2019-09-02 - Náplasti na opary – Compeed vs. Cosmos

V dávné minulosti jsem k léčbě oparu používala antivirotika v podobě masti. Moc možností tehdy nebylo, hodně rozšířený byl Vectavir. Jiné značky typu Zovirax, Herpesin nebo Aciclovir jsem nikdy nezkoušela. Zmiňovaný Vectavir nefungoval, protože se musí aplikovat v úplném počátku. A protože opary se mi často dělají přes noc, lze to podchytit jen těžko. Používání mastičky navíc bylo nepraktické. Krém se mi vlastně při každém jídle či pití setřel, navíc nanesený na rtu vypadal dost odpudivě. Dneska se sice dělá tónovaný, ale to většinu problémů nevyřeší…

Někteří výrobci začali místo mastiček dělat různá tonika nebo tyčinky, například Barny’s HerpeNorm nebo Urgo Fimogel.

Před mnoha lety jsem ale objevila náplasti na opary Compeed a v podstatě okamžitě si je oblíbila. Nebylo to tolik vidět, nehrozilo setření jako v případě krému a díky přelepení také mnohem méně hrozilo, že se nakazí někdo další. Příjemným bonusem je, že se přes náplast dá nanést rtěnka nebo make-up, takže v případě krajní nouze opravdu není nic vidět.

Stejně jako v případě antivirotik v podobě krému i náplastí je více druhů. Kromě zmíněné značky Compeed jsou to Cosmos (Hartmann), Dr.Max, Fixaplast, Hansaplast, Herpes Patch, Zoviconceal a možná i nějaké další. Jelikož nemám dobré zkušenosti s klasickými náplastmi některých značek, neměla jsem tedy ani odvahu od těchto značek zkoušet něco tak specializovaného, jako jsou náplasti na opary.

Jelikož ale náplasti Compeed jsou ze všech nejdražší, rozhodla jsem se nakonec vyzkoušet i další značky. Jako první padla volba na značku Cosmos. Rozdíl v ceně mezi Compeed a Cosmos je jen několik (deseti)korun, takže úspora by byla zanedbatelná. V krabičce je navíc podobný počet náplastí – Compeed 15 kusů, Cosmos 16 kusů.

Obě značky balí náplasti do plastových krabiček, které mají zevnitř malé zrcátko pro pohotovostní nalepení náplasti. Krabička Cosmos je zbytečně moc velká. Víčko náplastí Compeed je zase víc prohnuté, a tak v něm nedrží zrcátko nalepené. Cosmos navíc přidává i malou pinzetu, kterou ale já osobně považuji za zbytečnou. V obou baleních je přiložený návod v mnoha jazycích, obzvláště v případě Cosmos zabírá dobrou polovinu krabičky.

Náplasti jsou balené po jedné v samostatných ochranných obalech. Balení náplastí Compeed je větší a uvnitř je k náplasti přiložen i překryvný papír, díky kterému se náplast nijak nepřilepí dovnitř ochranného obalu a jde pohodlně vyndat. Náplast je navíc nalepena na aplikátoru, který podstatně usnadňuje manipulaci.

Oproti tomu Cosmos jsou balené v menším obalu, což může být praktičtější, ale uvnitř ochranného obalu je jen samotná náplast, která se asi už ve výrobě přilepí zevnitř na obal a občas je složité jí z ochranného obalu vyjmout tak, aby nedošlo k odlepení ochranné fólie nebo k poškození náplasti. Chybí jakýkoli aplikátor, je tedy nutné manipulovat rovnou s náplastí.

Výrazně se liší tvar náplastí. Zatímco Compeed dělá náplasti kulaté o průměru 16 mm, Cosmos jsou oválné o rozměru 12×17 mm. Compeed tedy mají o něco větší plochu a kulatý tvar považuji za praktičtější, není potřeba řešit, v jakém směru náplast nalepit.

Materiál náplastí Compeed je poddajnější, lépe se přizpůsobí podkladu, tedy pokožce. Cosmos je pevnější, takže okraje úplně nepřilnou k podkladu a je složitější náplast zamaskovat třeba make-upem. Cosmos jsou navíc lesklejší, takže jsou víc vidět než matnější Compeed.

Obě náplasti dobře drží, při opatrném „zacházení“ vydrží i 24 hodin. Na exponovaných místech o něco lépe drží Cosmos. Obdobně doba léčby mi v případě Cosmos přijde kratší, ale toto vyhodnocuji zatím pouze na základě dvou pokusů.