2014-04-16 - Zámečkové šílenství

16. 4. 2014

Říká se, že když zamilovaný pár zacvakne na mostě visací zámek a jeho klíč hodí do řeky, jejich láska vydrží navždy. Hledala jsem původ tohoto zvyku a našla tolik verzí…

Některé zdroje se odkazují na Čínu, kde se do malých kovových krabiček zamykají duše, a klíč se shazuje z útesu. Na Dlouhé zdi jinak nazývané také Velká čínská, se prý nacházela lana, na která připevňovali zámečky novomanželé a odhozením klíčku přes zeď si zajišťovali věčnou lásku. Další zdroje se odkazují na báseň „Modlitba za lásku“ srbské básnířky Desanky Maksimovičové, ve které odchází do války voják Relji a spolu se svou milou Nadou zamkne na most zámeček a když si Relji pak najde jinou, Nada se utrápí. Může jít také o odkaz na německý zvyk pocházející z Kolína nad Rýnem, kde se zámečky věší na mostě Hohenzollern, nebo na tradici vzniklou v 80. letech 20. století v maďarské Pécsi.



Slovinsko, Lublaň, Mesarski most, 1. 5. 2011

Spouštěcím mechanismem byl ovšem zcela jistě román „Chci tě“, ve kterém italský spisovatel Frederic Mocci nechal hlavní hrdiny umístit zámeček na most Milvio v Římě, kde byl umučen patron zamilovaných sv. Valentýn, a zahodit klíč do řeky Tibery. Krátce po vydání románu a natočení filmu se v roce 2007 strhlo doslova zámečkové šílenství a zamilované páry začaly po vzoru románových hrdinů všude věšet zámečky. Zvyk se rozšířil nejprve po Itálii, později po Evropě a nakonec do celého světa – do Moskvy, stejně jako do New Yorku, Toronta, Soulu, na Taiwan či do Uruguaye.



Itálie, Verona, mříž na vratech na nádvoří Juliina domu (Casa di Giulietta), 28. 2. 2014

Zámečky najdeme všude – na plotech, zábradlích, lampách i sochách a to na památkách všemožně chráněných. U nás je najdeme třeba v Děčíně, Přerově nebo v Praze na malém můstku pod Karlovým mostem, na zábradlí malého mostu přes Čertovku u Velkopřevorského mlýna na Kampě nedaleko takzvané Lennonovy zdi, ale i přímo na Karlově mostě například na mřížce umístěné v místech, kde byl do Vltavy svržen Svatý Jan Nepomucký.





Praha, Kampa, mostu přes Čertovku u Velkopřevorského mlýna, 7. 9. 2012

Zamilovaní mají pocit, že i bez jejich vlastního přičinění bude jejich partnerství díky tomuto zvyku to nejharmoničtější ze všech vztahů světa, a prodejci suvenýrů ve městech prodávají nejrůznější druhy zámečků přímo na místě, aby vyhověli všem zájemcům. Na některých místech, hlavně v menších městech, jsou zámečky dokonce vítané a jsou na ně budované různé konstrukce, to by ještě šlo… Většinou ale památkáři a restaurátoři spíš pláčou. V případě historických památek mi tento zvyk přijde jako barbarství, neúcta a úmyslné ničení kulturních památek. Nejen že zámky jsou ohyzdné, ale některé mají vyšší hmotnost nebo korodují, takže mohou narušit statiku nebo poškodit či zničit povrch památek. Většinou prý proto dochází k jejich pravidelnému odstraňování, ale velmi brzo se zámky objevují znovu…

Před sto lety se nic takového nedělalo a manželské svazky lidem vydržely na celý život, takže vězte, že tajemství úspěšného vztahu tkví v něčem úplně jiném…