Lyžování

V této sekci Vám nabízím především reporty a fotky z lyžařských středisek, která jsem navštívila. Věřím, že Vám mohou být dobrým pomocníkem při rozhodování kam vyrazit. A jako "bonus" zde najdete také moje grafy lyžování.

Proč mám ráda lyžování?

 • Je to venkovní sport, nemám ráda sportování v uzavřených prostorách.
 • Mám ráda přírodu a fascinují mě hory, miluji pohled na horská panoramata, na skalní štíty.
 • Mám ráda zimu, tedy ve smyslu ročního období, zbožňuji pohled na zasněženou krajinu, fascinuje mě sněhová vločka.
 • Jsem introvert, takže mi vyhovuje, že se s dalšími lidmi potkám maximálně na lanovce nebo když se jim pokouším vyhnout na sjezdovce.
 • Miluji ten pocit z jízdy, tu rychlost, působení různých sil. Carving na ranním manšestru je moje jediná životní závislost.

Moje "sběratelské kousky"

Historie a současnost mých lyží

Za dobu své existence jsem vystřídala několikery lyže. Pojďte se se mnou podívat, které to byly...

 • Asi jako všichni příslušníci mé generace jsem začínala na plastových lyžičkách. Prokazatelně jsem na nich "jezdila" v roce 1986 a možná i 1987. Nevím, zda si to pamatuji nebo jsem je někde viděla dodatečně, ale myslím, že byly žluté s nějakým obrázkem.
 • Následovaly nějaké další lyže, které jsem zatím blíže neidentifikovala. Sloužily mi roku 1988 a možná i v roce následujícím.
 • Další lyže jsem dostala roku 1988 k Vánocům. Byly to červené Sulovky. Měla jsem je až do roku 1995 a nechápu, jak mi mohly v dětství dobře sloužit jedny lyže po dobu 7 let - že by to byl ten důvod, proč jsem jako dítě lyžování v podstatě nenáviděla?
 • Po nich přišly v roce 1995 lyže značky Atomic. Neměla jsem je ráda, protože byly bílé. Já tehdy nosila brýle na dálku, ale na lyžování jsem si je nebrala a když jsem se chtěla podívat dolů v jaké pozici se zrovna moje prkýnka nacházejí, splývaly mi se sněhem. I tak jsem na nich ale vyhrála 1. místo ve slalomu na lyžáku, kam jsem jako šesťačka jela jen na doplnění počtu se sedmáky a osmáky a jsem na to patřičně hrdá - můj jediný a největší úspěch ;-). Vydržely mi do roku 1998.
 • Moje další lyže byly Rossignoly. Přála jsem si červené a dostala modré... Vyzvedávali jsme je 5. prosince 1997 a stály 149 švýcarských franků. Jezdilo se na nich blbě a přesto jsem je měla několik let - až do roku 2004. Když tak sleduji ten výčet a vybavuji si vzpomínky, až se sama divím, že jsem na lyžování nezanevřela.
 • K Vánocům v roce 2004 jsem dostala Elan Whisper W 4.0 - moje zlatíčka. Moje milované lyžičky. Ty, o kterých psal Ivan Sosna v časopise Snow.
 • Od 17. března 2010 vlastním Elan Magfire 10 Fusion. Jsou strašně těžké (jako fakt strašně, příště si fakt koupím dámské), ale mám co jsem chtěla - allmountainy s rádiusem slalomky. Jezdí se mi na nich dobře v podstatě za jakýchkoli podmínek a mám je moc ráda - dokud je nemusím tahat do kabinky nebo někam nosit...

Elan Whisper W 4.0

Elan Whisper W 4.0

Sezóna

Uvedení na trh v sezóně 2003/2004.

Charakteristika

Po mnoha dohadech o smyslu dámských lyží byla toto jedna z prvních, jakýsi průkopník v této kategorii. Parametry spíše slalomka, ale v testech řazená mezi allround.

Parametry

Šířka (špička-střed-patka): 110-68-95

DélkaRadius
144 cm11,1 m
152 cm12,6 m
160 cm14,2 m
168 cm15,9 m
Vlastnosti

Jde o lyži s vynikajícími vlastnostmi - aktivním krojením oblouku, silným vedením oblouku, klidem, stabilitou, dobrým držením stopy i živostí. Je skvěle ovladatelná, pružná a aktivní při změně rádiusu a umožňuje snadné přehranění.

Určení

Vzhledem k parametrům jde o lyži určenou jak začátečníkům, tak pokročilým a zkušeným lyžařům. Lze jí doporučit i velmi sportovním lyžařům.

Můj pohled na věc

Na upravené trati velmi dobře točivá slalomka, skvělá na carvingový oblouk. Dobře ovladatelná i lehčím nebo méně zkušeným lyžařem. Dopřeje svému majiteli požitek z jízdy. Vzhledem k parametrům slalomky však na neupravené (=odpolední) sjezdovce těžko ovladatelná.


Elan Magfire 10 Fusion

Elan Magfire 10 Fusion

Sezóna

Uvedení na trh v sezóně 2007/2008. Tehdejší doporučená cena: 14.990 Kč.

Charakteristika

Lyže s radiusem slalomky, ale přesto všestrannými vlasnostmi, vhodná na sjezdovku i do terénu. V sezóně 2007/2008 označena jako allround, dnes je řazena do kategorie allmountain.

Parametry

Šířka (špička-střed-patka): 125-75-109

DélkaRadius
152 cm10,6 m
160 cm11,9 m
168 cm13,3 m
176 cm14,9 m
Vlastnosti

V testech tato lyže nanasbírala příliš dobré hodnocení. Nejlépe byla hodnocena její obratnost a hranění, o něco hůře pak všestrannost, komfort a stabilita v rychlosti.

Určení

Je vhodná pro průměrné, ne přímo sportovní lyžaře a především pro pohyb na sjezdovce.

Můj pohled na věc

Mé dosavadní zkušenosti (naštěstí) zveřejňovaným testům odporují. Na upravené pevné trati krásně vede oblouk, je obratná. Díky větší šířce pod vázáním (proto jsem jí koupila - byla jediná s větší šířkou pod vázáním a radiusem slalomky) umožňuje pohodovou jízdu i v neupraveném terénu, především na rozježděné sjezdovce. Volný terén s omezeními možný, osobně ho nevyhledávám. Největším mínusem je její hmotnost.