2010-02-13 - Proč mám doma kocoura a ne psa?

13. 2. 2010

Psa jsem doma nikdy neměla neb mi v dětství nebyl dovolen. Zato jsem s pěknou řádkou psů sdílela jednu místnost při různých příležitostech i na několik týdnů. Na chalupě jsem vlastně měla sousedovy psy pořád na krku, tehdy mi to vyhovovalo a sousedi byli rádi, že od nich mají pokoj. :)

Sama mám doma kocoura a mám naprosto jasno v tom, že tomu nikdy nebude jinak, protože:

 • Jsem od přírody lenoch, takže chodit venčit by mě zabilo. Takhle nemusím ven ráno v pět ani večer v jedenáct, natož v dešti nebo zimě, ale stačí jednou denně vyhodit nežádoucí obsah toalety a jednou za čas vyměnit kamínky. Pravda, je to dražší než venčení. :)
 • Venčení se asi netýká těch, co mají dům a vlastní zahradu, ale zas takový pokakaný trávník, na kterém já se v létě radši válím... Kočka to alespoň zahrabe...
 • Kočka je čistotná sama od sebe a tím spíš, když nechodí ven, ale třeba pes, se kterým jste se vrátili z venkovní procházky při deštíku asi čistotou moc neoplývá...
 • Kočka je skladnější, pokud si tedy zrovna nepořídíte yorkshirského teriéra (ale to už skoro není pes :).
 • Kočka nesmrdí, zato i pečlivě udržovaný domácí pejsek za pár dní začne zavánět – včetně těch amerických, koupaných, stříhaných, s mašličkami a parfémovým odérem.
 • Kočičí a psí žrádlo stojí stejně, ale kočka toho sežere méně, takže nevyjde tak draho.
 • Mám ráda hebký kočičí kožíšek. Z desítek psů, které jsem hladila, takový měli asi dva...
 • Pes štěká, když má radost, když se zlobí, když hlídá. Já mám ráda klid, psí štěkot je nezastavitelný, často nepříjemný, a proto mě štve. Kočka umí kupodivu taky hlídat, akorát u toho nedělá takový bordel. Kocour už mě mnohokrát v pozdním večeru upozornil na nežádoucí lidi na chodbě domu.
 • Psi, se kterými jsem měla tu čest, potřebovali k hraní lidskou přítomnost. To je občas fajn, ale jinak taky vyčerpávající. Kočka si umí hrát sama, dlouho a roztomile, ráda jí při tom sleduju.
 • (Bojová) kočka na vás nebo vaše dítě nezaútočí, a určitě vám nezpůsobí zranění, se kterými budete muset do nemocnice – narážím na stále častější útoky velkých psů (převážně) na děti. (Nejen) díky tomu se psů bojím.
 • Vadí mi psí vlezlost a bezmezné přátelství. Většina psů je s návštěvnou (nebo kýmkoli jiným) hned kamarád, bohužel ne vždy je návštěva taky kamarád se psem, což bohužel občas majitelé psů nechápou a ještě se baví tím, jakou roztomilou společnost dělá jejich pejsek jejich návštěvě. U kočky si musíte přízeň zasloužit, takže svého majitele bude mít kočka ráda a dá mu to najevo (když bude chtít), ale návštěvy většinou obtěžovat nebude.
 • Za zvířecího přítele chci osobnost, ne otroka a kašpárka, který bude aportovat, podávat pac... Kočka je jako člověk, bude dělat jen to, co uzná za vhodné a z čeho pro ní bude plynout užitek (pokud tvrdíte, že to jako člověk neděláte, pak jste asi pes :). Kočku taky plno věcí naučíte, ale u mého kocoura mi stačí, že přijde na zavolání.
 • Kočka vrní. A to mám nejradši...

Jednu věc bych na kočkách vylepšila – a totiž jejich závislost na konkrétním místě. Bylo by fajn, kdyby se lépe přizpůsobovaly novému prostředí a tudíž se s nimi třeba dalo i lépe cestovat. Ale zas tahat je po všech čertech, komu by se chtělo...

Takže… Já bez kočky ani ránu a pokud vy hlasujete pro psy, budiž vám to přáno.