2017-11-04 - Yukata

Datum tvorby: 4. 11. 2017

Yukata - úvod.

Jednou z věcí, kterou jsme si na Japonsku zamilovali hned v prvním hotelu, byla yukata (jukata). Všeobecně známé je kimono, což je japonský formální oděv, zpravidla vyrobený z hedvábí či saténu a může mít řadu podob. Jeho odlehčenou, mnohem méně formální variantou je právě yukata. Často se používá jako letní či domácí oděv nebo župan. Narozdíl od kimona je yukata bavlněná a zatímco na ven se často váže složitěji několika pásky, tu nejjednodušší variantu yukaty určenou na doma stačí převázat jednoduchým páskem obi. V Japonsku právě tuto variantu jen s jedním páskem mají k dispozici ve všech hotelích pro hotelové hosty tak, jako je tomu třeba v případě ložního prádla nebo ručníků. V těch méně luxusních hotelích nebo tradičních ryokanech pak hosté chodí v yukatě i po hotelu nebo, pokud má svůj onsen (lázně), tak i v jeho bezprostřední blízkosti venku.

Důležitý je způsob oblékání yukaty. To nejzákladnější pravidlo platí jak pro ta nejformálnější či formální kimona, tak pro yukaty nošené na ven i na doma. Hlavní podmínkou je správné složení předních dílů, vždy se nejprve přikládá na tělo pravá část yukaty a pak levá přes ní - tedy pravá je vespod, levá navrchu. A přes to se převáže pásek. U té nejjednodušší yukaty je to vše. Bohužel na internetu je řada článků o kimonech a yukatách v mnoha jazycích včetně češtiny, řadu z nich autoři doplnili o fotky své osoby v yukatě, kterou ale mají uvázanou opačně. Obrácené vázání je ale určené (údajně) výhradně na pohřby.

Jak už jsem zmínila, i yukata, pokud je nošená ven, se může vázat obdobně, jako kimono - tedy nejen pomocí jednoduchého pásku obi, ale i s využitím ostatních doplňků nutných k řádnému upevnění kimona/yukaty. Vysvětlení jejich významu není účelem tohoto článku, tak jen pro úplnost uvedu, že jde o různé stuhy či pásky - datejime (datedžime), koshihimo (košihimo), korin, obi ita, obiage, obijime (obidžime) a další. Jiné, než ty nejjednodušší způsoby vázání, mi nejsou sympatické, protože narozdíl od většiny Japonek mám ženské křivky, takže vázání by bylo ještě mnohem složitější - jelikož obi se váže přes prsa, je nutné prostor pod nimi výškově vyrovnat, v podstatě vycpat.

Během pobytu v Japonsku jsem byla rozhodnutá si yukatu pořídit, ale ty, které se mi líbily, se prodávaly v sadách spolu s obi a hlavně pantoflemi geta, které bych určitě nenosila, a ty prodávané jednotlivě se mi zase nikde nelíbily svými barvami a vzory. Z Japonska jsem tedy odjela bez yukaty a pr změnu pevně rozhodnutá si yukatu ušít. Odhodlání mi víceméně vydrželo, takže asi měsíc po návrat, konkrétně 27. června, jsem si látku na yukatu koupila. Látka ale byla tak krásná, že mě opustila odvaha do ní stříhnout a ležela mi doma víc jak 4 měsíce, než jsem se k tomu odhodlala.

Druhů a tedy i střihů kimon a yukat je celá řada, takže moje verze bude nějaký „kříženec“ toho všeho. Jak tedy na to?

Potřebujeme

Yukata - potřebujeme.
  • Materiál: Látka (pro mé potřeby jsem pořídila 3 metry bavlněného plátna šíře 145 cm a ještě mi jí hodně zbylo), nitě
  • Nářadí a nástroje: špendlíky, jehla, šicí stroj, nůžky
  • Odhadovaná doba: 4 hodiny

Látka a nákres

Nejen pro nákup látky, ale samozřejmě i pro následující šití, je potřeba mít představu o rozvržení jednotlivých dílů na látku. Látku volíme podle materiálu a samozřejmě podle preferované barvy a vzoru. Ta na yukatu pro ženy může být i pestrobarevná, květovaná, pro muže pak spíše neutrální barvy a vzory. Já preferuji také spíše neutrální barvya vzory, takže s mou černou doplněnou o modré květy jsem vlastně na své poměry ještě docela výstřední :-).

Yukata - Látka

Před nákupem látky doporučuji si rozkreslit jednotlivé díly yukaty i s rozměry a v obchodě si pak podle zvolené látky a hlavně jejího vzoru na papír nakreslit rozložení dílů právě s ohledem na orientaci vzoru. V mém případě například bylo jasné, že květy budou tvořit dolní lem yukaty a tedy symetricky budou také v její horní části, dále bylo potřeba rozmyslet, jakým způsobem s ohledem na vzor látky budou řešené rukávy a jak límec, v mém případě protažený po celé délce yukaty tak, jako to měly některé yukaty v hotelích.

Pro úplnost přikládám nákres yukaty s uvedenými rozměry, které můžete využít pro určení vlastních rozměrů, nákup látky a střih yukaty: Yukata - nákres (PDF, 64 kB)

Rozměry v nákresu jsou uzpůsobené šíři látky (145 cm), kterou jsem s ohledem na vzor látky využila na výšku své postavy (170 cm), a samozřejmě konstituci mé postavy. Zmíněné 3 cm navíc u některých rozměrů v nákreu jsou přídavky na švy. Pro orientační určení vašich správných rozměrů doporučuji změřit župan, který používáte.

Postup

1.Yukata - Krok 1.Podle připraveného nákresu, rozměrů a střihu si připravíme jednotlivé části látky - zadní díl, dva přední díly, dva rukávy a límec.
2.Yukata - Krok 2.Na všech budoucích okrajích zahneme přídavek na šev, sešpendlíme a prošijeme. Sešijeme rukávy.
3.Yukata - Krok 3.Sešijeme k sobě zadní a přední díly - v dolní části jen do výše budoucích rukávů.
4.Yukata - Krok 4.Přišpendlíme a všijeme rukávy.
5.Yukata - Krok 5.Na předních dílech vytvoříme výstřih - látku sestřihneme a začistíme.
6.Yukata - Krok 6.Připravíme si pruh látky, jeho délka bude dle délky obvodu předního dílu a celého obvodu výstřihu, šířka v mém případě 10 + 10 cm (límec je dvojitý, oboustranný) + 3 cm přídavek na šev. Límec přišijeme k yukatě.

Další fotky

Yukata - doplňková fotka. Yukata - doplňková fotka. Yukata - doplňková fotka. Yukata - doplňková fotka. Yukata - doplňková fotka.