Pilates

Pilates je cvičení, které vás naučí reagovat na potřeby vašeho těla. Pokud budete cviky správně provádět, posílíte, zpevníte a protáhnete svaly a zlepšíte držení těla. Rozhodně však nebudete shazovat kila tak, jak to slibují v televizních reklamách...

Cvičí se na zemi na podložce, která by měla být dostatečně měkká, Klasická jednovrstvá karimatka je nedostačující. Pokročilí mohou ke cvičení využít také velký gymball, malý overball nebo gumu. Důležité je pohodlné oblečení, na nohy postačí teplé ponožky nebo gymnastické cvičky.

Cvičit pilates může kdokoli. Při vážnějších zdravotních problémech nebo v těhotenství je dobré se poradit s lékařem a pochopitelně také s cvičitelkou, která případně doporučí některé cviky vynechat. Začátečníci by v žádném případě neměli spoléhat na knihy a videokazety v domnění, že tak ušetří čas a zvládnout totéž, co v organizovaném cvičení. Nesprávné provádění cviků totiž může způsobit poměrně závažné zdravotní problémy týkající se především páteře. Pokud cvik nebudete provádět správně, kvalifikovaný cvičitel vám vysvětlí co a jak, doma vás o tom však nemá kdo poučit. Nedávejte všanc své zdraví jen proto, abyste ušetřili pár stokorun!

Samotné cvičení je organizováno do kratších sestav cviků, které navazují na sebe. Již nejzákladnější cviky jsou poměrně náročné a proto ne všichni, kteří se cvičení začnou, také dlouhodobě pokračují. Při cvičení je navíc nutné soustředění a především správné dýchání, které je základem celé metody pilates. Ti, kteří jsou zvyklí na aktivní cvičení pravděpodobně pilates velmi brzy omrzí. Takoví lidé totiž většinou nejsou zvyklí intenzivně se věnovat jedné činnosti a cvičení je většinou nebaví.

Všichni pokročilejší se brzy naučí odhalovat chyby, kterých se při cvičení dopouštějí. Proto mohou začít cvičit doma. K tomu jim pomůže několik knih, které byly vydané také v českém jazyce. Jejich přehled najdete v sekci Publikace, materiály... Pro klasické pravidelné cvičení prováděné pravidelně asi 3x týdně však postačují sestavy, které se skrývají pod odkazy Cviky 1 - Rozcvička na zahřátí a Cviky 2 - Pro začátečníky.