Lisované mince

Česky bychom jim mohli říkat třeba "lisované mince", v zahraničí se můžeme setkat s mnoha názvy jako "pressed penny", "smashed penny" nebo "souvenir coin". Jde o klasickou minci, která se spolu s dalšími mincemi vhodí do stroje, který má v sobě mechanismus, který dokáže na minci vyrazit vybraný motiv. Obvykle k takovému lisování stačí buď zmáčknout tlačítko nebo zapojit vlastní síly a točit kličkou. Vylisovaná mince pak vypadne do otvoru podobně, jako v klasickém automatu. Ostatní mince kromě té jedné si přístroj ponechá, je to jakýsi poplatek za použití.

Ničení mincí je obvykle nelegální, ale některé země pro tyto přístroje udělaly výjimku. Najdeme je především v USA, ale také v Evropě, například v Belgii, Německu, Rakousku, Švýcarsku nebo Velké Británii. Nevýhodou těch Evropských je, že i přes jednotnou měnu některých zemí se k lisování používají různé mince.

Sama už mám vylisovaných mincí doma malou sbírku - a to jsem si zdaleka nelisovala všechny, na které jsem kdy kde narazila. Při svých cestách do zahraničí mám obvykle v záloze vždy připravené nějaké pěkné mince, které bych mohla na lisování použít...

První album

První album obsahuje mince z našeho prvního pobytu v USA - New York City, Washington DC, Florida, Niagara Falls a mnohé další. A také první dvě mince z Německa - Berlin.

Druhé album

Druhé album obsahuje mince z našeho druhého pobytu v USA - ve zkratce například New York City, Yosemite, San Francisco, San Diego, Chicago, Niagara Falls a mnohé další.

Třetí album

Třetí album obsahuje mince z našeho druhého pobytu v USA - ve zkratce například Philadelphia, Washington DC a mnohé další. A také minci z Berlína, Bruselu a Londýna.

Čtvrté album

Čtvrté album obsahuje mince z našeho třetího pobytu v USA - ve zkratce například Vail, New York City, Florida. A také spoustu mincí z Evropy - Vídeň, Krimmelské vodopády, Breitachklamm, Sinsheim, Serfaus-Fiss-Ladis, Zermatt, Jungfraujoch, Legoland Deutschland nebo Frankfurt am Main.