Obersaxen

7. 3. 2017

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Tento ne moc známý areál jsme se rozhodli navštívit během třetího "odpočinkového" dne pro jeho převážně pohodové modré sjezdovky. A zklamaní jsme neodjížděli...

Sjezdovky:

Výrazně převažují modré sjezdovky. Ty plnohodnotné jsou široké a s různými terénními zlomy, takže zábavné. Zbylé jsou spíše přejezdové cesty. Nejsou úzké, jako jinde, ale trpí stejným nešvarem - místy jsou ploché nebo do protisvahu.

Naprosto úžasný byl "kochací" sjezd č. 45 z vrcholu Piz Sezner do vesničky Vella - okolo poledne čerstvě otevřený, odlehlý, urolbovaný, liduprázdný a s krásnými výhledy.

Nachází se zde i řada červených sjezdovek - širokých, přehledných a příjemně členitých, především pod vrcholem Piz Sezner a Stein.

Černých sjezdovek je málo a jde spíše o kratší úseky.

Sněhové podmínky:

Sněhu dostatek nejen na sjezdovkách, ale i mimo ně. Vzhledem k severní orientaci svahů nejsou jarem postižené ani dojezdy k dolním stanicím lanovek, vyjma dojezdu do vesničky Vella, který je naopak orientován jihovýchodně a slunci tedy přímo nastaven.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Páteřní přepravní zařízení jsou převážně staré neodpojitelné třísedačky, "lepší" a s bublinou je pouze šestisedačka na Piz Sezner.

V okrajových částech areálu jsou vleky.

Zalidněnost:

Malá až střední.

V podstatě všechna přepravní zařízení byla s nulovým čekáním, vyjma sedačky na vrchol Stein, kde se soustředily lyžařské kurzy a nárazově se zde vytvářela krátká fronta. Kurzy zaplnily i některé sjezdovky, ale většina sjezdovek byla po celý den liduprázdná.

Doprava do střediska a parkování:

Vzhledem k celonočnímu sněžení byly příjezdové silnice pokryté vrstvou mokrého sněhu, místy pouze projeto pluhem.

Parkování ve vesničce Valata zdarma (!) na parkovišti u dolní stanice sedačkové lanovky.

Shrnutí
+ plusy
  • Parkování zdarma.
  • Severní orientace sjezdovek.
- mínusy
  • V podstatě pouze staré sedačkové lanovky a vleky.