, kteří byli o několik měsíců později v Peru pod horou Huascarán zasypáni lavinou a nepřežili. Na druhou stranu ale i o této události se v knize dočteme, jen ta spojnice mi tam trochu chybí. Je na rodičích, jsou-li fanoušky zimních aktivit, aby zvídavým dětem ty souvislosti doplnili…

Na to, že knížka sama o sobě není příliš interaktivní a ani její obrázky se nezdají být určené zrovna pro děti – snad díky tomu o to víc zaujmou rodiče, i ty potenciální :-) – je do ní vloženo několik příloh určených k různým hrám.

Myslím, že rodiče by mohli ocenit, kdyby kniha obsahovala víc faktů a souvislostí, aby je nebylo potřeba dohledávat jinde. Já mám zimu ráda, takže tak nějak u všeho tuším něco málo informací, a tudíž třeba pro mě není absence dalších informací v knížce překážkou.

Velkým plusem by ale bylo, kdyby kniha počítala s tím, že velmi rychle zastará. Muselo to být jasné autorům, vydavateli… Ale nijak se na to nepřipravili. Mohli knížku pojmout jako uzavřenou, třeba jako „Kronika olympijských her 1896 – 1996“, která byla vydaná ke stému výročí olympijských her, ale autoři tuto formu nezvolili. Přitom v dětské formě mohla být řešena trochu jako pracovní sešit nebo alespoň mohla s doplněními počítat. Třeba tím, že by na stránce s medailemi byly jen předtištěné kroužky, které by si děti samy dokreslily, nebo kdyby jednou z příloh knihy byly samolepky, které by si na místa kroužků dolepily. Pravdou je, že v dnešní době je improvizace je možná, takže já to budu řešit okopírováním stránky, vystříháním koleček a jejich dolepením :-). Pokud ale chcete svého trošku staršího potomka seznámit se zimními sporty, ve kterých náš národ v minulosti vynikal (nebo v současnosti vyniká), mohu knížku doporučit. Přinejmenším rodičům, obzvláště pak pamětníkům, se určitě bude líbit :-).