Antibiotika z přírody

Užívání léčivek:

Léčivé rostliny nejčastěji užíváme ve formě nálevu. Připravíme si ho tak, že potřebné množství rostliny, eventuálně její části (čerstvé nebo sušené), zalijeme vařící vodou a necháme 10 - 15 minut vyluhovat. Pak nálev slijeme.
Další formou je odvar. Rostliny (většinou se jedná o kůru nebo kořeny) zalijeme vodou a určenou dobu je vaříme.
Účinné látky některých rostlin se varem rozkládají. Z těch připravujeme studený výluh, tzv. macerát. Potřebné množství suroviny zalijeme studenou vodou a necháme určitou dobu, nejčastěji přes noc, vyluhovat.
V některých případech se užívají tinktury z rostlin (lihové výtažky), připravují se z nich bylinná vína, bylinné octy, pije se čerstvá šťáva rostlin nebo se účinné látky podávají ve formě prášku. Oblíbené jsou také masti, koupele a masážní oleje, které se vyrábějí buď z bylin, nebo ze silic.

Aloe:

Čerstvá šťáva z aloe se přikládá na rány, záněty kůže, účinná je na popáleniny. Zmírňuje bolesti, urychluje hojení. Získala si věhlas jako účinný pročisťovací prostředek - má projímavé účiny, tonizuje organismus, podporuje tvorbu žluči, zlepšuje látkovou výměnu, zvyšuje chuť k jídlu, regeneruje poškozené vnější tkáně. Aloe zmírňuje záněty, působí proti některým druhům virů a bakterií, urychluje hojení, zmírňuje bolesti, posiluje imunitu organismu, snižuje hladinu cukru v krvi, působí preventivně proti rakovině.
Na spáleniny a rány, které nejsou příliš hluboké, přikládáme rozmačkané nebo podélně rozříznuté listy aloe, které podpoří hojení. Můžeme také použít šťávu z aloe smíchanou s kvalitním jedlým olejem v poměru 1:1.
Na akutní zánět středního ucha: 3 kapky aloe smícháme asi se 6 kapkami kvalitního jedlého oleje a dáme na několik minut do mrazničky. Nakapeme do postiženého ucha při začínajícím zánětu a necháme asi čtvrt hodiny působit.

Bazalka vonná:

Tradičně se podává na zlepšení nálady. Působí proti nadýmání, nálev z natě se doporučuje k léčbě ledvinových chorob a k podpoře činnosti jater. Používá se ke zklidnění nervů, podává se při nespavosti. Listy čerstvé bazalky, které se vloží do nosu, pomáhají při začínající chřipce. Bazalka se také přidává do vonných koupelí.
Na bolesti hlavy při rýmě použijeme 20 gramů sušené nati bazalky, 20 gramů majoránky, 30 gramů bukvice a 30 gramů třezalky. Směs zalijeme horkou vodou. Nálev (1 lžička směsi na 1 šálek vody, 10 minut vyluhovat) užíváme třikrát denně.

Borovice lesní:

K léčebným účelům se používají mladé výhonky a silice. V čerstvých výhoncích byl zjištěn vitamín C. Silice má antiseptické účinky, zvyšuje tvorbu hlenů a zlepšuje vykašlávání. Přidává se do mastí, odvar z výhonků do koupelí v případě bolestí svalů a kloubů. Má dezinfekční účinky, ale stoprocentní silice dráždí kůži a sliznice, proto se přidává jen několik kapek silice do oleje.
Nedoporučuje se podávat ji orálně, mohly by se dostavit průjmy a zvracení, hrozí také poškození ledvin. 100 gramů borové silice představuje smrtelnou dávku.
Osvěžující koupel připravíme z 0,5 - 1 kg mladých výhonků borovice na 3 litry vody. Po 10 minutách nálev vlijeme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat asi 10 - 15 minut.

Borůvka černá:

Nálev z listů se doporučuje při trávicích obtížích s kolikovými bolestmi, má protikřečové účinky. Borůvky se podávají nemocným cukrovkou, při léčbě šerosleposti i jako preventivní prostředek - regenerují oční sítnici.
Proti průjmu si připravíme nálev z 50 gramů sušených plodů borůvky, 30 gramů natě meduňky a 30 gramů květů heřmánku. Nálev ze 2 lžiček směsi na 1 šálek vody užíváme třikrát denně.

Cibule:

Aromatické účinky cibule se využívají při léčbě různých nemocí, např. při kašli, angíně, bronchitidě a rýmě. Cibule v těchto případech působí protizánětlivě, posiluje imunitu organismu s podněcuje pocení. V některých případech se léčba doplňuje vdechováním silice. Na kašel se používá cibulová šťáva s medem nebo s cukrem. Pečená cibule nebo cibulová kaše v mléce, přikládaná lokálně, urychluje hojení nehojících se ran. Působí jako močopudný prostředek a na posílení mužské potence. Cibule se doporučuje osobám trpícím nespavostí, poskytuje také úlevu při bolestech hlavy a migréně. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje vylučování trávicích šťáv, stimuluje metabolismus a mírně snižuje obsah cukru v krvi. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Má protinádorové účinky, příznivě ovlivňuje alergie, působí proti nespavosti a neutralizuje hmyzí jedy.
Cibulový sirup pro děti na kašel a zvětšené lymfatické uzliny snadno zhotovíme tak, že středně velkou cibuli nakrájíme nadrobno, dáme do hlubokého talíře a nahrneme na stranu. Zasypeme ji cukrem a talíř mírně podložíme, aby cibule byla v horní části. Tak za hodinu až dvě steče do spodní části talíře několik lžiček sladkého cibulového sirupu, který výtečně pomáhá. Užívají se 3 lžičky čerstvého sirupu 3krát denně.
Na kašel se silným zahleněním použijeme 3 menší cibule, 1 velkou bílou ředkev a 15 gramů čerstvého zázvoru. Nakrájenou ředkev uvaříme ve 3 šálcích vody do změknutí. Přidáme nakrájenou cibulku a zázvor a vaříme, dokud nezůstane 1 šálek vývaru. Podáváme vše najednou včetně zeleniny.

Citron:

Citrony ochlazují, a proto se jejich šťáva doporučuje při horečnatých onemocněních. Vhodná je také v letním období. Šťáva se podává při infekčních chorobách, při revmatismu a lze ji doporučit také při zažívacích potížích. Zvyšuje obranyschopnost organismu, podporuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Preventivně také působí proti rakovině. Dezinfekční účinky citronu předurčily citronovou šťávu jako vhodný doplněk k syrovým ústřicím. Již několik kapek silice může zahubit bakterie a viry (např. cholery, záškrtu, tyfu). Její vdechování uklidňuje, zlepšuje náladu a tlumí bolesti hlavy. Pomáhá při problémech s dýcháním, je dobrým repelentem.
Na horečnatá onemocnění v létě oloupeme 6 citronů, rozkrájíme je na osminy, dáme do porcelánové misky a zalijeme litrem vařící vody. Když voda vychladne, podle chuti osladíme. Podáváme místo čaje nemocnému s letní horečkou.
Na kožní choroby promícháme šťávu z půlky citronu se šálkem horké vody a osladíme medem. Užíváme pravidelně ráno na lačný žaludek po dobu několika měsíců.

Česnek:

Česnek úspěšně ničí různé organismy, které jsou pro naše zdraví nebezpečné: původce tyfu, úplavice, cholery, tuberkulózy, stafylokoky, streptokoky aj. Má antivirové účinky v případě chřipky nebo nachlazení, je účinný při respiračních onemocněních, průjmech, angínách a zánětech středního ucha. Působí proti oparům, podporuje hojení ran. Snižuje hladinu cukru v krvi a doporučuje se proto jako pomocný lék při cukrovce.
Při průjmovém onemocnění bez horečky oloupeme 2 hlavičky česneku, zalijeme litrem horké vody a necháme půl dne vyluhovat. Přefiltrujeme. Nálev osladíme třemi lžičkami přírodního cukru a v pěti dávkách vypijeme.

Dobromysl obecná:

Dobromysl podněcuje vylučování trávicích enzymů a sekreci sliznic dýchacích cest. Má mírné dezinfekční účinky, působí na hladké svaly trávicího ústrojí a na dělohu. Tlumí menstruační bolesti, má povzbuzující účinky na nervovou soustavu. Zlepšuje chuť k jídlu.
Koření na zlepšení trávení připravíme z 20 gramů dobromyslu, 20 gramů majoránky, 20 gramů saturejky a 20 gramů bazalky. Vše rozdrtíme v hmoždíři a promícháme. Uschováme do tmavé sklenice a dobře uzavřeme. Používáme ke kořenění masa, ryb, zeleniny apod.

Dub letní:

Léčivou drogou je především kůra, ale také plody a listy. Kůra má stahující účinky, takže se doporučuje při krvácení. Působí baktericidně a protizánětlivě. Odvar se používá na záněty ústní dutiny, při zanícených hemoroidech, nadměrné potivosti a omrzlinách. V některých případech se aplikuje také na popáleniny druhého a třetího stupně, ale třísloviny mohou také bránit regeneraci buněk, proto se nedoporučuje odvar při těžkých popáleninách a při poleptání sliznic.

Fenykl obecný:

Léčivé účinky má nať a plody. Fenykl má bakteriostatické účinky, působí proti plynatosti a uvolňuje křeče. Fenchon zkracuje dobu trávení. Anetol má nepatrné estrogenní účinky, tedy podporuje plodnost. Fenykl podněcuje vykašlávání hlenů a zvyšuje tvorbu mateřského mléka.V tradiční čínské medicíně se fenykl doporučuje při nadýmání, bolestech břicha a žaludku, při bolestivé menstruaci způsobené prochlazením.
U citlivých jedinců se fenykl musí dávkovat opatrně, protože by se mohla objevit alergie.

Grapefruit:

Semínka grapefruitu aktivně působí proti téměř osmi stům kmenům bakterií a virů a také proti parazitům. Grapefruit léčí kvasinkové infekce, pomáhá při chřipce a nachlazení, lokálně ho lze použít na akné, vyrážky a opary. Má pozitivní účinky při onemocnění spalničkami, přidává se také do deodorantů a dezinfekčních a čisticích prostředků. Slibně vypadá také uplatnění semen při léčbě AIDS. Dužina grapefruitu snižuje hladinu cholesterolu v krvi, rozpouští usazeniny v cévách, působí proti rakovině
Na silnou žízeň při horečce vymačkáme šťávu z jednoho grapefruitu, smícháme ji se stejným dílem čisté vody a vypijeme. Nápoj je účinný i v případě kocoviny. Pokud žízeň přetrvává, můžeme vypít šťávu z více grapefruitů.
Na kašel se silným zahleněním použijeme 2 grapefruity, které rozkrájíme na kousky, dáme do nádoby a zalijeme bílým vínem tak, aby kousky byly celé ponořené. Přes noc necháme vyluhovat a ráno vše vaříme tak dlouho, až grapefruit změkne. Nakonec přidáme pět lžic medu. Užíváme jednu polévkovou lžíci směsi pětkrát až sedmkrát denně.

Heřmánek pravý:

Léčivou drogou je květ. Heřmánek se po staletí používá jako zklidňující a hojivý prostředek. Úbory heřmánku mají protizánětlivé a protispazmatické účinky. Rovněž působí proti nadýmání. Doporučují se při žaludečních a střevních chorobách, pomáhají při zánětu dutiny ústní a hltanu. Zevně se heřmánek doporučuje k omývání a koupelím při poranění kůže a sliznice. Působí hojivě na rány, popáleniny a zabraňuje sekundární infekci. Navíc tlumí bolest. Při zánětech očních spojivek se oči vyplachují nálevem z květu heřmánku. Heřmánek se rovněž uplatňuje jako protialergický lék. Stimuluje léčbu astmatu, kožních alergií a alergické rýmy.
Bylinková koupel při protialergických zánětech se připraví z 25 gramů heřmánku, 25 gramů mateřídoušky, 25 gramů listů ořešáku vlašského, 25 gramů rozmarýny a 5 gramů levandule. Nálev připravíme z 2 litrů vody a necháme 15 minul vyluhovat. Vlijeme do koupele.

Hořčice bílá:

K léčebným účelům se používají semena. Macerát z rozdrcených hořčičných semen má baktericidní účinky, působí proti zahlenění a usnadňuje vykašlávání. Semena stimulují a urychlují trávení a metabolismus, mírně projímají. Toho lze využít při odtučňovacích dietách. Při revmatismu se doporučuje lihový roztok z hořčičných semen aplikovaný zevně, při nachlazení zase koupele nohou v horkém nálevu. V Indii se olej z hořčice podává při různých chorobách - při bolestech hlavy, uší, hemoroidech, svědění. V čínské tradiční medicíně se semena hořčice používají k akupresuře na určité tlakové body. Semeno se na bod upevní malým čtverečkem náplasti a podle potřeby se na místě nechá několik dnů.
Hořčičná náplast na chřipku, nachlazení a kašel - semínka hořčice se umelou, přidá se k nim trochu teplé vody a vše se promíchá, až vznikne hustá kaše. Směs se dá do ubrousku nebo mulu a přikládá se na hrudník, záda nebo na místa, kde pacient cítí bolest. Na hořčičný obklad se přiloží kousek igelitu nebo fólie a zakryje se teplým šátkem. Po chvilce pacient ucítí pálení. Hořčičná náplast se snímá asi po 5 - 10 minutách. Pokud se pacientovi zdá, že pálení je velmi silné až nesnesitelné, je třeba náplast sejmout dříve. Kůže, která zčervenala, se omyje. Nemocný by měl být v klidu. Náplast je možné přikládat denně, ale je vhodné měnit místo, na něž ji aplikujeme. U dětí raději použijeme jiný způsob léčby, protože mají citlivou pokožku.

Chilli paprika:

Pálivou chuť papriky způsobuje alkaloid kapsaicin. Mozek po požití kapsaicinu uvolňuje látky, které tlumí bolest. Při vdechování ulevuje bolestem hlavy a při injekční aplikaci tlumí bolesti kloubů. Zevně se používá jako dráždidlo a utišující prostředek, je součástí masti na omrzliny. Náplast s kapsaicinem patří mezi prostředky s analgetickým a dráždivým účinkem. Na zdravé kůži vyvolá pocit tepla, což má vliv na subjektivní zlepšení potíží, především při bolestech svalů a kloubů. Při delší aplikaci může vyvolat záněty. Použití kapsaicinu také může způsobit dočasný vzestup krevního tlaku.
Pálivá paprika má antibakteriální a antioxidanční účinky. Podporuje chuť k jídlu, zvyšuje vylučování žaludečních šťáv, slin a žluči. Pozitivně ovlivňuje fyzický a duševní stav člověka. Využívá se jako prevence proti kornatění cév a ischemické chorobě srdeční. Doporučuje se při vysílení, nachlazení, rýmě a kašli. Urychluje spalování energie, proto je vhodným doplňkem redukční diety.
Papriku by neměly konzumovat osoby, které mají žaludeční a dvanácterníkové vředy nebo trpí zánětem střev. Vyšší koncentrace nebo zvýšené působení může způsobit záněty na kůži. Kontakt se sliznicí oka vyvolává zánět i v malých dávkách.
V případě nachlazení uvaříme 2 větší cibule, polévku okořením chilli paprikou, osolíme a ve vařícím vývaru rozmícháme dvě vejce. Jakmile polévku sníme, lehneme si do postele a přikryjeme se. Vyčkáme, až se dostaví pocení.

Chmel otáčivý:

Mladé výhonky se konzumují jako zelenina. Léčebné účinky má samičí plodní šištice. Chmel působí baktericidně asi na 40 druhů choroboplodných bakterií. Byl zjištěn tlumivý účinek na mozkovou kůru a na reflexní dráhy v prodloužené míše. Droga zpomaluje srdeční činnost a uvolňuje napětí hladkého svalstva střev. Podává se při nervovém podráždění a pocitu napětí provázeném nespavostí. Hořčiny napomáhají vylučování žaludečních šťáv.
Proti nespavosti naložíme 50 gramů šištic na 3 dny do 1/4 litru kvalitní vodky. Necháme v teple vyluhovat. Užívá se 20 kapek vždy před spaním, nejlépe nakapat na cukr.

Chrpa polní:

Účinnou drogou je květ. Květ ovlivňuje množství odpadních metabolitů, tj. sloučenin účastnících se v organismu látkové výměny. Chrpa může mít i jistý žlučopudný účinek, ale je třeba užívat ji v kombinaci s jinými bylinami. Působí protizánětlivě a antisepticky. Používá se při léčbě nehojících se ran a zánětů očí, protože nedráždí oční spojivky. Doporučuje se při poruchách trávení.
Při zánětu očních spojivek smícháme 30 gramů chrpy, 30 gramů světlíku a 30 gramů heřmánku. Nálevem připraveným z jedné lžičky této směsi na 100 ml vody omýváme oči několikrát denně.

Jalovec obecný:

K léčebným účelům se využívá plod a dřevo jalovce. Jalovcové bobule mají dezinfekční účinky. Stimulují krevní oběh a čistí krev. Pro svíravé účinky se koupele z nich doporučují při hemoroidech. Rovněž příznivě působí při kolice a nadýmání. Stimulují vylučování žaludečních šťáv a žluče. Nálev z bobulí čistí pleť a je vhodný při různých ekzémech či akné. Čistá silice má silnější účinky, ale je nebezpečnější. Zředěná silice aplikovaná na kůži působí hojivě. Jalovec by neměli užívat lidé, kteří trpí zánětem ledvin nebo mají ledviny nemocné či poškozené. Jalovec je rovněž kontraindikován v těhotenství. Nesmí se používat dlouhodobě, protože by mohl poškodit ledviny.

Jetel luční:

Léčivé účinky má květ. Silice jetele lučního má dezinfekční účinky, spolu s tříslovinami se uplatňuje při trávicích obtížích a přemnožení nežádoucí střevní flóry. Z toho důvodu bývá součástí čajů na léčbu alergií. Doporučuje se na mokvající kožní infekce a záněty ústní dutiny a hltanu. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje vylučování trávicích šťáv. Zvyšuje vylučování hlenů a působí dezinfekčně.
Na ekzémy a další alergie použijeme 50 gramů jetele a 50 gramů nati kopřivy dvoudomé. Nálev připravíme z jedné lžičky směsi na jeden šálek vody a necháme vyluhovat 10 minut. Užíváme třikrát denně, v úpornějších případech pětkrát denně, ale jen půl šálku. Léčbu je třeba doplnit vhodnou dietou, především vynechat mléčné výrobky a smažená jídla. Čaj lze doporučit i pro děti s atopickým ekzémem.

Jitrocel kopinatý:

Účinnou drogou jsou listy a semena. Již od středověku se doporučuje na kožní záněty a rány. Slizové látky tlumí dráždění ke kašli, povzbuzují vylučování žaludečních šťáv, chrání sliznici žaludku. Toho se využívá při léčbě žaludečních vředů. Baktericidní účinky jitrocele se uplatňují při zánětech střev a trávicích obtížích, vaginitidách, očních zánětech atd. Semena namočená ve vodě se doporučují při sklonu k zácpě. Čerstvě rozdrcené listy hojí rány, přikládají se na bodnutí od včely nebo vosy, hojí vřídky atd.
Na odkašlávání použijeme 50 gramů listů jitrocele a 50 gramů nati plicníku lékařského. Nálev z 1 čajové lžičky směsi na jeden šálek vody se užívá třikrát denně.

Kmín kořenný:

K léčebným účelům se využívají plody. Silice působí proti plynatosti, tlumí křeče hladkého svalstva žaludku a střev a podporují vylučování trávicích enzymů. Kmín se podává v případě obtíží s trávením. Byly u něj prokázány bakteriostatické účinky, omezuje kvasné a hnilobné procesy. Má žlučopudné účinky a působí toxicky na střevní parazity. Žvýkání kmínu před jídlem povzbuzuje chuť a vyvolává hlad.
Při zánětu žlučníku smícháme 20 gramů kmínu, 10 gramů fenyklu, 30 gramů zeměžluči, 20 gramů máty peprné a 20 gramů heřmánku. Nálev z jedné lžičky na jeden šálek vody užíváme 2 - 3krát denně.

Kopr vonný:

Účinné látky obsahují plody a nať. Nálev z kopru rozšiřuje cévy a snižuje vysoký krevní tlak. Plody kopru podporují tvorbu žaludečních šťáv, uvolňují křeče, povzbuzují činnost střev, působí proti plynatosti. Kopr zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje zažívání, má uklidňující účinek, podporuje vykašlávání. Kopr povzbuzuje činnost prsních žláz, proto se v malém množství doporučuje kojícím matkám. Některé složky přecházejí do mléka. Toho se využívá, když je třeba zklidnit kojence.

Kopřiva dvoudomá:

Účinné látky obsahují listy, nať a kořen. V kuchyni starých Řeků a Římanů zastupovala kopřiva špenát. Známý byl také zákrok zvaný urticario, což bylo vyšlehání bolestivé části těla kopřivami. Léčba byla poměrně účinná. Drobnými chloupky se do kůže dostává zejména kyselina mravenčí s dalšími látkami. Ty vyvolají místní podráždění a překrvení. V místě dotyku se zvýší látková výměna. Kopřiva působí tonizačně, ovlivňuje metabolismus a funkce orgánů, doporučuje se jako prevence při arterioskleróze. Pomáhá při vytvoření nové tkáně při kožních poraněních. Využívá se při dlouhodobých chorobách, jednostranných dietách a poruchách výživy. Využívá se při zánětech močových cest či ledvinových kamenech. Bývá součástí pomocných čajů pro diabetiky, využívá se při léčbě revmatických chorob. Zabraňuje krvácení, podává se při lehčích průjmech s krvácením do sliznic. Kopřiva podporuje činnost trávicího ústrojí, doporučuje se při chudokrevnosti, ztrátě krve.
Při vypadávání vlasů se doporučuje alkoholový extrakt z listů kopřivy, který se vtírá na postižená místa, případně se 100 gramů listů vaří asi půl hodiny v 1 litru vody s trochou octa. Každý den se tímto roztokem potírá kůže na hlavě.

Křen:

Hořčičná silice obsažená ve křenu působí dráždivě na kůži, v některých případech může i spálit. Usmrcuje bakterie, brzdí hnisavá onemocnění, ničí střevní bakterie, bacily tuberkulózy a některých virů. Křen je vhodný pro prevenci a léčbu virových virových a infekčních chorob horních cest dýchacích. Když křen strouháme, uvolňuje se hořčičná silice, kterou je možné přímo vdechovat, abychom podpořili vykašlávání. Šťáva z křenu zředěná vodou se používá ke kloktání při angíně, na výplachy úst při zánětech v ústní dutině apod. Proti kašli a chrapotu se doporučuje třikrát denně lžička křenové šťávy. Čerstvé listy s rozrušenou žilnatinou se přikládají na křečové žíly, ale nedoporučuje se nechat je tam dlouho. Po několika minutách kůže zčervená a po delší době se můžou objevit puchýře. Křenové placky se přikládají zevně při zápalu plic, kašli, revmatických bolestech apod. Doporučuje se také používat kořen na omrzliny.
Křen nemohou používat osoby s nemocemi jater, ledvin a močových cest, také pro osoby s citlivou pokožkou není vhodný. Vhodné je vyzkoušet naší citlivost na křen na předloktí. Nevhodné je používání křenu ve vysokých dávkách.
Křenové víno pro posílení imunity: 100 gramů nastrouhaného kořenu se zalije 400 ml červeného vína a nechá se 8 - 10 dní vyluhovat. Užívá se 1 lžíce dvakrát denně.
Na chrapot nastrouháme 50 gramů křenu, přidáme syrový žloutek a 2 lžíce medu. Promícháme. Užíváme třikrát denně jednu lžičku.

Kurkuma:

Kurkuma podporuje chuť k jídlu a reguluje trávení. Zvyšuje tvorbu a vylučování žluči, příznivě působí při nemocech žlučových cest a jater, dokonce rozpouští některé druhy žlučníkových kamenů. Má protibakteriální a protizánětlivé účinky, je doporučována při nachlazení a chřipce. Preventivně působí proti preventivně proto srdečně-cévním onemocněním, rakovině apod. Také násobí účinky inzulinu. V Indii doporučují kurkumu v případě bolestí. Kurkuma čistí krev, ovlivňuje vylučování hlenů, podporuje močení, pomáhá tělu zvládnou horečku. Podává se při těhotenské nevolnosti a zvracení nebo průjmu. Kouř z kurkumy se má inhalovat při nachlazení, případně se v Indii má kouři vystavit tkáň poškozená po bodnutí škorpionem. V Asii se šťáva lokálně aplikuje na otoky, rány, modřiny a kousnutí, protože tlumí bolest, čistí rány a podporuje hojení.
V případě jaterních a žlučníkových chorob bychom neměli vůbec kurkumu užívat.
Pásový opar nejprve potřeme hořčičným olejem a pak poprášíme práškem z mleté kurkumy. Aplikujeme 2 - 3 krát denně. Pásový opar by měl být během 4 - 5 dnů zcela vyléčen.
Na nachlazení a kašel smícháme 1/4 lžičky mleté kurkumy se 100 ml horkého mléka. Vypijeme teplé. Dětem dáváme 2 - 4 krát nižší dávku kurkumy.
Při bolestech v krku - na špetku nože kurkumy smícháme s trochou cukru a s mlékem na kaši. Krk namaeme zvenčí sádlem a následně touto pastou. Asi po půl hodině vše smyjeme, v případě, že kůže pálí, odstraníme hmotu okamžitě.
Karí koření na dobré trávení - 2 lžičky sušené kurkumy, 2 lžičky kmínu, 2 lžičky anýzu, 1 lžička černého pepře, 1 lžička chilli, 1 lžička sušeného zázvoru, 1/2 lžičky kardamonu, 1/2 lžičky muškátového oříšku, 1/2 lžičky fenyklu, 1/4 lžičky koriandru, 1/4 lžičky semen hořčice, 1/4 lžičky hřebíčku. Koření podle druhu nastrouháme, umeleme nebo roztlučeme v hmoždíři. Promícháme a uschováme v chladu v tmavé nádobě.

Levandule lékařská:

Účinné látky obsahují květy a nať. Levandule má baktericidní a bakteriostatické účinky. Uvolňuje křeče hladkého svalstva trávicího traktu, zvyšuje odtok žluče, povzbuzuje tvorbu trávicích enzymů. Má sedativní účinky. Doporučuje se při nespavosti a nervovém podráždění. Čistá, neředěná silice mírně dráždí pokožku, má uklidňující a hojivé účinky na spáleniny.
Masážní olej k odstranění mírných bolestí připravíme z 50 ml kvalitního rostlinného oleje, 10 kapek levandulové silice, 6 kapek rozmarýnové silice a 5 kapek jalovcové silice. Vše promícháme a používáme k masážím.

Majoránka zahradní:

Účinné látky obsahuje nať. Majoránka se podává při trávicích obtížích, nadýmání, kvasných procesech ve střevech. Při menstruačních bolestech má sedativní účinek, doporučuje se užívat v případě předmenstruačního syndromu a napětí. Pomáhá při bolestech ústní dutiny, hltanu a zánětlivých kožních chorobách.
Na rýmu použijeme 35 gramů majoránky, 35 gramů máty peprné a 30 gramů kontryhele. Nálev z 1 lžičky směsy na 1 šálek vody užíváme 3krát denně.

Máta peprná:

Účinné látky obsahuje nať a listy.Máta se doporučuje při bolestech v trávicím ústrojí, podporuje trávení a vylučování žluči. Mentol má výrazné antiseptické účinky, lokálně dráždí receptory chladu a vyvolává příjemný pocit chladu, který překryje nepříjemné pocity svrbění nebo pálení. Máta se uplatňuje při infikovaných kožních chorobách, zánětech ústní dutiny a horních cest dýchacích, při poruchách trávicího ústrojí. Podporuje vylučování trávicích enzymů, zlepšuje chuť k jídlu. Využívá se jako pomocný lék při žlučníkových kamenech. Mírně snižuje krevní tlak. Mentol má povzbuzující účinky na centrální nervovou soustavu, obdobné vlastnosti má i mátový čaj.
Čaj Tuaregů pro povzbuzení připravíme ze 3 lžic zeleného čaje (nejlépe gunpowder), 1 lžíce máty, 5 lžic cukru a 1 litru vody. Do varné konvičky nasypeme čaj a zalijeme vodou. Uvedeme do varu. Hotový čaj slijeme do sklenice, na čajové lístky v konvičce nasypeme cukr, přidáme mátu a znovu zalijeme čajem ze sklenice. Opět necháme přejít varem. Hotový nápoj podáváme.

Mateřídouška tymián:

Účinné látky jsou obsaženy v nati. Díky silici má tymián baktericidní účinky. Flavonoiry obsažené v silici pomáhají rozšiřovat průdušky a podporují vykašlávání hlenů. Toho se využívá při zánětu dýchacích cest. Tymián zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a brání přemnožení střevní flóry, působí proti střevním parazitům a plísním. Podává se při nechutenství. Ve formě obkladů a koupelí se doporučuje na zánětlivá onemocnění kůže a na hnisavé rány. Čistá, neředěná tymiánová silice dráždí a může proto působit toxicky, proto se nedoporučuje její orální užívání. V malém množství se přidává do ústních vod, zubních past, mýdel a šamponů.
Koupel při akné připravíme z 200 gramů sušené natě tymiánu, kterou necháme přejít varem v 1 litru vody a nalijeme do teplé vody ve vaně.

Meduňka lékařská:

Účinné látky obsahují listy a nať. Meduňka příznivě působí na centrální nervovou soustavu, podává se při bušení srdce. Osvědčila se při nespavosti, podráždění nervů aj. Lidová medicína ji doporučuje na zlepšení paměti. Dříve se její šťávou potíralo píchnutí od vosy a včely a byla dokonce považována za lék na srdeční onemocnění. Bylo zjištěno, že meduňka také podporuje trávení, proto se podává při kolikách provázených plynatostí, kdy její účinky zesilují přítomné třísloviny. Pomáhá snížit horečku, nálev se pije při léčbě nachlazení. Silice má antiseptické účinky, působí jako antidepresivum a sedativum.

Měsíček lékařský:

Účinné látky obsahuje květ. Měsíček má především protizánětlivé a baktericidní účinky. Užívaný orálně zvyšuje tvorbu potu a žluči, snižuje krevní tlak a podporuje srdeční činnost. Při zánětech trávicího traktu uvolňuje křeče a normalizuje trávení. Vhodný je rovněž k vnějšímu použití. Příznivě ovlivňuje hojení ran, vyčistí ránu a urychluje tvorbu nové tkáně. Používá e k výplachům vaginy při výtocích a k výplachům ústní dutiny při zánětech sliznice dutiny ústní a zánětech krku. Uplatňuj se rovněž v kosmetice.
Mast na rány připravíme z 20 gramů měsíčku, 20 gramů arniky, 20 gramů routy, 20 gramů třezalky a asi 70 gramů vepřového sádla. Sušené byliny rozdrtíme, zalijeme rozpuštěným vepřovým sádlem a na mírném ohni asi půl hodiny za občasného míchání povaříme. Přecedíme přes gázu. Do hotové masti můžeme přidat trochu včelího vosku.

Ořešák královský:

Účinné látky obsahují listy a oplodí. Nálev z listů se doporučuje při krvácení. Nálev se podává při zánětech trávicího traktu se sklonem ke kapilárnímu krvácení. Listy ořešáku jsou pomocným lékem při neoperovatelných nádorech žaludku a střev. Nálev z listů se používá rovněž k výplachům a kloktání při zánětech v dutině ústní, výtažek z ořechu pomáhá při očních zánětech. Zevně se nálevem omývá akné, záněty kůže, opruzeniny. Ořešák se také doporučuje při nadměrné potivosti nohou.
Na kožní choroby rozdrobíme 10 gramů listů ořešáku a necháme přes noc vyluhovat ve sklenici kvalitního vína. Ráno víno přecedíme a nalačno vypijeme.

Pepř:

Pepř podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a látkovou výměnu. Odstraňuje nadýmání, podporuje vylučování a léčí otravy způsobené závadnými potravinami. Podporuje pocení, používá se k léčbě nachlazení, astmatu, bolestí v krku a problémů s močením. Černý pepř se používá při bolestech zubů, zad nebo obtížích se slezinou. Polévka s pepřem posílí nemocné oslabené po horečnatém onemocnění. V čínské medicíně se pepř podává při špatném zažívání, bolestech břicha, průjmu a vodnatém zvracení. Pepř není vhodný pro staré lidi a pro osoby, které trpí vysokým krevním tlakem.
Při nachlazení uvaříme jednu porci nudlí, promícháme se špetkou bílého mletého pepře a nadrobno nakrájenou malou cibulkou. Sníme je ještě horké a lehneme si pod přikrývku. Léčebný účinek se projeví, jakmile se začneme potit.
Na zlepšení trávení - 6 lžic černého pepře, 3 lžíce zázvoru, 1/2 lžíce skořice, 1/2 lžíce kardamonu, 30 lžic cukru. Koření a cukr rozdrtíme a promícháme. Uchováme v dobře uzavřené nádobě. 1 lžíci směsi rozmícháme ve sklenici teplého mléka. Užíváme 1 - 2 krát denně.

Petržel obecná:

Účinné látky obsahují plody, listy a kořen. V plodech byl zjištěn furokumarin bergapten, který zvyšuje citlivost organismu ke slunečním paprskům a používá se k léčbě plešatosti. Petržel podněcuje tvorbu moči v ledvinách. Zvyšuje rovněž průtok krve v ledvinách a mírně snižuje krevní tlak. Podporuje vylučování trávicích enzymů a uvolňuje křeče hladkého svalstva, proto se doporučuje při poruchách trávení se sklonem k plynatosti a ke kolikám. Obklady z čerstvé petržele zmírňují záněty, zklidňují reakci po včelím bodnutí, šťáva z čerstvé nati pomáhá odstraňovat vši, žvýkání kořene posiluje dásně a snižuje jejich krvácivost. Výluhy a odvary se v kosmetice někdy používají k odstranění pih. Při vybělování se pokožka potírá čerstvou šťávou z petržele. Vyšší dávky petrželové silice mají tlumivý účinek na nervovou soustavu, jsou příčinou snížené bdělosti až ospalosti. Myristicin podávaný ve vyšších dávkách zesiluje kontrakce dělohy, může proto vyvolat potrat - užívání silice nebo většího množství petržele je kontraindikováno v těhotenství.

Pýr plazivý:

Účinné látky obsahují oddenky. Pýr povzbuzuje metabolismus, zvyšuje tvorbu a vylučování moči, působí protizánětlivě, pročišťuje organismus. Pro své močopudné účinky a schopnost podporovat vylučování močoviny a chloridů je účinným prostředkem při léčbě otoků způsobených při chorobách ledvin. Inositol obsažený v pýru snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Prý se doporučuje při chorobách jater, preventivně se podává při léčbě, která by mohla poškodit játra. Povzbuzuje vylučování odpadních látek z organismu, ordinuje se při revmatických onemocněních, pakostnici, špatném metabolismu. Bývá doporučován jako pomocná léčba při ledvinových kamenech a lehčích formách cukrovky.
Posilující polévku v rekonvalescenci připravíme z jedné lžíce pýru. Tu povaříme 15 minut ve 1/4 litru vody. V jiném hrnci si mezitím připravíme zeleninovou polévku s rýží (petržel, mrkev, celer, špenát, brokolice, pór aj.) Do hotové polévky vlijeme odvar z pýru, osolíme a posypeme pažitkou nebo čerstvou petrželkou.

Rozmarýn lékařský:

Pro léčebné účely se používají listy. Silice podporuje uvolňování trávicích enzymů, podněcuje prokrvení trávicího traktu a zvyšuje vylučování žluče. Má baktericidní účinky, tlumí pocity únavy a vyčerpanosti. Doporučuje se podávat v rekonvalescenci. Rozmarýn má močopudné účinky. Silice se přidává do koupelí, kde působí tonizačně. Bývá součástí mastí, prokrvuje totiž pokožku a tím urychluje v daném místě látkovou výměnu a proces hojení. Rozmarýn se používá také jako koření ke zlepšení chuti k jídlu.
Rozmarýn je třeba užívat v malém množství, protože hrozí nebezpečí předávkování. Ne nevhodný pro gravidní ženy. Opatrnost je nutná při užívání silice - ve vyšších dávkách může poškodit ledviny a játra.
Na nachlazení s bolestmi hlavy naložíme 2 lžíce lístků rozmarýnu na 3 dny do 1 litru bílého vína. Užíváme 2 lžíce vína 3 krát denně. Víno lze použít jako doplňkovou léčbu i při srdečních chorobách, omdlévání, hysterii, migréně apod.

Řasy:

Především mořské řasy obsahují obrovskou škálu vitaminů a minerálů, pro se používají pro posílení imunity. Pomáhají při alergiích a chronických nemocech, používají se jako doplněk vegetariánské a nízkokalorické stravy. Příznivě také působí v případě nachlazení, chřipky, doporučují se při artritidě nebo tuberkulóze. Některé druhy řas (Laminaria, Sargassum) se doporučují také při léčbě rakoviny. Řasy podporují metabolismus a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Podle čínských lékařů je řasa Laminaria japonica vhodná k roztažení děložního hrdla při porodu. Řasy také pomáhají při nemocech štítné žlázy. Urychlují metabolismus a je proto vhodné užívat je v případě obezity nebo redukční diety.
Na posílení imunity opražíme na pánvi hrst sezamových semen - nejlépe neloupaných, černá jsou vhodnější. Přidáme dvě hrsti drcených řas nori a vše znovu mírně opražíme. Směs roztlučeme v hmoždíři a denně s ní kořeníme jídlo, například ráno chleba, pomazánky atd.

Řebříček obecný:

Účinné látky jsou obsaženy v květu a v nati. Řebříček posiluje chuť k jídlu, podněcuje vylučování trávicích enzymů, čímž napomáhá trávení. Podává se při poruchách metabolismu spojených s trávicími obtížemi a bolestmi v trávicím traktu. Působí močopudně a protizánětlivě. V některých zemích se doporučuje při astmatu. Řebříček zastavuje krvácení. Podává se při mírném krvácení v trávicím traktu. Lze jej aplikovat i lokálně při zánětech ústní dutiny, kožních chorobách apod.
Při trávicích obtížích smícháme 50 gramů řebříčku s 50 gramy heřmánku. Nálev připravíme z jedné lžičky směsi na jeden šálek vody. Užíváme 3 až 5 krát denně.

Řeřicha setá:

K léčebným účelům se využívá čerstvá nať. Je bohatým zdrojem vápníku, 100 gramů řeřichy pokryje doporučovanou denní dávku vápníku pro dospělého člověka. Řeřicha podporuje obranyschopnost organismu, má baktericidní účinky. Má i protinádorové účinky. Pročišťuje dýchací cesty, podporuje trávení a chuť k jídlu. Kyselina listová a železo pomáhají při chudokrevnosti.
Prevence proti chřipce a nachlazení - na misku rozprostřeme tenkou vrstvu vaty a polijeme ji vodou, aby byla zcela nasáklá. Na vlhkou vatu nasypeme hustě semena řeřichy. Ta začnou již druhý den klíčit. Řeřichu každý den zaléváme. Vata musí být neustále vlhká, ale řeřicha nesmí ve vodě plavat. Zelenou nať seřezáváme, když je asi 6 cm vysoká; obvykle to trvá týden, než do této výšky doroste. Řeřichu si každý den dáváme na chleba nebo s ní kořeníme hlavní jídlo. Důležité je, abychom denně konzumovali asi čtvrt hrsti této zeleniny. Nejvhodnější dobou je zima a předjarní období, od prosince do března, kdy je nedostatek jiné čerstvé zeleniny. Abychom si zajistili každodenní přísun čerstvé natě, zasejeme po třech dnech po osetí první misky řeřichu do další misky.

Šalvěj lékařská:

Léčivé účinky mají listy a nať. Šalvěj se podává při trávicích poruchách, kolikách, nedostatečném vylučování trávicích enzymů, při nechutenství i infekcích. Má vliv na snížení hladiny cukru v krvi, proto se podává jako pomocný lék při cukrovce. Pomáhá snížit nadměrnou potivost. Zevně se užívá k výplachům úst při zánětech, ke kloktání při angíně, přidává se do mastí a olejů s pritizánětlivými a antiseptickými účinky.

Tea tree:

Silice tea tree ničí velkou škálu bakterií, virů a plísní. Působí protizánětlivě , příznivě ovlivňuje hnisavé infekce, hojí rány, léčí záněty v krku a ústech. Tea tree také stimuluje imunitní systém, je vhodný při nachlazení, angíně a kašli. Léčí akné a bradavice. Doporučuje se zejména na opary, lupénku a infikované dásně. Lze ho použít při kousnutí hmyzem. Podporuje hojení.
Na ekzém potřebujeme dózu o obsahu 75 ml, trochu vepřového sádla, 3 kapky silice tea tree, 3 kapky eukalyptové silice, 3 kapky levandulové silice a 3 kapky geraniové silice. Sádlo (v množství, aby naplnilo dózu) důkladně promícháme se silicemi. Mast uložíme do ledničky. Ekzém pravidelně dvakrát denně potíráme.
Inhalace v případě nachlazení - do vařící vody v umyvadle nakapeme 4 kapky silice tea tree a 4 kapky eukalyptové silice. Nakloníme se nad umyvadlo a hlavu si přikryjeme ručníkem, abychom vdechovali výpary. Postupujeme opatrně, abychom se neopařili. Zkusíme tak vydržet 10 - 15 minut.
Relaxační koupel - 8 kapek silice tea tree dobře promícháme ve 1/4 litru plnotučného mléka a roztok nalijeme do koupele. Mléko používáme z toho důvodu, že silice není rozpustná ve vodě.

Třezalka tečkovaná:

Léčebné účinky má květ a nať. Hlavní zásluhu na léčebných účincích třezalky má barvivo hypericin. Má sedativní a euforizující účinky, proto se třezalka podává při depresích, psychózách, vegetativních poruchách a migréně. Hypericin podávaný ve větších dávkách může mít za následek zvýšenou citlivost na sluneční záření a vyvolat záněty na nepigmentovaných místech kůže. Třezalka, podobně jako např. lišejník, indikuje znečištění ovzduší - poškození rostlin exhalacemi se projevuje nekrózami listů.
Na zažívací potíže použijeme 10 gramů třezalky, 20 gramů violky polní, 20 gramů řebříčku, 20 gramů zeměžluče a 25 gramů mařinky. Ze směsi připravíme nálev - 1, 5 lžičky na 1 šálek vody. Užíváme 3 - 5 krát denně.

Vlaštovičník větší:

Léčivé účinky má nať a kořen. Vlaštovičník má baktericidní účinky, působí proti cizopasníkům, uklidňuje, je účinný proti křečím posiluje děložní svalstvo, rozšiřuje cévy, podporuje vylučování žluči. Chelidonin zklidňuje kašel, brzdí růst některých nádorových buněk, protopin zlepšuje svalový tonus, snižuje krevní tlak a působí na vylučování žluče. Je vhodný i na vnější použití při léčbě ekzémů nebo bradavic.
Na bradavice - bradavice pravidelně potíráme šťávou z vlaštovičníku.

Vrba bílá:

Léčebné účinky má kůra. Podává se jako pomocný lék při horečkách a při nákaze streptokoky. Zmírňuje bolesti kloubů při revmatismu, tlumí bolesti hlavy a v krku při chřipce a nachlazení. Působí antisepticky, proto se používá na hnisavé kožní projevy, přidává se do koupele proti nadměrnému pocení.
Při nachlazení připravíme z 1 gramu drcené kůry šálek odvaru. Zalijeme jím lžičku máty a necháme 10 minut vyluhovat. Osladíme medem a užíváme třikrát denně.

Vřes obecný:

Léčebné účinky mají květ a nať. Má močopudné účinky, dezinfikuje močové cesty. Pomáhá při léčbě zánětu močové pánvičky, močového měchýře a močových cest, doporučuje se i při druhotné infekci ledvinových kamenů. Stimuluje vylučování žaludečních šťáv. Ve větších dávkách může mít narkotické účiny, proto se podává při nespavosti.
Na záněty močových cest smícháme 20 gramů vřesu, 20 gramů průtržníku, 20 gramů kořene jehlice trnité, 20 gramů fazolových lusků a 30 gramů zlatobýlu. Nálev připravíme ze 2 lžiček směsi na 2 šálky vody. Užívá se 3 krát denně.

Yzop lékařský:

Nať se přidává do polévek, k salátům nebo se s ní koření maso. Má také léčebné účinky. Působí protizánětlivě, proto se yzop používá při zánětlivých onemocněních trávicího ústrojí a močových cest. Má rovněž antiseptické účinky, používá se k výplachům a kloktání při zánětech v ústech a v krku. Zastavuje pocení, zlepšuje trávení, stimuluje metabolismus, napomáhá vylučování hlenů.
Na zánět v krku smícháme 40 gramů yzopu s 60 gramy šalvěje. Nálev připravíme z jedné lžičky směsi na jeden šálek vody. Používáme ke kloktání.

Zázvor:

Zázvor brzdí růst mnoha virů a bakterií. Sušený zázvor má ostrou chuť, čerstvý zázvor zahřívá, proto se používá při nachlazení, při kašli a některých typech astmatu. Zázvor působí při průjmu za nachlazení, léčí "chladnou" bolest v žaludku a podbřišku, zastavuje nadýmání, bolesti a zvracení. Sušený je účinný při onemocnění tyfem, čerstvý podporuje chuť k jídlu. Zázvor tlumí zvracení, účinkuje již 25 minut po požití a účinek trvá asi 4 hodiny - podává se půl kávové lžičky mletého zázvoru. Zázvor působí protizánětlivě, snižuje otoky, podporuje pocení a povzbuzuje činnost dýchacího ústrojí a srdce.
Při migréně, která začíná zrakovými poruchami, se doporučuje podat asi třetinu kávové lžičky mletého zázvoru s vodou. Již po 30 minutách se dostaví účinek.
Na nachlazení a chřipku použijeme 10 gramů čerstvého zázvoru. Ten opláchneme, nakrájíme a povaříme se sedmi gramy čaje ve 2 dl vody asi 1 minutu. Odvar přecedíme a osladíme 15 gramy přírodního cukru. Pijeme po jídle v případě nachlazení, které je spojeno se zimnicí a pocity chladu. Důležité je vypít jej ihned, když zjistíme, že jsme nachlazení.
Při rýmě, ucpaném nosu a zimnici opražíme na suché pánvi 50 gramů rýže. 30 gramů čerstvého zázvoru nakrájíme na plátky a povaříme v malém množství vody společně s rýží, až se rozvaří na kaši. Porci kaše ochutíme solí a trochou oleje. Záleží na nás, zda sníme i plátky zázvoru, či ne.
Na kašel nakrájíme na plátky 10 gramů čerstvého zázvoru. Rozbijeme vejce, promícháme se zázvorem a osmažíme na oleji. Užíváme dvakrát denně.
Při úporném zvracení přidáme ke dvěma lžícím medu a jedné lžíci zázvorové šťávy 3 lžíce vody a vše chvíli povaříme v páře. Dávku vypijeme najednou.

Zelí hlávkové - brukev zelná:

Účinné látky jsou obsaženy ve šťávě a zelných listech. Zelí se doporučuje při anémii, čerstvé listy a šťáva jsou výborným preventivním prostředkem proti kurdějím, podporují vylučování hlenů a působí proti parazitům. Zelí posiluje imunitní systém proti infekcím, jeho složky mají antiseptické účinky na respirační systém. Zelí urychluje odstranění estrogenu z organismu, je proto přirozenou prevencí proti rakovině prsu a dělohy. Obdobný vliv má i další brukvovitá zelenina, např. brokolice, květák nebo růžičková kapusta. Syrové zelí má příznivý vliv na střevní sliznici, kterou chrání. Jeho šťáva se podává při vředech, zánětech žaludku, pálení žáhy a různých trávicích obtížích. Doporučuje se při zácpě. Snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Příznivě ovlivňuje také funkci jater, podílí se na snižování hladiny cukru v krvi. Zelí podporuje vylučování cholesterolu. Listy zelí se aplikují jako obklad na rány, popáleniny, vředy, puchýře, pohmožděniny, pásový opar, štípnutí hmyzem. Jsou-li přiložené na oteklé klouby, působí protizánětlivě. Na hrudi zmírňují kašel, na podbřišek se přikládají při zánětu močového měchýře a bolestech břicha.
Při chřipce si připravíme polévku z čínského zelí. Potřebujeme hlávku čínského zelí a trochu cukru. Zelí pečlivě omyjeme, nakrájíme, uvaříme a osladíme. Jíme dvakrát denně talíř vývaru i se zelím.

Když máte rádi bílou, jste spontánní a všestranní, neboť bílá barva je vlastně směsicí všech spektrálních barev. Jestliže však bílou nesnášíte, pak s vámi pravděpodobně není něco tak docela v pořádku. Člověk, který nenávidí bílou barvu, je opravdu ojedinělý.

Vyznavači černé skrývají patrně před světem svou pravou tvář a lidé si o nich mohou učinit zcela zkreslenou představu. Ačkoli jsou ve skutečnosti citliví a trochu tajuplní, okolí je velmi často považuje za povrchní a nedůvěryhodné. Jejich jednání a rozhodnutí mohou být ukvapená a v jejich nejskrytějším nitru je přítomen pro test proti celému světu. Jestliže černou naopak nesnášíte, zřejmě milujete život, květiny, zvířata i lidi. Nezříkáte se svého osudu a máte přehled nad svými rozhodnutími.

Pokud máte slabost pro červenou, jste velmi impulzivní a vitální. K životu přistupujete aktivně a naplno. Snadno se rozčílíte, ale dovedete věci posuzovat rychle a s jistotou, nechybí vám tvůrčí úsilí. Své myšlenky i činy vášnivě hájíte. Vaším hlavním životním cílem je uspět a zvítězit za každou cenu. Jestliže červenou naopak nenávidíte, jste velmi citliví a snadno zranitelní. Potřebujete spíše ochranu druhých. Úzkostlivě se vyhýbáte každé nebezpečné či choulostivé situaci.

Obliba fialové napovídá, že jste citliví a intuitivní. Rádi okouzlujete sebe i druhé. Máte vysoké intimní a erotické cítění. Nechybí vám rovněž smysl pro porozumění. Když fialovou odmítáte, postrádáte zřejmě klid a jistotu. Pokud budete trpěliví a vytrvalí ve svých životních plánech a touhách, jistě časem dojde k naplnění vašich skrytých přání.

Hnědá je barvou odvážných a smyslných lidí. Svou cestu si budete prosazovat i za cenu, že byste měli tvrdě narazit. Pro svůj život potřebujete dostatek pohodlí. Jestliže hnědou nenávidíte, jste tvrdohlaví, máte bystrý rozum a smysl pro humor. Nebýváte rádi sami nebo opuštěni a proto často vyhledáváte společnost.

Když máte rádi kolem sebe či na sobě modrou, jste jistě (či jednou budete) dokonalými partnery v manželství. Dokážete vycítit vhodnou míru při jednání i ve společnosti, jste opatrní a vždy přístupní spolupráci či kompromisu. Máte velkou potřebu klidu a harmonického prostředí bez hádek a zbytečného rozruchu. Přesto zřejmě nejste v životě úplně šťastni, nikdy to ale nepřiznáte. Jestliže modrou nesnášíte, jste sice velmi tvrdohlaví, ale máte také dost nevyrovnanou povahu. Schází vám důvěra druhých lidí a pocit vnitřního klidu.

Pokud dáváte přednost oranžové, jste dobrosrdeční a přátelští. Občas však můžete být také poněkud vznětliví a nekompromisní. Neradi se podřizujete druhým a spíše se snažíte prosadit si svou pravdu. Pokud oranžovou v oblibě nemáte, zřejmě vás trápí nějaké problémy. Možná je to jen momentální úbytek jak duševních, tak fyzických sil.

Máte-li rádi šedou, jste spíše nenápadní a držíte se při zemi. Občas byste nejraději vůbec nevycházeli z domu. Pokud šedou naopak nevyhledáváte, jste typem velmi angažovaného člověka. Láká vás všechno nové, jakákoliv změna i tvůrčí myšlení. Jste vyrovnaní a nebojíte se žádných překážek.

Milujete zelenou? Patrně máte vyrovnanou povahu, jste čestní a rádi pomáháte druhým. Nechybí vám vytrvalost. Přesto se však cítíte osamělí - snad proto, že vás přátelé považují za poněkud chladné a namyšlené. Jestliže zelenou nesnášíte, nemáte dost silnou vůli a nedaří se vám řešit problémy.

Na žlutou si potrpí ti, co rádi a bez zábran popustí uzdu své fantazii a některým dobrodružným a někdy i velmi odvážným myšlenkám. Pro svůj život potřebujete tvůrčí práci, jenž vás plně zaujme, a partnera, který je na tom stejně jako vy. Vkládáte velké očekávání a naděje směrem k budoucnosti. Jestliže však žlutou moc v lásce nemáte, jste zřejmě poněkud zklamáni životem nebo druhými lidmi. Lépe se také vypořádáte s praktickými problémy než se situacemi, které vyžadují trochu fantazie. Potřebujete jediné - projevit více odvahy. A potom už nebude stát nic v cestě, abyste vzali svůj život do vlastních rukou.