2022-08-12 - Joann

Datum návštěvy: 8. 5. 2022

Do USA jsem letos na jaře odlétala s tím, že rozhodně musím využít tamních cen a slev pro nákup materiálu na scrap. Prvním z obchodů, do kterého jsem zavítala hned dva dny po příletu, byl Joann.

Koho by to zajímalo – obchod byl založen roku 1943 v Clevelandu, Ohio a dnes sídlí v Hudsonu, Ohio. Podle Wikipedie mají 855 obchodů, zaměstnávají asi 23.000 zaměstnanců a v loňském roce měli provozní zisk 154 milionů dolarů.

Americké „craft stores“ nejsou žádné malé obchůdky, jde o velké obchody velikostí jako je náš obvyklý supermarket až hypermarket. Prodejní plocha je tak obrovská, že snad neexistuje nic, co byste v těchto obchodech nenašli. Moje exkurze obchodem je tedy jen naprostým zlomkem toho, co obchod nabízí.

Velkou část obchodu zabírají potřeby pro šití – látky, nitě, stuhy, prostě klasická galanterie. Samozřejmostí jsou šicí stroje nebo různé úložné boxy.

V prodeji jsou také nejrůznější příze a potřeby na háčkování či pletení. Jen třeba ergonomie háčků odpovídá spíš „americkému“ držení háčku, které odpovídá držení příboru.

V oddělení věnovaném kresbě a malbě najdeme také všechny možné materiály i pomůcky, od obyčejných tužek, pastelek a fixek až po nepřeberné množství barev v tubách, lahvičkách a sprejích. Barvy akvarelové, olejové, na textil… Bylo naprosto mimo mé možnosti to celé obsáhnout.

Pomyslným samostatným oddělením je různý navlékací materiál. Nejen korálky vyrobené z nejrůznějších materiálů ale pochopitelně také různé gumičky, provázky, kleště… Jeden celý stojan mají věnovaný „Czech seed beads“, což není nic jiného, než známý český rokajl.

A kdo čekal na oddělení scrapbookingu, konečně se dočká. Jednotlivé papíry jsou pěkně roztříděné ve stojanech. Ceny ovšem začínají na ne moc sympatických 79 centech a sleva na ně nebyla. O dost zajímavější byl regál se sadami papírů, které se cenově pohybují někde okolo 20 USD za sadu, při uplatnění aktuálně nabízené 40% slevy je pak sada „za hubičku“. A pozor, sadou v tomto případě myslíme opravdu celou sadu, což může být klidně 180 listů. Motivy v sadě se samozřejmě opakují, a ne všechny sady mi přijdou v umírněném evropském stylu použitelné, ale není až takový problém vybrat něco méně výrazného.

Nabídka vyřezávacích a embosovacích šablon a razítek není až tak bohatá, jak by se na tak velký obchod mohlo zdát, zřejmě je to dané poptávkou. Nicméně ceny sad jsou příznivé, pohybují se někde okolo 15 USD, ale po uplatnění nabízené slevy budou ceny ještě o třetinu nižší.

Samostatnou kapitolou jsou různé ozdoby. Poměrně obsáhlá je nabídka sad samolepek pro Happy Planner a u inkoustů od Ranger/Tima Holtze jsem byla překvapená, že jsou vůbec v nabídce. Cena za sadu čtyř Distress Ink tak o stovku nižší než u nás.

Ozdoby typu „neznačkových“ samolepek jsou víc poplatné americkému stylu, který je podle mého barevnější a zářivější. Zatímco takové perličky jsou ještě použitelné poměrně univerzálně, nabízené samolepky jsou pro mě prostě divočina. Na druhou stranu cena po slevě je nějakých 3,5 USD…

Na závěr je potřeba připomenout, že v USA není u cen uvedena daň. A ta se liší stát od státu, takže pokud máte v plánu po USA cestovat, je dobré si zjistit daně v jednotlivých státech a nakupovat v tom státě a okresu (county), kde jsou daně nejnižší. Pozor na to, že napříč státy se liší i zboží, které je případně od daně osvobozené.