2016-05-18 - Objednávka z Aliexpressu

Aniž bych měla v plánu něco kupovat, čas od času se dívám na servery jako je Aliexpress, Amazon nebo eBay. Jsou tam k vidění zajímavé věci ze všech možných oborů lidské činnosti, které u nás třeba nejsou k dostání.

Jednou za (hodně dlouhý) čas si přeci jen i objednám. Tentokrát to bylo na Aliexpressu a protože to bylo na tvoření a protože spousta kreativních duší se objednávky za zahraničí asi pořád trochu bojí, něco málo aktuálních zkušeností...

Objednávku jsem odeslala 20. dubna 2016 a bylo v ní sedm washi pásek a patery samolepky. Tedy 12 položek za celkovou cenu $ 13.92, za což si banka strhla 341,99 Kč. Poštovné do České republiky bylo zdarma.

Prodejce zásilku několik dní nějak procesil a odeslal jí 27. dubna. Respektive v ten den jsem dostala číslo zásilky pro její sledování. Čínská pošta pak zásilku 30. dubna odeslala do České republiky, kam dorazila 5. května a rovnou zamířila na vyměňovací poštu. Díky nízké hodnotě zásilky byla 7. května z vyměňovací pošty odeslána a o den později dorazila na SPU (sběrný přepravní uzlel). Občas na sebe ty kroky ve sledování zásilky moc nenavazovaly, ale zásilka se posouvala. Událost „Vstup zásilky na SPU“, ke které došlo 8. května, by (snad s ohledem na velikost - rozměry 13×8,5×8,5 cm) asi byla událostí poslední.

Když se ani 7. pracovní den, tedy 17. května, nic nedělo, už jsem opravdu vypěnila. Jelikož SPU není veřejnosti přístupné, nemá ani na webu kontaktní údaje, řešila jsem to tedy přes zákaznické centrum a písemně. Požádala jsem je o bezodkladné doručení balíčku a vysvětlení. Po několika hodinách se ve sledování zásilky záhadně objevily události „Výstup zásilky na SPU“ a „Přeprava zásilky k dodací poště“, obě s datem 8. května. Dnes brzy ráno už tam byla i událost „Příprava zásilky k doručení“ s datem včerejším a o něco později přibyla událost „Doručování zásilky“ s datem dnešním. A do e-mailu dorazila zpráva, že zásilka dnes bude doručována, že u tohoto typu zásilek nejsou stanoveny garantované doby dopravy, ale že nespokojenost s dobou dodání mohu vyjádřit podáním tolik známé „jiné reklamace“, a že se tedy omlouvají.

Snad mi ani tak nevadí to zdržení, byť tedy oko bych v pohodě přimhouřila jen když by se to stalo výjimečně, zatímco pošta moje zásilky zpožďuje naprosto pravidelně, ale hlavně ta zpětná manipulace s trackováním zásilky. I když tedy nechápu, čeho tím docílili, že těm událostem přiřadili jiné datum... Ale suma sumárum - nebýt pochybných praktik České pošty, dorazil by balíček za cca 15 pracovních dní, takhle mu to trvalo dní jednadvacet. Nicméně dorazil v pořádku, bez výraznějších komplikací a jeho obsah vypadá slibně...

Washi pásky

A co tedy bylo jeho obsahem? Oněch zmíněných 7 washi pásek. Nevybírala jsem motivy neutrální a univerzální, tedy třeba pruhované, puntíkaté, s počasím či Eiffelovkou, protože takových je možné u nás koupit řadu, ale motivy, které jsem u nás v prodeji neviděla. Zvolila jsem si dvě témata - cestování a kočky. Jedna washi páska je tedy s motivy Tibetu, dvě s barevnými obrázky koček, jedna s různými asijskými motivy vytvořenými akvarelem, jedna s japonskými gejšami, jedna s černými obrysy koček a tlapek a ta poslední... Ta měly být také černé obrysy koček s červenými klubíčky, nicméně na stránce se zbožím byla nabídka asi dvaceti různých motivů, mezi nimiž byly i ty kočky. U zboží nebylo uvedeno, že je možné si motiv vybrat, čekala jsem tedy, že to možné není. I tak jsem se rozhodla to zkusit a experimentálně jsem tedy ověřila, že to fakt možné není, místo koček jsem dostala červenou pásku se sněhuláky a vánočními stromečky, ale je pěkná, takže nevadí :-).

Za uvedenou cenu není možné očekávat nějaké zázraky, ale objednané motivy odpovídají, byť by tisk mohl být ostřejší, pásky jsou pěkné, dobře lepí, dobře jdou i odlepit, při odlepování se z nich neolupuje barva. Za ty peníze maximální spokojenost... :-)

Samolepky

Ačkoli jsem původně chtěla jen několik washi pásek, neměl vybraný prodejce všechny mnou vybrané motivy. Při prohledávání obchodu jsem ale narazila na samolepky se stejnými motivy, jaké jsou na washi páskách. Dva kočičí jsem si vzala s tím, že by mohlo být zajímavé kombinovat washi pásku a samolepky, byť tedy využití pro ně nemám.

No a protože zajímavých motivů na samolepkách bylo víc, hlavně tedy opět těch cestovatelských a zase moc pěknou akvarelovou technikou, vzala jsem si ještě tři další balení :-). U samolepek je tedy jen škoda, že jsou hodně lesklé, takže bude potřeba s nimi zacházet opatrně, ale beztak je budu mít asi hlavně do cestovních deníků...