Čaj

Správná příprava čaje:

Prvním krokem, který by měl každý kupující udělat je, přesypat čaj do čajové dózy, nebo skleněné prachovnice z tmavého skla, aby byl čaj chráněn před světlem. Pro náchylnost časje přijímat cizí pachy je nezbytné dbát na dobré uzavření nádoby s čajem. Nikdy si nekupujte více čaje, než který stačíte spotřčebovat do jednoho roku. Po této době pomalu čaj ztrácí svou esenciální charakteristiku, a tudíž začíná být bezcenný.
Nemá smysl se příliš šířit o druhu vody použité k přípravě čaje, většina z nás je stejně odkázána na vodu z vodovodního řádu a toto téma by vydalo na román. K přípravě není naprosto vhodná voda ani příliš měkká ani příliš tvrdá a ani příliš obohacená minerály. Všechny tyto vlastnosti vody se neblaze projevují při louhování čajových lístků a tím pádem ovlivňují výslednou chuť čaje, proto se vám může zdát odlišná chuť dle druhu použité vody v dané lokalitě.
Vodu na přípravu čaje používejte vždy čerstvou. Vodu necháme přejít lehkým varem asi 10 sekund, tím se odpaří chlór obsažený ve vodě netočené z vodovodní sítě, a tak nám odpadne nepříjemná chuť a šedé zakalení. Vodu nenechávejte vřít příliš dlouho, jelikož byste jí zbavili kyslíku a minerálů, které napomáhají kvalitnímu louhování.
Právě uvařenou vodu necháme odstát cca 20 minut, aby teplota vody v koncici dosáhla přibližně teploty 70°C. Je to proto, aby nám vroucí voda při spařování čajových lístků neuškodila a nezbavila tak výluh čaje o obsah vzácných látek a vitamínů, které by se zničily při zalití vroucí vodou.
Toto pravidlo však neplatí u černých čajů, tam naopak vyžadujeme 100% zalití vroucí vodou a dbáme na to, aby se nám voda neochladila. Jednou z takovýchto ochran je předehřívání čajové konvice, do které budeme vkládat čajové lístky k louhování.
Takto připravenou vodou zalijte čajové lístky a nechte louhovat 3 až 5 minut, dle vaší požadované chuti a síly nálevu. Z jedné plné kávové lžičky připravíte dva šálky výtečného čaje. Již jednou zalité čajové lístky tohoto čaje je možné použít pro další druhé louhování při zachování stejných podmínek. Celá řada znalců čaje tvrdí, že až onen druhý výluh je ten pravý. Pžed samotným výluhem se doporučuje čajové lístky propláchnout vodou, která je již připravena k zalití.

Čaj maté:

Jedná se o sušené drcené lístky cesmíny paraguajské, která pochází ze střední a jižní Brazílie. Sklízejí se celé větévky, které se protahují nad ohněm, aby zavadly. Takto upravené olistěné větve se suší nad kouřovým ohněm nebo na slunci a suché listy se pak rozdrtí a prosejí. Listová drť je slabé kouřové vůně s nahořklou, stahující chutí. Listy obsahují kofein. Nápoj se pije zvláštním způsobem z nádob vyrobených ze dřeva nebo tykví.

John Blofeld:

Umění čaje nastoluje harminii mezi třemi silami: nebem, zemí a člověkem.
Nebe dává sluneční svit, mlhu a déšť, které jsou třeba k tomu, aby čaj rostl, země poskytuje půdu k výživě této rostliny, hlínu na čajové nádobí a vodu na spařování čaje, člověk umí zpracovávat čaj, pracovat s vodou a vyrábět keramiku.