2022-12-02 - Wawa

Datum návštěvy: 10. 5. 2022

Wawa je americký řetězec čerpacích stanic a přidružených supermarketů. Spíš než ty klasické benzínkové jsou smíšené obchody, tzv. convenience stores. Jestli si někteří Češi zvykli využívat obchody u benzínek k nouzovému nákupu v případě, kdy jejich chatrná paměť opomene narozeniny někoho blízkého, v USA došli ještě dál. Supermarkety u čerpacích stanic jsou větší a jejich sortiment mnohem bohatší.

Wawa působí na východním pobřeží, kde se při pobytu v USA pohybujeme nejčastěji, do Wawy tedy chodíme, řekněme, často.

Sortimentem obchody odpovídají docela dobře třeba našim večerkám. Mají základní sortiment patří potraviny, drogerie, domácí potřeby nebo papírnictví. A právě papírnictví bylo při této návštěvě mým cílem.

Aby byl takový obchod co k čemu, musí umět zachránit i zapomětlivce, takže prodat přáníčka či drobné dárky a hezky je zabalit. A právě na přáníčka jsem se zaměřila. Zaujala mě totiž šíře tohoto sortimentu.

Kromě klasických přáníček byly v nabídce i trojrozměrné, takzvaně vyskakovací, nebo také pop-up. Jde o přáníčko, které je klasicky ploché, prodává se s obálkou. Ale při otevření vznikne rozložením trojrozměrný prvek. Což o to, tenhle koncept zřejmě znáte, mě ale zaujaly právě ty prvky a ornamenty.

Samostatnou kapitolou jsou přáníčka v krabičce. Přemýšlím, jak jinak je nazvat, některá vrstvená ale opravdu v krabičce byla. A když ne přímo v krabičce, tak stál trojrozměrný základ na jakémsi podstavci.

V nabídce mají i spoustu „obyčejných“ přáníček, které by se teoreticky daly označit za dvojrozměrná. Tato přáníčka se sice vejdou do klasické obálky, ale motiv na přední straně mají plastický. Našla jsem jak dřevěný, tak třeba vrstvený podlepený pěnovými čtverečky.

A na závěr vás ještě nechám nahlédnout do uličky s papírnictvím…