2018-03-07 - Velká kniha sněhu a ledu

Tak nám včera nasněžilo. I v Praze, což je samo o sobě svátek. A protože v nedávných dnech právě i v Praze klesaly teploty k -15 °C a země je promrzlá, vytvořila se nám přes noc ukázková ledovka. Je tedy na čase uvařit si čaj, vlézt si s dětmi pod deku a prolistovat si Velkou knihu sněhu a ledu.

Děti se v ní dozví, co je sníh, led, jaké jsou druhy sněhu, jak vznikají vločky, jinovatka, ledovce. Proč sníh křupe? Jaký vliv na něj má teplota a vlhkost?

A protože se zimou, sněhem a ledem je spojena i řada zimních sportů, nevyhýbá se povídání ani tomuto tématu.

Knížka je doplněná o řadu obrázků včetně velkých, celostránkových a navíc rozkládacích. Díky nim je vhodná i pro menší děti, které mohou porovnáním obrázků pozorovat, jak se mění krajina během zimy.

A na ty zvídavější a starší pak čekají i větší podrobnosti - třeba povídání o tom, kterak ledovec zapříčinil zkázu Titaniku...

Knížka má jen 24 stránek, ale obsáhne v podstatě všechno, co by děti mohlo zajímat. Těm starším vše vysvětlí krátké textíky, těm mladším pak návodné obrázky. Pokud ale nechceme, aby menší děti knihou jen listovaly a prohlížely si obrázky, asistence rodičů upozorňujících i na to, čeho by si malý malý ještě-nečtenář nevšiml, je nutná.

Právě to může být menší nevýhodou - že kniha je spíše pro trochu starší děti, na obalu je udáváno, že od 6 let. Pro ty menší by musela být trochu více interaktivní a návodná. Pokud ale chcete svého potomka seznámit se zimou, knížka vám v tom přinejmenším pomůže.