Příchovice

16. 3. 2019

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Už dávno na dopolední nebo jednodenní lyžování v českých podmínkách nepotřebuji velký areál typu nedaleké Rokytnice. A stejně tak jsem asi zlenivěla a červené nebo dokonce černé sjezdovky také ke štěstí nepotřebuji. Zjistila jsem, že mi stačí jeden vlek a u něj jedna sjezdovka. A tak, hlavně když vyrážím na hory sama, volím spíše malé areály, které jsou často označované jako „rodinné“.

Sjezdovky:

Sjezdovek je v Příchovicích celkem 5, dvě z nich jsou mezi vleky a oddělené jen takovými „remízky“ ze vzrostlých stromů, přičemž různými průseky se dá mezi oběma sjezdovkami přejíždět a získat tak více variant sjezdů. Další tři sjezdovky jsou vně vleků. Ne všechny jsou technicky zasněžované, ale vyjma té nejvzdálenější byly otevřené všechny.

Sjezdovky vně vleků jsou obohaceny o zábavné prvky typu měřený slalom nebo takovou lehkou skikrosovou trať.

V horní části u parkoviště je ještě malá sjezdovka určená pro výuku začátečníků.

Sněhové podmínky:

Ačkoli počasí posledních (vlastně už) týdnů připomíná jaro a vyšším teplotám ještě vypomáhá občasný déšť, sněhu je v Příchovicích dostatek. Sníh je sice trochu špinavý, ale žádná vydřená místa, natož třeba kamínky.

Sníh leží i mimo sjezdovky, ale asi už ho moc není, nicméně pro lyžaře je asi sympatičtější dívat se na souvislou sněhovou pokrývku než na kvetoucí sněženky :-).

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Hlavní svah obsluhují dva kotvové vleky, sjezdovku pro začátečníky pak poma. Obsluha tu důsledně pomáhá s nástupem na vlek a podává kotvy.

Zalidněnost:

Menší.

Ráno jen pár lidí, postupně jich trochu přibylo a na kotvě Čáp se udělala maličká fronta od turniketů. Způsobená spíš tím, že se tu lidi učí, občas se něco nepovede nebo jedou na vleku sami. Kvůli frontě jsem využívala druhý vlek Jára, který byl celé dopoledne naprosto bez čekání, bohužel pro mě s trochu vlezlejší obsluhou.

Občerstvení a aprés-ski:

Pokladna je trochu pod parkovištěm a nijak výrazně označená. V téže budově jsou i pěkné toalety a kiosek nacpaný k prasknutí. Hned v sousedství (prý vyhlášená) restaurace U čápa. Na jídla do restaurací nechodím, ale se zájmem sleduji jídelní lístky. A v případě „Čápa“ mě zaujal i ceník, za bezmasá jídla typu těstovin s něčím chtějí „pražských“ +/- 150 Kč...

Doprava do střediska a parkování:

Příjezdová silnice je suchá, poslední úsek asi z minulosti posypaný štěrkem. Parkoviště ráno zledovatělé, naštěstí během dopoledne povolilo, takže odjezd už byl bezproblémový. Prý má kapacitu 120 aut, tomu se mi úplně nechce věřit, ale místo každý našel. Parkování je zdarma.

Shrnutí
+ plusy
  • Parkování zdarma.
  • Rychlé kotvové vleky.
  • Obsluha pomáhá s nástupem na vlek.
  • Široké sjezdovky.
  • Krásný výhled.
- mínusy
  • V zimě po sněžení sem musí být komplikovaný příjezd.
  • Parkoviště je u horních stanic vleků, takže u skipasů je potřeba si hlídat čas.
  • Horší značení - všechny nápisy jsou sice krásně „designové“, ale zase méně výrazné, takže já jsem vše našla „po čichu“, ale třeba na parkovišti jsem zaznamenala, že se lidi ptají na cestu k pokladnám.