Aromaterapie

Jak se pozná kvalitní olej:

Na skleničce by měly být uvedeny zhruba následující údaje:
100% přírodní esenciální olej, český i latinský název rostliny, minimální doba trvanlivosti, země původu, jméno výrobce či dovozce a kontrolní číslo, které udává výrobce v případě reklamace.

Citron:

Má jemnou čerstvou vůni. Je vhodný při teplotě, infekcích, nechutenství, překyselení žaludku. Povzbuzuje mysl a zvyšuje schopnost soustředění. Nepoužívejte jej ale při slunění - způsobuje skvrny na kůži!

Bazalka:

Skvělé nervové tonikum zmirňuje úzkost a napomáhá koncentraci. Používá se při nevolnosti - jenže pozor, ne v těhotenství!

Jalovec:

Pomáhá při onemocněních močových cest, čistí krev, je účinný na svalové bolesti, podporuje pocení. Působí antisepticky na dýchací cesty.

Jasmín:

Povzbuzuje srdeční činnost a pomáhá při onemocněních horních cest dýchacích. Působí antidepresivně a také jako afrodiziakum, navozuje dobrou náladu. Podporuje rovněž porodní stahy a tvorbu mléka.

Jedle:

Je antiseptická, vhodná k masážím, velmi účinná při revmatických bolestech a nedostatečném prokrvení nohou. Při nachlazení lehce stimuluje. Příjemná vůně, kterou lze použít také do osvěžovače vzduchu.

Levandule:

Patří mezi nejpoužívanější silice. Od dávných dob je velmi oblíbenou přísadou do koupelí. Má výrazné hojivé účinky, zejména při popáleninách. Uklidňuje nervy - je tedy vhodná při nespavosti. U atmatiků a při senné rýmě však může vyvolat alergii.

Máta:

Upravuje trávení a zmírňuje žaludeční křeče. Je výborná na odkašlávání a účinná při bolestech hlavy a zubů. Odstraňuje svědění a rovněž zápach z úst.

Meduňka:

Snižuje horečku a pomáhá při zažívacích potížích. Povzbuzuje srdeční činnost, je vhodná při nespavosti, migréně a bolestivé menstruaci.

Růže:

Jeden z nejstarších a nejoblíbenějších olejů. Má se však dávkovat velmi šetrně. Pak pomůže nejen při migréně a nevolnosti, ale také při depresích, milostných problémech - tlumí úzkosti a přispívá k obnově duševní vyrovnanosti. Podporuje též krevní oběh.

Santalové dřevo:

Používá se při bronchitidě, nemocech kůže (akné, vyrážky), nervovém vyčerpání. Regeneruje a navozuje rovnováhu. Pomáhá také při všech problémech s močovým ústrojím, např. při zánětu měchýře. Jako pověstné afrodiziakum zvyšuje sexuální touhu.

Skořice:

Pomáhá při nachlazení a nadýmání. Působí i jako afrodiziakum. Silně prokrvuje pokožku - je nutný test snášenlivosti.

Šalvěj:

Uklidňuje nervy, tlumí menstruační bolesti, snižuje tlak a podporuje trávení. Má antibakteriální účinky - koupele nohou.

Tea tree (čajovník):

Je to nejpoužívanější přírodní antiseptikum. Hodí se k ošetření drobných ran, popálenin, štípnutí hmyzem, akné, ekzémů, oparů, zánětů a poranění v dutině ústní, krvácení z dásní a proti paradentóze.

Tymián:

Je vhodný k inhalacím při zánětu dutin, horních cest dýchacích, rýmě. Přidává se rovněž do masážního oleje při revmatismu.