2024-02-12 - Kniha Češi v Antarktidě

Antarktida mě fascinovala už od dětství, jeden ze vzdálených příbuzných totiž působil v Antarktidě už když mi bylo 10, možná o maličko víc. Nikdy bych si ale nepřipustila, že se mi podaří se na tento kontinent podívat. Když se to začalo stávat skutečností, před odjezdem, a ještě více pak po návratu, jsem se zajímala o tamní faunu, floru, geografii i historii. Jak jsem zabředávala do podrobností, narazila jsem na knihu Češi v Antarktidě.

Je to zatím poslední z knih z pera Hynka Adámka. Ačkoli jsem o poměrně útlou knihu, která má jen 142 stran, má vázanou vazbu. Vnitřní papír je křídový a z pohledu zpracování není knize co vytknout.

Maličké výhrady by snad mohly být mířeny ke grafické úpravě, použité fotografie jsou pouze amatérské. Nicméně tím víc mají dokumentační charakter, a tedy svou hodnotu. Současné fotografie jsou proloženy i mnoha historickými fotografiemi nebo mapami a dokonce rozhovory.

V úvodí kapitole autor vypráví o prvním Čechovi, který kdy vkročil na antarktický kontinent. Dozvíme se i tom, že jeho vědecký potenciál zůstal nevyužitý a až v dalších kapitolách, ve kterých pan Adámek zmiňuje řadu dalších Čechů (a Slováků), se seznámíme s průkopníky české antarktické vědy.

Autor popisuje i neveselé období, kdy v Antarktidě čeští vědci nepůsobili, a naopak přibližuje euforii spojenou s vybudováním české antarktické stanice. Autor se při popisu nevyhýbá i jednomu kontroverznímu tématu, nicméně za zmínku na tomto místě stojí, že kniha byla vydána roku 2010 a od té doby se popisovaná situace, naštěstí, velmi změnila. V knize nechybí ani kapitola zabývající se historií stávajícího uspořádání a právního pojetí Antarktidy.

Autor vypráví i o výstavbě české antarktické stanice, které se sám zúčastnil, a běžný život na polární stanici.

Na to, jak je kniha útlá, obsahuje obrovské množství informací. Ty jsou navíc podané zajímavou, místy možná až maličko „populární“ formou. Texty jsou díky tomu čtivé.

Závěrem asi stojí za to dodat, že kniha Češi v Antarktidě získala "Cenu Miroslava Ivanova 2011 - za dílo vydané během posledních tří let, čestné uznání".