2015-09-01 - Top 10 věcí na scrapbooking

K dnešnímu dni mám hotových téměř 500 stránek do alba. Abych byla přesná, do tohoto pro mě magického čísla mi zbývá zpracovat pouhých 5 stránek. Tak nějak mám z této pozice pocit, že mohu ostatním radit, co a jak mají a nemají dělat :-), takže jsem se rozhodla sepsat seznam deseti věcí, bez kterých bych se neobešla a jejichž použití tedy mohu každému doporučit.

 1. Bílé podkladové scrapbookové čtvrtky

  Bílé čtvrtky formátu 12×12″, tedy 30,5×30,5 cm o gramáži 220 g/m2. Pevné, s pěkným povrchem, savé. Kupuji ve velkém a jednu za 4 Kč. Po počátečních experimentech se vzorovanými nebo s jednobarevnými nebílými čtvrtkami používám už v podstatě výhradně tyto.

 2. Vzorované scrapbookové čtvrtky a papíry

  Od dětství bylo mým nejoblíbenějším obchodem papírnictví. Objevení scrapbookingu a čtvrtek a papírů v nejrůznějších barvách a s nejrůznějšími motivy se stalo mou závislostí. Vzory preferuji jednodušší, spíše symetrické, nejradši mám neutrální barvy – bílou, černou, šedou, béžovou, hnědou. Pochopitelně využívám i další barvy, hodně modrou (na zimní stránky) a zelenou (na ferratové a golfové stránky), třeba růžovou, fialovou nebo žlutou používám asi nejméně.

  Mám je roztříděné ve třech deskách podle barev, zvlášť mám jen zimní papíry. Když porovnám svojí zásobu papírů s ostatními scrapařkami, jsem jak ten jejich nejchudší příbuzný :-).

 3. Oboustranná lepicí páska

  Žádná speciální scrapbooková, neb požadavky, že „vše na scrap musí být acid a lignin free“, mi přijdou jen jako bublina a snaha vytáhnout z lidí víc peněz pod hrozbou, že se to všechno jejich tvoření pod vlivem chemikálií rozpadne. Moje oboustranná lepicí páska je obyčejná od Ulith v šíři 50 mm a délce 15 metrů za, tuším, 72 Kč. Je pevná, dobře lepí a dá se dobře stříhat i obyčejnými nůžkami, zároveň jde ale s opatrností i odlepit, pokud je něco vyloženě špatně.

 4. Nůžky

  Obyčejné velké od Maped na papíry a lepicí pásku a jedny malé manikúrní na stříhání detailů. Občas využiji i odlamovací nůž na řezání podle pravítka.

 5. Psací potřeby

  Obyčejná měkká tužka a černé gelové pero.

 6. Sady písmenek

  Moc ráda si vyrábím vlastní nadpisy. Jednak je mám podle svých představ, druhak hotové sady zřídkakdy vyhovují mým potřebám. Nemívají diakritiku, což mi ne vždy vadí, protože hodně tvořím stránky z cestování a v cizojazyčných nadpisech diakritika není, ale u českých nadpisů mi ta nutnost improvizace nečekaně začala brzy vadit, byť jinak ve scrapu improvizuji fakt ráda. I sady písmenek s českou diakritikou jsem nakonec vyhodnotila jako vyhozené peníze, protože nerespektovaly počty zastoupení písmen v českém jazyce a už po sestavení několika nadpisů (u některých sad to bylo jen 7 nadpisů) mi některá písmenka došla. Hotová písmenka se mi ale moc líbí, takže od nich neupouštím, jen si mnohem víc hlídám počty písmenek v sadách a z hotových sad sestavuji hlavně cizojazyčné nadpisy.

 7. Datumové razítko

  Od Trodatu, s otočnými dny, měsíci a roky, na spoustu let dopředu. Už ho několik let mám, ale další roky ještě vydrží. Stálo tenkrát něco přes stovku…

 8. Kartonové výseky

  Jak jinak různé polotovary moc nemusím a spoustu věcí si klidně vyrobím sama, kartonové výseky se mi moc líbí. V surovém stavu mají krásnou jemně začouzenou patinu (i vůni), ale karton umožňuje i jejich barvení.

 9. Washi pásky

  Nemám jich moc a nepoužívám je moc často. Párkrát jsem je použila jako hlavní motiv stránky, čas od času jimi stránku jen ozdobím. Nejvíc je oceňuji na cestách, kdy pomocí nich lepím do cestovních deníků co je potřeba.

 10. Hřebíčky

  Ty základní jsou kulaté a v nejrůznějších barvách. Dříve jsem je využívala v podstatě výhradně jako středy kytiček, ale kytičky jsem skoro přestala používat, takže našly využití při připevnění různých štítků nebo prostě jen jako dekorace – hlavně ty různě tvarované, hranaté, kytičky, vločky, lyže…!