2015-08-26 - Taštička na cestovní deník

Není žádným tajemstvím, že si cestovní deníky připravuji sama, a to od základu, vnitřních stránek až po různé doplňky a ozdoby. Takto připravený deník sestával ze tří částí – základu deníku, složky s vnitřními papíry a složky s doplňky. Nedávno jsem tu psala o tom, co všechno s sebou vozím a při psaní článku mě napadlo, že rozdělení na tři části není úplně praktické.

V letadle to znamenalo postupně vyndat z batohu všechny tři věci, pokládat je kam to jde, nezřídka jsem přetékala i na vedlejší stoleček, který párkrát patřil i cizím lidem :-). Vyndat potřebný papír z desek znamenalo desky formátu A5 rozevřít a udělat z nich tak A4 a ještě je uprostřed prohnout a tahat z nich potřebný papír. A používat cokoli z druhých desek znamenalo mít je položené na stolečku, protože samostatně nestály, a nezřídka se z nich něco jen tak vysypalo. A k tomu všemu mi na stolečku ležel ještě deník samotný. Kdo z vás někdy seděl v letadle, ví, že s tímhle vším se tam člověk nemá šanci poskládat.

Začala jsem tím, že jsem se v e-shopech pokusila najít něco použitelného, do čeho by se vešlo všechno. Zkoušela jsem hledat cokoli – od kancelářských desek až po kosmetické taštičky. Potřebovala jsem něco, co bude rozměrově co nejvíc odpovídat velikosti obsahu, aby to bylo co nejmenší, ale také trochu vyztužené, aby se obsah nezničil, a zároveň nějak použitelně členěné, aby v tom byl trochu systém. Nenašla jsem nic…

Nakonec, když ztroskotaly plány na uplynulý víkend, jsem se rozhodla si něco přímo na míru vyrobit. Představu o výsledku jsem měla jasnou rychle – mělo jít o něco, co bude na první pohled vypadat jako kosmetická taštička, bude to trochu vyztužené a uvnitř členěné v podstatě tak, jak to bylo doteď – tedy zvlášť velké papíry, zvlášť menší papíry a různé doplňky (obálky, sáčky), zvlášť zdobení (samolepky, štítky) a zvlášť potřeby na lepení a psaní, což jsem původně neměla. To předurčilo vnitřní členění na čtyři části.

Kdysi jsme na základní škole v rámci rodinné výchovy šili polštářky, z čehož mi zbyla látka, která velikostí plus mínus vyhovovala mým potřebám. Našla jsem i starý zip vypáraný zřejmě z něčeho vyhazovaného. Chvíli jsem uvažovala nad výztuhou a nařezala si jí z kartonové krabice, ale bylo to zbytečně tlusté a v okamžiku, kdy by se karton ohnul, by už v tom směru vlastně žádnou výztuhou nebyl, takže jsem ho nakonec nahradila plastovými kancelářskými deskami, které sice nejsou tak pevné, ale jsou ohebné, nezlomí se a přitom výztuha je dostatečná, aby taštička držela tvar i prázdná.

Rovnou jsem začala stříhat, ani nákres jsem si neudělala, rozměry jsem držela celou dobu v hlavě, vlastně to bylo docela vtipné a nevyhnula jsem se tak dvojímu menšímu párání :-), ale překvapivě jsem u toho nic vyloženě nezkazila, jako že bych si třeba něco ustřihla moc malé...

Pokud by měl někdo potřebu si něco podobného také vyrobit, připravila jsem orientační návod.

Výsledek není nijak esteticky lákavý hlavně kvůli finálnímu pospojování jednotlivých přepážek, ale taštička je na míru, v potřebném členění a po naplnění obsahem je jasné, že svůj účel bude plnit dobře. A teď mě mrzí, že jí využiji až příští rok… :-)