2024-03-04 - Kniha Okolo sveta 6

Autor knihy Martin Navrátil je prvním Slovákem, který úspěšně absolvoval pěší pochod od antarktického pobřeží až na Jižní pól. Za zmínku možná stojí, že se to údajně ještě nepodařilo žádnému Čechovi, ačkoli jen nedávno se o to pokoušela například moderátorka Lucie Výborná.

Ale zpět ke knize. Ta je už šestou v sérii „Okolo světa“. Předchozích pět autorových knih neznám, z pochopitelných důvodů mě po návštěvě Antarktidy zaujala právě tahle jedna jeho kniha týkající se mrazivého kontinentu.

Hned na úvod zmíním, že kniha je vázaná, takže se mi dobře četla. Papír je křídový, takže kniha působí poměrně luxusně.

Text je proložený spoustou fotografií, které se autorovi podařilo během cesty pořídit. Na někoho mohou působit poněkud jednotvárně, protože je na nich znázorněna buď bílá krajina, nebo červený stan. Já osobně na ně ale hledím s úžasem. Jak Martin v knize popisuje, už jejich pořízení znamenalo vystavit sebe i telefon nepřízni počasí.

Jen rozmístění fotografií v knize mi nevyhovuje. Fotografie jsou seskupeny do dvou bloků. Ten první, menší, je mezi přípravnou částí a samotnou expedicí. Druhý, s mnohem větším počtem fotografií, se nachází až na konci expediční části a rovnou na něj navazují mapy a reklamy. Jelikož několik barevných stránek se vyskytuje i jinde v textu, takže zřejmě byla stejně celá kniha tištěna barevně a pak mi přijde škoda, že fotky nejsou víc kombinovány s textem, který by mohly skvěle doplňovat.

Kniha kromě úvodní stručné historie výprav popisuje především předexpediční přípravy, odlet a samozřejmě samotnou expedici. Tu autor pojmul jako deník a, i když to není výslovně uvedeno, ten je zřejmě autentický. Alespoň v to doufám, protože Martin se v zápiscích občas opakuje, což by nasvědčovalo právě tomu, že jde o poznámky pořízené přímo na místě.

Za mě je kniha výborným svědectvím o slovenském zápisu do antarktické historie, odhodlání dosáhnout cíle a v neposlední řadě o touze splnit si své sny.