Nesbø Jo

Netopýr (Harry Hole 1)

Abstinující alkoholik a problémový norský kriminalista Harry Hole přijíždí do Austrálie, aby se podílel na vyšetřování smrti Norky Inger Holterové. Stane se dočasným kolegou domorodého Australana Andrewa Kensingtona a i když je mu dáno najevo, že jeho aktivity nejsou žádoucí, pustí se do vyšetřování. Seznamuje se s Andrewovými přáteli, mezi nimiž je například klaun a transvestita Otto Rechtnagel nebo boxer Robin Toowoomba, a navazuje blízký vztah s Ingeřinou kolegyní Birgittou Enquistovou. Pomocí různých indicií a rozhovorů se dostává na stopu Ingeřina přítele Evanse Whitea. Při vyšetřování je zjištěna podobnost s desítkami dalších znásilnění a několika vraždami. Brzy však podezření padne na klauna Ottu, je dokonce rozhodnuto o jeho zatčení, ale po jednom z představení je Otto nalezen ve své šatně mrtvý a Andrew v jeho bytě spáchá sebevraždu. Harry přestane abstinovat, ale dojde k další vraždě, takže se rozhodne požádat Birgittu, aby dělala návnadu. Ta však při akci záhadně zmizí. Indicie dovedou Harryho k Toowoombovi, jemuž jsou pak policisté na stopě, ale v jednom z jeho úkrytů najdou Birgittu mrtvou. Podaří se jim Toowoombu vystopovat až do akvária, kde ho Harry postřelí. Toowoomba však spadne do akvária, kde se stane lahůdkou pro jednoho ze žraloků.

Švábi (Harry Hole 2)

Harry je vyrušen z jednoho ze svých alkoholových dýchánků a vyslán do Thajska, kde byl v nevěstinci prostitutkou Dim nalezen zavražděný norský velvyslanec Atle Molnes. Pod dohledem vrchní komisařky oddledení vražd Liz Crumleyové se pustí do vyšetřování. Ohledání mrtvoly ani výslechy ho na žádnou stopu nepřivedou. Přes pedofilní snímky, které se u Molnese našly, přijde Harry na Ivara Lokena, ale záhy zjistí, že ten spolupracuje s policií a zjišťuje, že mu byla schválně zatajena spousta informací. Harry všude naráží na Wua, který pro různé lidi vykonává špinavou práci. Molnesova dcera Runa prozradí, že její otec byl homosexuál a vyjde na povrch také to, že jeho manželka Hilde má milence, kterým je valutový makléř Jens Brekke. Ten je také jako podezřelý zadržen, ale nakonec se objeví jeho alibi a je propuštěn z vazby. Vražedná zbraň sice byla nejprve stopou k Ivarovi, který začne Harrymu pomáhat, a nakonec se ukáže, že nůž byl součástí bývalého chrámu developera Oveho Klipry. Pak je však Runa unesena a později je i s Ovem Kliprou nalezena mrtvá. Harry na místě činu najde nejasnosti, od Hilde se dozví, že je smrtelně nemocná a chce se provdat za Jense. Toho vyplaší některé informace, které od Harryho získá, takže unese a mučí Ivara, aby zjistil, kde je Harry a Liz a mohl je zabít. I přes krvavou potyčku se jim však podaří Jense zadržet.

Červenka (Harry Hole 3)

druhé světové války bojovala na východní frontě pod vedením Edvarda Moskena jednotka norských vojáků, mezi nimi Sindre Fauke, Hallgrim Dale, Gudbrand Johansen a Daniel Gudeson, který si nechá říkat Uriáš. Jistý Uriáš se ve válečné nemocnici seznámí se zdravotní sestrou Helenou, ale jejich vztahu stojí v cestě lékař Christopher Brockhard, kterého si Helena má vzít. Ke sňatku sice nikdy nedojde, protože Christopher je zavražděn Gudbrandem Johansenem, ten však musí uprchnout. O desítky let později si starý muž u podsvětí objedná speciální pušku. Náboje z ní se najdou v lese a Harry, který je povýšen poté, co při návštěvě amerického prezidenta v Norsku postřelí nenahlášeného zaměstnance bezpečnostní služby, se pustí do hledání jejího majitele. S vyšetřováním mu pomáhá historik Even Juul i válečný dezertér Sindre Fauke. Postupně je odhaleno, že byl zavražděn Hallgrim Dale, který dotyčného poznal, Brandhaug, který vydíral Sindreho dceru Ráchel Faukeovou kvůli jejímu synovi Olegovi, Harryho kolegyně Ellen, která náhodou dokázala identifikovat, že šéfem podsvětí Princem je její kolega Tom Waaler, rasista Sverre Olsen, který z nařízení Princeho zavraždil Ellen a byl nepohodlným svědkem, takže pak byl zavražen Princem, Signe Juulová a nakonec i Even Juul. Harry tak postupně musí zavrhnout možnosti, že Daniel Gudeson stále žije, nebo že Even Juul je rozdvojená osobnost a zjišťuje, že Danielovu přezdívku Uriáš převzal po Danielově smrti Gudbrand Johansen, při útěku do Norska přejal také identitu Sindreho Fauka a na samém sklonku svých dní se rozhodl pomstít všechny nepotrestané skutky.

Nemesis (Harry Hole 4)

Při dobře naplánovaném přepadení banky v centru Osla je zabita zaměstnankyně Stina Grette. A brzy následuje další přepadení. Harry začíná vyšetřovat a dlouhé době se také setkává s dávnou přítelkyní Annou Bethsenovou. Ta je následující den nalezena mrtvá. Vše ukazuje na sebevraždu, ale Harry si z oné noci nic nepamatuje a začnou mu chodit e-maily od někoho, kdo ví, že byl s Annou. Harry je pověřen vyšetřováním bankovních přepadení a na vlastní pěst se pustí i do vyšetřování Anniny smrti. Stopy ho dovedou k Arne Albulovi, Anninu dávnému příteli. Následuje další přepadení banky a Harryho kolegyni Beátě se podaří identifikovat lupiče. Je jím Trond Grette a Harry se dostává na stopu jeho bratrovi Lvovi. Kvůli případu Anny se Harry schází s vězněm Raskolem, Anniným strýcem. Kvůli Lvovi se Harry vydá do Brazílie, Lev je však nalezen mrtvý s dopisem na rozloučenou, který ukazuje na sebevraždu. Zdá se, že případ je uzavřen, ne tak ovšem případ Anny – Arne Albu je u své chaty nalezen mrtvý. Když dojde k dalšímu přepadení banky, je jasné, že lupič stále žije a je na svobodě. Postupně vyplouvá na povrch, že Harry je více „zapletený“ do Annina případu a jeho kolega Tom Waaler na něj získá zatykač. Harry se musí skrývat, ale díky Beátě získá tip na Alfa Gunneruda, přezdívaného Spodek, který spolupracuje s Princem alias Tomem Waalerem. Právě Spodek je oním bankovním lupičem, Lev měl na svědomí jen jedno přepadení, a Harry ve Spodkově bytě najde důkazní materiály. Prince při narafičeném zásahu ze strachu z vyzrazení Spodka zastřelí. Harrymu pak podle různých indicií dojde, že Anna opravdu spáchala sebevraždu, ale všem mužům, které prošli jejím životem, se chtěla pomstít, takže to na ně narafičila. Ukáže se také, že Stinu zabil její manžel Trond, protože Stina ho chtěla opustit s jeho bratrem Lvem.

Pentagram (Harry Hole 5)

Harry se v souvislosti s vraždou své kolegyně Ellen dopátral až ke svému kolegovi Tomovi Waalerovi přezdívanému Princ, jelikož však pro svá tvrzení neměl důkazy, šéf Moller mu nevěřil. Harryho opustí přítelkyně Ráchel, znovu začne pít a trápí ho noční můry. Je rozhodnut od policie odejít, ale zatímco na stole jeho nadřízeného leží výpověď, je Harry kvůli dovoleným a nedostatku lidí povolán k případu vraždy Camilly Loenové. Brzy dojde také ke zmizení Lisbeth Barliové a Mollerovi dorazí poštou její prst. V jedné advokátní kanceláři je několik dní poté zastřelena recepční Barbara Svendsenová. Spojovacím článkem všech případů je červený drahokam ve tvaru pěticípé hvězdy. Harry je nucen spolupracovat na vyšetřování s Tomem Waalerem, který se ho snaží přesvědčit, aby se stal jedním z jeho lidí. Brzy je zjištěno, že vrahem je cyklokurýr a Harry rozšifruje význam pentagramu, který nacházel na místech činu, a díky zakódovanému číslu 5 určí místa a časy dvou příštích vražd. Jedno z nich pak policie sleduje, aby vraha chytili při činu, zatímco na druhém místě dělá Beáta Lonnová společnost Olaug Sivertsenové. Během návštěvy Beáta zjistí, že Olaugin syn Sven za ní v poslední době jezdí každý pátý den a jako dárek jí dal šperk s diamantem ve tvaru pěticípé hvězdy… Na místo dorazí Tom Waaler, který chtěl podezřelého zastřelit v domnělé sebeobraně, ale Beáta mu jeho plán nevědomky překazila. Mezitím se vrah na vytipovaném místě neukáže a Harry zjistí, že k vraždě na daném místě došlo už dvacet dní předtím a první obětí nebyla Camilla, nýbrž student Marius Veland. Harry se rozhodne naoko se přidat k týmu Toma Waalera a dostane za úkol Svena Sivertsena zabít. Místo toho ho unese z vězení a zjistí, že je to jen pašerák diamantů a zbraní pro Waalera. Uzavře s ním dohodu a snaží se najít skutečného vraha. Mezitím Tom Waaler hledá Harryho se Svenem a všechny přitom vydírá. Harry zjistí, že vrahem všech žen byl žárlivý Willi Barli, manžel Lisbeth Barliové, která měla krátký poměr se Svenem. Harry se snaží dostat na kolena také Toma Waalera, jeho plány mu stále nevychází, ale při závěrečném „souboji“ přijde Tom Waaler o život.

Spasitel (Harry Hole 6)

Harry přes všechny události zůstává u policie, ale jeho bývalý šéf Bjarne Moller končí a na jeho místo nastupuje Gunnar Hagen. Do Osla přijíždí Chorvat, který má za úkol spáchat nájemnou vraždu. Při koncertu pořádaném Armádou spásy zastřelí Roberta Karlsena, ale kvůli počasí je zpožděn jeho let a on mezitím zjistí, že zabil špatného člověka. Vrací se z letiště, aby dokončil svůj úkol. Harry se pouští do vyšetřování, v němž se dostane na stopu Chorvatovi Christu Stankicovi, který však ve skutečnosti neexistuje. Mezitím je nalezen mrtvý flák Per Holmen, ale Harry nevěří, že spáchal sebevraždu a záhy zjišťuje, že ho zabil jeho otec, aby všem zkrátil trápení. Pokračuje vyšetřování Robertovy smrti a Harry brzy zjišťuje, že Stankicovou obětí měl být Robertův bratr Jon. Ten plánuje svatbu s Theou a udržuje poměr s Ranghild Gilstrupovou, která je zanedlouho nalezena mrtvá. Harry se vydává pátrat i do Chorvatska a po návratu se dozvídá, že Stankic byl zastřelen. Jon dostává policejní ochranu, Harryho kolegu Halvorsena, který je při jeho ochraně pobodán Stankicem. Harry je na stopě Stankicovi, málem ho chytí v parku, ale kolegův samopal má prázdný zásobník. Stankicovi se podaří ukrýt díky Tore Bjorgenovi, který ho znásilní, ale Stankic ho nezabije, jen mu pak vyhrožuje. Harry se sbližuje s Martinou Eckhoffovou, zaměstnankyní Armády spásy, která Stankicovi slíbí pomoc s hledáním Jona, protože to byl on, kdo jí jako čtrnáctiletou znásilnil. Harry zjišťuje, že si někdo vyzvedl jeho zbraň a že Stankic žije. Dozvídá se, že znásilněná byla i Robertova patnáctiletá přítelkyně Sofie a že za smrtí Ranghild Gilstrupové a nepřímo i za sebevraždou jejího manžela Madse, stojí Jon, který s Madsem a jeho otcem uzavřel obchod o prodeji nemovitostí Armády spásy Gilstrupovým. Jon má na svědomí nejen znásilnění Martiny, ale i opakovaná znásilnění Sofie, které vyhrožuje. Je to on, kdo si objednal svou vlastní vraždu, aby si tak zajistil alibi, a je to on, kdo pobodal Harryho kolegu Halvorsena, který nakonec zemře. Harrymu se podaří vypátrat Stankice právě ve chvíli, kdy se chystá zabít Jona a místo zatýkání se rozhodne budoucí místo činu opustit a nechat Stankice a Jona, ať si své účty vyřídí sami.

Sněhulák (Harry Hole 7)

Před lety zemřela Sára Kvineslandová při autonehodě, ale její syn Mathias, kterého měla se svým milencem, nehodu přežil. V roce 1992 jsou v Bergenu nalezeny mrtvé kamarádky Onna Hetlandová a Lajla Aasenová. Jejich smrt chce na vlastní pěst vyřešit policista Gert Rafto, aby tak očistil své jméno. Nyní policie obdrží několik hlášení o zmizení žen. Postupně zmizí Birte Beckerováa Sylvia Ottersenová. Postupně jsou všechny nalezeny mrtvé a na místě činu stojí sněhulák. Harry dostane dopis od Sněhuláka a spolu s novou kolegyní Katrin Brattovou se pouští do vyšetřování. Zjišťují, že nebývale narostl počet pohřešovaných žen. Dostávají se na stopu kliniky Marienlyst a lékaři Idaru Vetlesenovi. V Bergenu najdou mrtvého policistu Gerta Rafta, který bych 12 let pohřešován, a po návratu je v curlingové hale nalezen mrtvý také Idar Vetlesen. Zřejmě spáchal sebevraždu a vše nasvědčuje tomu, že právě on byl Sněhulákem. Harry však zjišťuje, že sebevražda to být nemohla a zanedlouho mizí další ženy – Eli Kvaleová a Camilla Lossiusová. Podezřelým se stává Arve Stop, který měl dítě s Birte i Sylvií. Harry zase začíná pít a od Ráchel se dozvídá, že si bude brát svého přítele lékaře Mathiase Lunda-Helgesena. Harry se dostává na stopu své kolegyni Katrin Brattové, kterou podezřívá, že právě ona je Sněhulák. Ve skutečnosti je Katrin dcerou Gerta Rafta a celou dobu se snažila Harryho navést, aby našel otcova vraha. Harry brzy pochopí, že teď je v ohrožení Ráchel, protože Sněhulákem je Ráchelin přítel Mathias.

Levhart (Harry Hole 8)

Harry Hole po vyřešení případu Sněhulák odjel do Hongkongu. Když v Oslu záhadnou smrtí zemře Borgny Stem-Myhreová a Charlotte Lollesová, vydá se policistka Kaja Solnessová Harryho hledat. Přesvědčí ho k návratu, když mu řekne, že jeho otec umírá. Brzy po Harryho návratu je nalezna mrtvá politička Marit Olsenová. Vyšetřování vražd chce převzít KRIPOS, ale Harry začne vraždy vyšetřovat tajně. Požádá o pomoc svou bývalou kolegyni Katrine Brattovou, která ho přivede na stopu a odhalí další vraždu – první mrtvou byla Juliana Verniová, kterou vrah poslal jménem Adele Vetlesenové do Konga, aby odtamtud přivezla vražednou zbraň, kterou byla sama zavražděna. Harry se tam vypraví a najde leopoldovo jablko, vražednou zbraň. Brzy vyjde na povrch, že všechny oběti nocovaly ve stejnou dobu na stejné horské chatě. Další obětí je Elias Skog, brzy je nalezena mrtvá také Adele Vetlesenová. Na horské chatě byl i Tony Leike, který se Harrymu sám přihlásí jako svědek. Záhy je zatčen Mikaelem Bellmanem z KRIPOSu a Harry brzy zjistí, že Kaja vynáší z oddělení vražd informace. Tony je propuštěn jako nevinný a zmizí. Kaja se rozhodne pomáhat Harrymu a v roli Isky Pellerové, která tu noc na horské chatě také nocovala, slouží jako návnada pro vraha. Odjedou do hor na oko rekonstruovat onu noc a v chatě se je někdo pokusí zabít. Harry má postupně několik podezřelých – policejního náčelníka Aslaka Krongliho nebo Sigurda Altmana. Brzy však zjistí, že vrahem je Tony Leike. Ten svou snoubenku Lenu donutí, aby s ním odjela do Konga a Harry s Kajou se za nimi vypraví. Tam se Tony Harryho pokusí zabít, nakonec je to ale on a Lena, kdo se z Konga nevrátí…

Přízrak (Harry Hole 9)

Po třech letech strávených v Hong Kongu se Harry vrací do Norska, aby se ujal vyšetřování již uzavřeného případu vraždy devatenáctiletého fetáka Gusta Hanssena, ze které byl obviněn Ráchelin syn Oleg, taktéž závislý na drogách. Oleg zpočátku Harryho pomoc ze strachu o svůj život odmítá, Harry si dokonce myslí, že je Oleg vinen a chce z Norska odjet, ale Oleg nakonec se rozhodne Harrymu povědět pravdu. Harry pak postupně rozplétá složitý systém drogového podsvětí. Nachází mrtvého pilota Torda Schultze, který pašoval drogy, byl přistižen, ale díky zkorumpovanému policistovi Trulsi Berntsenovi propuštěn. Také Olega se někdo v cele pokusí zabít, ale když Harry stihne zasáhnout, přizná se někdo ke Gustově vraždě, Oleg je puštěn na svobodu a stává se snadným terčem. Rus Sergej Ivanov dostane za úkol Harryho zabít, ten se však ubrání. Zjištuje, že do případu je zapletená i tajemnice Isabelle Skoyenová a v domě vedoucího onkologického ústavu Stiga Nybakka přezdívaného Ibsen, který vynalezl drogu violin, nachází unesenou Gustovu nevlastní sestru Irenu. Nakonec odhaluje a vážně zraní i drogového bosse Rudolfa Asajeva přezdívaného Dubajec, který se po celou dobu pohyboval v Harryho blízkosti. Mezi tím vším se Harry stihne dát znovu dohromady s Ráchel, kterou dokonce požádá o ruku a chce s ní odletět z Norska. Na letiště však dorazit nestihne, protože na místě vraždy zjistí, že skutečným vrahem byl opravdu Oleg. A ten se Harryho pokusí zabít…

Policie (Harry Hole 10)

Zatímco drogový boss Rudolf Asajev leží po Harryho útoku v kómatu v nemocnici pod přísným policejním dohledem, Harry se z Olegova útoku zotavil, odešel od policie a přednáší na policejní akademii. V Oslu na místě dávné vraždy je zavražděn policista Erlend Venessla, který vraždu tehdy vyšetřoval. Zanedlouho je na dalším místě činu zavražděn další policista Bertil Nilsen. Postupně začne vznikat malý vyšetřovací tým složený z Beáty Lonnové, Katrine Brattové, Bjorna Holma a Stale Auneho. Katrine objevuje první souvislosti mezi starými vraždami. Tým se dostává na stopu Valentina Gjertsena, který zfingoval svou smrt ve vězení a uprchl z něj. Když se Rudolf Asajev začne probouzet z kómatu, je zavražděn. Dalším mrtvým se stane jeho hlídač Anton Mittet, který je zavražděn na místě smrti Reného Kalsnesa. Tým se obrací na Harryho s žádostí o pomoc, ten ale odmítá. Řeší své problémy se studentkou Silje Gravsenovou, která ho obtěžuje a po odmítnutí obviní ze znásilnění. Z vězení pustí Rico Herrema, který znal pravdu o Valentinovi, a ten záhy zemře na nákazu bakterií antrax. Harry zařídí druhou pitvu Asajeva, která poukáže na jeho vraždu, ale více se zapojit nechce a znovu požádá Ráchel o ruku. Když se ale dozví o další vraždě policistky, kterou je Beáta Lonnová, rozhodne se do vyšetřování zapojit. Stále Aune brzy odhaluje, že Valentin k němu pod fingovaným jménem chodí na psychoterapie. Vyšetřovací tým se na něj více zaměří, ale z řad podezřelých ho nakonec musí vyloučit. Harryho kolega Arnold Folkestad radí najít vraha Reného Kalsnesa, ale Harry z vražd podezřívá Trulse Berntsena. V jednom baru je nalezena upálená dcera policisty Roara Midstuena, která však zemřela již před delší dobou při dopravní nehodě. Vrah Harryho vyláká na místo vraždy Gusta Hanssena, kde Harry najde Trulse, o němž si myslí, že je mrtvý. Ten však žije, ale v bytě je bomba a oba jsou v pasti. Harrymu se podaří je oba ukrýt do chladničky a přežijí. Do pasti je vylákán také policejní ředitel Mikael Bellman, který zjistí, že vrahem je policista-homosexuál Arnold Folkestad, který měl kdysi vyšetřovat vraždu Reného Kalsnesa, ale kterého kdysi Truls brutálně zmlátil za to, že se Mikaela pokusil políbit. Pravdu o Felkestadovi odhalí i Harry, který má být dalším mrtvým. Harrymu se však podaří nalíčit na něj past a Ráchel ho zastřelí. Harry se konečně může v klidu oženit…

Lovci hlav

Roger Brown pracuje jako personalista, respektive lovec hlav – to protože jeho hlavní náplní je obsazovat zajímavé pracovní pozice u velkých společností. Roger své pozice využívá k tomu, aby od kandidátů získal informace o jejich majetku a následně jim odcizil zajímavá umělecká díla. Jedním z kandidátů na pozici ve společnosti Pathfinder je Jeremiáš Lander, kterého chce ale Roger využít až v budoucnu, ale od své manželky Diany se dozví o Clasi Clevovi, který je na danou pozici dokonalým kandidátem. I jemu odcizí obraz, ale v bytě najde také Dianin mobilní telefon. Pojme podezření, že Diana mu byla s Clasem nevěrná a rozhodne se Clase na pozici do Pathfinderu nedoporučit. Svého komplice Oveho Kjikeruda pak najde ve svém autě mrtvého a Rogerovi dojde, že obětí měl být on. Ove se nakonec probere, ale Roger se bojí vyzrazení a Oveho sám zastřelí. Clas chce Rogera zabít a Roger musí vymyslet plán, jak zachránit svůj život i svou pověst. Stává se švanou zvěří, ale podaří se mu kartu obrátit, Clase zabít a hodit na něj všechny skutky, které by někdo mohl přičíst jemu.