2010-05-10 - Nejhorší řidič? No přece Pražák!

10. 5. 2010

Logicky by se dalo soudit, že styl jeho řízení nezáleží na tom, kde člověk žije. S tímto tvrzením já však zásadně nesouhlasím. Takže – kdo jsou nejhorší řidiči?

Říká se, že jsou to Pražáci. Všichni na ně svorně nadávají, kromě jich samotných. Ale je k tomu opravdu důvod? Vždyť jsou to právě oni, kdo jsou zvyklí jezdit nejen po okresních silnicích, ale také po dálnicích a především v hustém městském provozu. Pražáci jsou prý agresivní, jezdí rychle, ale pravda je taková, že oni by se bez rychlého úsudku, rychlého projetí křižovatkou nebo čehokoli jiného nedostali do cíle své cesty. A co takové odbočování přes tramvajové koleje – kdo nejlépe ví, jaká jsou pravidla a má je v praxi zažitá? Na vypjaté situace jsou zvyklí a za volantem je nic nerozhází. Za nejhorší řidiče bych je tedy rozhodně neoznačila, to spíš naopak. Řekla bych, že jsou to řidiči nejlepší, ale někteří jsou až tak dobří, že jim zvýšené sebevědomí řídí život a bohužel občas i auto. Pražáky však přesto hodnotím jako nejlepší řidiče a určitě ne proto, že v Praze bydlím nebo jsem (podle úsudku mimopražských) řidič Pražák. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že mnoho řidičů Pražáků z mého okolí bez mrknutí oka zvládá za volantem situace, které by mnohé jiné řidiče dovedly leda tak do márnice... ;)

Oproti tomu řidiči z jiných měst nemají problémy s tak rozsáhlými dopravními kalamitami, jaké jsou známé z Prahy, proto tyto krizové situace příliš neznají. A mohou jezdit pomaleji, protože se nikde nezdrželi. V ničem jim to neuškodí, ale ani nepomůže. Nicméně dostanou-li se do složitější dopravní situace, budou zřejmě zmateni – typicky zase v případě toho odbočování přes tramvajové koleje. Nemluvě o tom, co se stane, když někdo takový bude chtít řídit po Praze, která je přeci plná těch agresivních a bezohledných řidičů „Pražáků“.

Třetí skupinou budou řidiči z venkova. Tedy ti, kteří bydlí na vesnici, případně v malém městě, kde nejsložitější situací, jaká je může za volantem potkat, je příjezd na náměstí a zaparkování. Budou-li potřebovat přijet do většího města či, nedej Bože, do Prahy, nebudou noc předtím spát. Dostanou se do dopravních situací, které nikdy předtím nezažili a nebudou schopni správně reagovat. Budou pak nebezpeční nejen sobě, ale především svému okolí. Nemají často zažité ani základní dopravní situace a to nemluvě o těch, kteří jsou zvyklí řídit maximálně traktor. Někteří z nich mají naštěstí tolik soudnosti, aby se do složitějších situací nedostávali. Nutnost rychlého rozhodování jim totiž způsobí infarktové stavy. Na silnici dle mého názoru mohou způsobit více problémů, než řidič agresivní (tedy ten údajný Pražák)... Právě oni jsou podle mého nejhoršími řidiči.

Jako poslední uvedeme cizince. To jsou ti, kteří jsou naprosto ztraceni, nevědí, kam chtějí jet, a tudíž je nějaká dopravní situace vůbec nemůže rozházet. Do neznámých situací se nedostávají, oni v nich jsou od překročení státní hranice.

A co já? Jsem sice „Pražák“, ale po Praze autem jezdím minimálně, takže sice ty složité dopravní situace zvládám, ale nevyhledávám. Z této pozice Pražáka obyvatele a Nepražáka řidiče si troufám zhodnotit, kdo je horší... Nejhorší řidiče tak podle mého názoru můžeme zařadit do dvou kategorií. Jednak jsou to řidiči nezkušení, to jsou většinou právě ti z venkova, kteří popojíždějí mezi vesničkami, ale může to být pochopitelně i Pražák s čerstvým řidičákem. Na druhou stranu je problémový řidič i ten arogantní, rychlý, nebezpečně předjíždějící atd. Ale je opravdu nejhorší, když tohle všechno zvládá bez nehody...?