2020-03-17 - Rouška - harmonika

Datum tvorby: 17. 3. 2020

Rouška - úvod.

Když v Číně propukla koncem roku 2019 epidemie koronaviru, byli jsme všichni vládou ujišťováni, že Česká republika je připravena. A mimo jiného, že respirátorů a roušek je dostatek. Když se epidemie začala na začátku března rozjíždět i u nás, ukázala se pravda - respirátory a roušky nemá k dispozici ani zdravotnický personál, natož třeba řidiči, prodavači nebo ohrožení staří a nemocní lidé... V jiné zemi by za tolik pochybení spojených s tak závžnou problematikou padaly hlavy, ale náš pan premiér ustojí všechno a ještě si z toho udělá vlastní PR. Ustřední krizový štáb byl ustanoven až 16. března a vyjádření epidemiologa jsem doteď neslyšela. Omlouvám se za politický úvod, ale dle mého hraje v celém problému velmi záasdní roli a je tím důvodem, proč vůbec vznikl tenhle článek.

Když lidi po dvou týdnech čekání pochopili, že se sice zavádějí stále přísnější opatření, ale ochranné prostředky pořád nejsou, nezbylo, než se zase spolehnout na „zlaté české ručičky“. A tak se o víkendu řada lidí pustila do šití roušek, které sice 100% neochrání před nakažením jejich nositele, ale naopak poměrně zásadně chrání okolí, pokud by nositel byl už nakažen. A když vzešlo 16. března v platnost nařízení, že se bez roušky nebo aspoň šály či šátku přes obličej nesmí do MHD, zasedla k šicímu stroji řada z nás. Včetně mě.

Roušek je několik typů, dají se vyrobit různé vlastně i téměř bez nutnosti šití, ty dva hlavní typy ale mají většinou společné, že dobře nepřiléhají k obličeji. To jsem zjistila díky respirátorům, které jsme kdysi pořídili kvůli cestování. Ty ale už mají ale něco za sebou a pro použití za současné situace mi nepřijdou vhodné. Z různých střihů roušek jsem nakonec vybrala ten, podle kterého šila o víkendu Monika Brýdová. Jen jsem si ho nepatrně upravila :-).

Potřebujeme

Rouška - potřebujeme.
  • Materiál: Zbytky hustě tkaných látek, netkanou textilii, nitě, závěsný rychlovazač, prádelní gumu
  • Nářadí a nástroje: Střih, nůžky, špendlíky, šicí stroj, jehlu
  • Odhadovaná doba: 45 minut, při troše cviku to půjde o dost rychleji

Postup

1.Rouška - Krok 1.Z dekorativní hustě tkané bavlněné látky vystřihneme čtverce 20×20 cm.
2.Rouška - Krok 2.Stejný rozměr ustřihneme i z netkané textilie a vnitřní bavlněné látky.
3.Rouška - Krok 3.Na rub dekorativní látky přiložíme netkanou textilii, okraje zahneme a do středu jedné strany vložíme drátek z kancelářského rychlovazače (více vizte i minulý návod).
4.Rouška - Krok 4.Na závěr přišpendlíme balvněnou vnitřní vrstvu.
5.Rouška - Krok 5.Čtverec pak poskládáme do obdoby harmoniky.
6.Rouška - Krok 6.Do krajů přišpendlíme prádelní gumu nebo šňůrky.
7.Rouška - Krok 7.Po obvodu připravenou roušku sešijeme, v namáhaných místech jako je uchycení gumy nebo boční sklady „harmoniky“ klidně víckrát.
8.Rouška - Krok 8.V nosní části obšujeme i kapsičku se skrytým drátkem.

Další fotky

Rouška.

Odkazy na další návody