Historie

Joseph Pilates se narodil v Německu v blískosti Düsseldorfu v roce 1880. Jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl slabé dítě a rozhodl se zesílit. Aby posílil své tělo, vytvořil si systém cvičení, které nazval „Kunst der Kontrollogie“, čímž chtěl zdůraznit kontrolu ducha nad svaly. Jeho snažení bylo úspěšné a stal se dokonalým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Jeho odhodlání k uzdravění ho hnalo k studiu východních a západních forem cvičení, včetně jógy, starověkých řeckých a římských režimů.

Během vypuknutí I. světové války se právě nacházel v Anglii a byl zde internován. I tady cvičil s ostatními zatčenými, zvýšil jejich odolnost a tím snížil možnost nákazy celosvětové epidemie chřipky v roce 1918. V poslední části světové války působil jako ošetřovatel v jedné nemocnici na ostrově Man, kde cvičil s pacienty upoutanými na lůžko pomocí posilovacích ocelových pružin upevněných k pelesti postele.

Na základě těchto cvičení vznikl princip techniky Pilates. Proto bylo jméno Pilates často spojováno se staromódně vypadajícími přístroji. Ale původní systém, který Pilates vyvinul, trénink na podložce tzv. „Mattentraining“, je zrovna tak efektivní, jako cvičení s přístroji.

Pilates se roku 1926 přestěhoval z Německa do USA. Téhož roku otevřel spolu se svou ženou v New Yorku první Pilates studio. Jeho studio v New Yourku připoutalo pozornost tanečních komunit a Pilatova technika se stala základní částí tanečního tréninku. Netrvalo dlouho a Pilatovo studio přitáhlo elitu z celé Ameriky - pokořit baletní tanečníky přisli i herci a atleti. Všichni byly přitahováni sílou harmonie mezi myslí a svaly.

Jeho přímou pokračovatelkou se stala Romana Kryzanowská a její žákyní je také autorka publikace B. Silerová.

V současné době byl Pilates znovu „objeven“ a formou reklamy propagován např. Madonnou, J. Robertsovou, P. Swayzem aj. Celá Amerika teď cvičí Pilates, tak se není co divit, že kurzy pro instruktory jsou předražené a knihy o Pilates většinou také...