2019-09-24 - Mála korálky

Datum tvorby: 24. 9. 2019

Mála korálky - úvod.

Mála či mala je tradiční náboženská pomůcka. Jinak se nazývá také japa mála. V sanskrtu se jmenuje माला tedy mālā. Vypadá jako křesťanský růženec, ale používá se v buddhismu a hinduismu. Slouží při meditacích k počítání manter.

Jde o soustavu korálků na provázku, nejčastěji o náhrdelníky se 108 korálky nebo o náramky v jiném, menším počtu, který je vždy dělitelný 9. Korálky bývají z různých materiálů podle účelu použití, nejčastěji z drahých kamenů, skla, perel, kostí, dřeva nebo plodů rudrakša. Každá barva či materiál mají svůj náboženský význam, většinou se ale budoucí majitel rozhoduje především podle vzhledu. Kromě korálků bývá na mále i jeden velký takzvaný „guru“ korálek a střapec. Skladovat můžeme málu v látkovém sáčku, krabičce nebo tibetské meditační misce.

Počet korálků tradiční mály je dán počtem buddhových aspektů, které se projeví po dosažení osvícení (100) a počtem druhů vědomí (8). Při odříkávání manter je 100 základ, zbylých 8 je považováno za rezervní pro případ přeřeků nebo nedostatečného soustředění.

Mála se uchopí do ruky u prvního korálku vedle hlavního „guru“ korálku a za každé odříkání mantry se prsty posunou o korálek vedle. U „guru“ korálku z druhé strany meditace končí. Pokud chcete pokračovat, korálky otočíte a vracíte se zpět, přes „guru“ korálek se nepřejíždí.

Před svou druhou cestou do Tibetu jsem měla v plánu si málu koupit na trzích na Barkhoru ve Lhase. Protože už se ale mály v Tibetu dávno nedělají jen z ušlechtilých materiálů, ale i z plastů dovezených z Číny, rozhodla jsem se vyrobit si ještě před odjezdem málu vlastní, ke které budu mít blízko.

Potřebujeme

Mála korálky - potřebujeme.
  • Materiál: 108 korálků (průměr cca 8 mm), „guru“ korálek (nebo jeho náhradu), střapec, navlékací materiál (Elastomer)
  • Nářadí a nástroje: Nůžky
  • Odhadovaná doba: 15 minut

Postup

1.Mála korálky - Krok 1.Odstřihneme si dostatečně dlouhý díl elastomeru a navlékneme na něj střapec.
2.Mála korálky - Krok 2.Já jsem za střapec navléla ještě korálek ve tvaru Buddhy.
3.Mála korálky - Krok 3.Oba konce Elastomeru pak provlékneme „guru“ korálkem nebo soustavou korálků, které ho nahradí.
4.Mála korálky - Krok 4.Elastomer vycentrujeme a utáhneme.
5.Mála korálky - Krok 5.Na každý konec navlékneme 54 korálků.
6.Mála korálky - Krok 6.Volné konce pevně svážeme několika uzlíky...
7.Mála korálky - Krok 7.... a zastřihneme.