2022-09-03 - Tunelová šála z vlny Alize Puffy

Datum tvorby: 3. 9. 2022

Tunelová šála - úvod.

Za nastřádané míle u Emirates, kterým hrozilo propadnutí, jsem dostala kabelku. Červenou. To je sice moje oblíbená barva, ale co se módy týká, držím se už dlouhé roky převážně neutrálních barev. Logicky jsem tedy ke kabelce neměla jediný doplněk. Chtěla jsem si na zimu koupit čepici, šálu, rukavice nebo něco jiného, ale ceny doplňků mě odradily. A protože ráda zkouším nové věci, rozhodla jsem se využít příležitosti k vyzkoušení vlny Alize Puffy. Výsledná šála mě vyšla levněji, než šála kupovaná, a ještě jsem si u toho užila spoustu zábavy :-).

Potřebujeme

Tunelová šála - vlna Tunelová šála - vlna
  • Materiál: Vlna Alize Puffy
  • Nářadí a nástroje: Nůžky
  • Odhadovaná doba: 30 minut

Postup

1.Tunelová šála - Krok 1.Podle požadované šířky šály si změřte délku vlákna a spočítejte si oka. Já jsem zvolila šířku cca 30 cm, na kterou mi vyšlo 16 ok.
2.Tunelová šála - Krok 2.Za posledním okem vlákno ohneme ve směru zpět. Poslední dvě oka z první řady překřížím přes sebe a každé navlékneme na oka z druhé řady.
3.Tunelová šála - Krok 3.Dál pokračujeme stejně. Vždy překřížíme dvě sousední oka a navlékneme na oka z další řady. Dáváme pozor, abychom v jedné řadě křížili vždy stejným směrem. V mém případě levé oko přes pravé.
4.Tunelová šála - Krok 4.Stejným způsobem dokončíme celou řadu.
5.Tunelová šála - Krok 5.Pokud nám na konci zbyde liché oko, nic nekřížíme a jen ho navlékneme na oko z další řady.
6.Tunelová šála - Krok 6.V další řadě pokračujeme stejně, ale oka křížíme obráceně. V mém případě pravé přes levé.
7.Tunelová šála - Krok 7.Třetí řadu děláme stejně, jako první a pak každou další lichou.
Čtvrtou řadu děláme stejně jako druhou a pak každou další sudou.
8.Tunelová šála - Krok 8.Když nám dojde vlna, navážeme další obyčejným uzlem. Pokud je volný konec příliš krátký, poslední oko roztrhneme nebo rozstřihneme.
9.Tunelová šála - Krok 9.Volné konce odstřihneme a pokračujeme v „pletení“ obvyklým způsobem.
10.Tunelová šála - Krok 10.Délka šály by měla být cca 150 cm. Poslední řadu dokončíme obvyklým způsobem.
11.Tunelová šála - Krok 11.Oka na volném konci od sebe oddělíme a dostaneme hladké vlákno, které využijeme pro spojení obou konců šály.
12.Tunelová šála - Krok 12.Oba konce spojíme k sobě. Oka v poslední řadě nezapomeneme křížit, abychom udrželi vzor až do konce.

Další fotky

Tunelová šála Tunelová šála

Video