2019-11-26 - Shewee

Při cestování člověk pochopí, jak strašně zbytečně na všechno nadáváme a jak dobře se máme. Týká se to všeho myslitelného. I nemyslitelného – třeba toalet. Záchodů, chcete-li. Zatímco muži na cestách tenhle problém řeší spíš zřídka, pro ženy je to častý problém. Svět je totiž plný toalet, kterým se fakt chcete vyhnout. Plný takových, kde je prostě lepší vykonat potřebu někde jinde, v přírodě… Útlocitnějším povahám jsem fotku schovala pod následující tlačítko:

Jenže zatímco muž se prostě otočí zády k silnici a problém má vyřešen, žena je odkázaná na hledání nějakého keře či zákoutí. Jsou ale místa, ve kterých toho moc neroste – oblasti vulkanické či vysokohorské, pouště i sněžné pláně. Problém je ještě palčivější právě v těchto oblastech, protože třeba ve vysoké nadmořské výšce je sušší vzduch a jako prevence akutní horské nemoci se doporučuje vydatný příjem tekutin. A to je přesně ta chvíle, kdy žena začne mužům závidět.

A tak vznikla pro ženy „čůrátka“, která jim umožní vykonat potřebu, aniž by musely hledat místo, kde se dá „bezpečně“ dřepnout. Internet je plný pohoršených reakcí typu „docela mě to pobavilo“ nebo „přijde mi to jako békovina“ a v podstatě všichni za tím vidí snahu vyrovnat se mužům nebo jakýsi trapný pokus o emancipaci.

Já v tom ale vidím způsob, jak vyřešit výše popsaný problém bez obav, že někdo zahlédne váš holý zadek, za což ostatně můžete jít v řadě zemí i do vězení. Kromě cestování má taková pomůcka využití i při různých sportech – ať už kvůli komplikovanému oblečení (lyžařka) nebo nepřítomnosti a nedostupnosti toalety (skalní lezkyně), při práci (ženy v armádě v plné zbroji) nebo při zdravotních problémech typu výměna kyčelního kloubu.

Je to jako s New Yorkem – buď ho miluješ nebo nenávidíš :-). Já ale nerada odsuzuji věci, které neznám nebo které jsem nevyzkoušela, což je bohužel častý nešvar. A protože v takové pomůcce vidím užitek, pro cestu do Tibetu jsem se rozhodla si jí objednat.

Na trhu jsem našla řadu různých značek. Vždy jde o jakýsi trychtýř, liší se především materiálem a tvarem. Ideální by pochopitelně bylo si jednotlivé pomůcky vyzkoušet, vzhledem k jejich specifickému využití to ale pochopitelně není možné. Je možné vybírat ze značek FemiGo, GoGirl, P ez, P-mate, Pibella, pStyle, Shewee, TravelJane, Tubba, UriUri, Uriwell, Whiz nebo českého Čurokapu, které jsou plastové, respektive silikonové, a z papírových jednorázových značky Urinelle či Wurina.

Po dlouhém váhání jsem nakonec zvolila Shewee, který by snad měl být tím původním výrobkem, to ostatní už jsou zřejmě jen odvozeniny a napodobeniny. Shewee mě ale hlavně zaujal svým tvarem, který by měl dobře přiléhat k tělu, především v nové verzi Flexi, i možností pořídit prodlužovací hadičku a eliminovat riziko potřísnění nohavic.

Prodává se v mnoha barvách, pro což já osobně nemám moc pochopení. Barvy jsou sice hezké, ale pomůcka musí být především praktická. A jestli na sebe místo holého zadku budu poutat pozornost růžovým Shewee, v tom už moc rozdíl není. Takže jsem zvolila černou, která je nenápadná.

Objednávala jsem přímo v UK přes oficiální web. Shewee s prodlužovací hadičkou za £4.99 GBP, k tomu krabičku na přepravování za £3.00 GBP a dopravu za £6.00 GBP, celkem tedy £13.99 GBP zaplaceno přes PayPal. Objednáno 28. srpna, tedy přesně měsíc před odletem do Tibetu. Měla jsem trochu obavy, jestli zásilka stihne dorazit, ale trvalo to jen 2 týdny, přišla 10. září.

Zabaleno v bublinkové obálce, ve které byl plastový sáček se Shewee a hadičkou, pouzdro zabalené v hedvábném papíře a faktura.

Na zadní straně plastového sáčku je návod k použití a různá doporučení a tipy. Při objednání z UK pochopitelně v angličtině. Spíš se ale očekává vlastní důvtipnost, návod moc návodný není.

Shewee mě překvapilo svou velikostí, čekala jsem ho o trochu menší. Zřejmě jsem měla víc věnovat pozornost udaným rozměrům: 18×5 cm. Samotné Shewee je ze silikonu a moje verze Flexi má nový design v podobě speciálního „límce“, díky kterému lépe přiléhá k tělu.

Hadička má délku 14,5 cm a průměr asi 2 cm. Je z tvrdšího plastu. Nasazuje se na konec Shewee a po dobrém nasazení bez problémů drží.

Pouzdro je z tvrdého plastu. Víčko je zcela odnímatelné, což trochu komplikuje použití – v jednu chvíli držíte v ruce pouzdro, víčko, Shewee a hadičku. Je toho tolik, že vám zaručeně něco z toho vypadne z ruky a pak už je jen potřeba doufat, že to nespadne třeba do té díry z první fotky, jako se mi málem stalo na Gandänu…

Pouzdro je nicméně těžko využitelné. Aniž by o tom někde byla zmínka, není kompatibilní se Shewee ve verzi Flexi. To se sice do pouzdra vejde i s prodlužovací hadičkou, ale dochází k jeho deformaci. A jelikož pouzdro by právě před deformováním mělo chránit, je v tomto případě k ničemu.

Samotné Shewee ale mohu doporučit. Používání se doporučuje natrénovat ve sprše, což jsem ale vyhodnotila jako zbytečné a rovnou zkoušela doma na WC. Je to jednoduché, jen je potřeba Shewee netlačit k tělu vší silou, pak je kupodivu větší pravděpodobnost, že někde proteče. Stejně tak je vhodné trochu regulovat proud, ať není moc silný, prostě ať to teče, ale nestříká :-).

Bez prodlužovací hadičky víc hrozí znečištění oblečení, určitě tedy doporučuji hadičku pořídit a používat. Použité Shewee i hadičku stačí po použití propláchnout trochou vody, případně očistit ubrouskem, třeba i vlhčeným, a uklidit ho. Manipulace je sice jednoduchá, ale pochopitelně trochu zdržuje.

Takže paradox na závěr? V Tibetu jsem své Shewee nakonec ani jednou nepoužila :-). Buď byly toalety v relativně přijatelném stavu, takže jsem je využila, nebo nás bylo s požadavkem na toaletu víc a v takovém případě jsme zastavili někde v přírodě za městem. V Tibetu sice není kam se v takovém případě schovat, ale na druhou stranu občas nepotkáte živou bytost, provoz na silnicích je také v podstatě nulový, takže nakonec vůbec nebylo před kým se schovávat. Maximálně před muži z naší skupiny, kteří ale v tu samou chvíli vykonávali totéž zády k nám na opačné straně silnice :-).